Wąska kuchnia pod skosem: jak urządzić? Kuchnia na poddaszu z wyspą: przykładowe aranżacje

2024-03-22 15:27

Aranżacja przestrzeni na poddaszu nie jest łatwa. Przy odrobinie kreatywności i sprytnych rozwiązań da się tam jednak urządzić praktycznie każde pomieszczenie, również kuchnię. Przeczytaj, jak zaprojektować kuchnię na poddaszu oraz jak urządzić kuchnię pod skosem. Zajrzyj również do galerii, w której znajdziesz moc inspiracji.

Spis treści

 1. Jak urządzić kuchnię pod skosem? Zacznij od pomiarów!
 2. Jak urządzić kuchnię pod skosem? Najważniejsza jest ściana kolankowa
 3. Jak urządzić kuchnię pod skosem? Pomyśl o klimatyzacji
 4. Meble kuchenne pod skosem. 5 zasad, które pomogą ci je wybrać
 5. Kuchnia na poddaszu z wyspą. To może być najlepsze wyjście!
 6. Wąska kuchnia pod skosem. Jak ją urządzić?
 7. Kuchnia pod skosem z salonem. Jak ją urządzić?
 8. Kuchnia pod skosem. Aranżacje

Jak urządzić kuchnię pod skosem? Zacznij od pomiarów!

Ostateczny kształt twojej kuchni określi nie tylko sam metraż, ale przede wszystkim skosy i wysokość ściany kolankowej. Kuchnia na poddaszu ze skosem powinna być na tyle przemyślana, by można było w niej funkcjonować praktycznie w taki sam sposób, jak w kuchni o tradycyjnej wysokości. Żadna z czynności takich jak gotowanie, otwieranie lodówek i szafek czy sprzątanie nie może sprawiać kłopotów. 

Aby dowiedzieć się, jak zaprojektować kuchnię na poddaszu, trzeba zacząć od dokładnych pomiarów, które pozwolą jak najlepiej zrozumieć tę przestrzeń. Zmierz powierzchnię podłogi, wysokość każdej ściany, skosów, okien i drzwi i najlepiej wszystko rozrysuj sobie na kartce. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie masz możliwości, jeśli o planowanie rozkładu mebli.

Jak urządzić kuchnię pod skosem? Najważniejsza jest ściana kolankowa

Najważniejszą dla ciebie informacją jest wysokość ścianki kolankowej. Najprościej mówiąc, jest to ściana, od której biegną skosy. Im jest wyższa, tym łatwiej zagospodarować daną przestrzeń. W przypadku gdy ścianka ma wysokość 110 cm albo i większą, istnieje możliwość zamontowania pod nią mebli kuchennych, przy których da się w miarę wygodnie pracować. 

Przy ścianie kolankowej można wydzielić część jadalną, o ile da się swobodnie pod nią usiąść bez uderzania głową w sufit.

Jak urządzić kuchnię pod skosem?
Autor: Piotr Mastalerz

Jak urządzić kuchnię pod skosem? Pomyśl o klimatyzacji

Kuchnia na poddaszu ze skosem to miejsce, gdzie na ogół panuje wyższa temperatura i wilgotność niż w reszcie domu. Jeśli dodatkowo urządzimy ją na poddaszu, trzeba wziąć pod uwagę, że temperatura latem, ale też zimą będzie tam jeszcze większa. 

Ciepło ucieka do góry, a latem ta przestrzeń będzie mocno dogrzewana przez okna dachowe. Właśnie dlatego należy pomyśleć o zainstalowaniu tam klimatyzacji. 

O ile to możliwe, zabudowa kuchenna na poddaszu powinna znaleźć się od najmniej nasłonecznionej, czyli północnej strony.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak urządzić wąski i długi pokój? Porady aranżacyjne i triki optyczne

Meble kuchenne pod skosem. 5 zasad, które pomogą ci je wybrać

 1. Jeśli nie planujesz skorzystać z usług profesjonalisty, który zaprojektuje twoją kuchnię, korzystaj z mebli modułowych. Jeśli szafki będą od siebie niezależne, będziesz miał większe pole manewru w wieszaniu ich na ścianie, nad którą biegnie skos. 
 2. Poddasza bardzo się od siebie różnią. Niekiedy istnieje ściana, na której da się zawiesić górną zabudową w linii prostej. Nie warto kombinować, więc maksymalnie wykorzystaj jej potencjał.
 3. Pamiętaj również o zasadzie trójkąta roboczego. Najważniejsze sprzęty powinny być blisko siebie, a ty powinieneś mieć do nich jak najbardziej swobodny dostęp. 
 4. Czasami nasze poddasze wręcz narzuca nam miejsce, gdzie muszą pojawić się meble kuchenne pod skosem. Pod główną ścianą warto zaplanować te sprzęty, z których korzystamy najczęściej: blat roboczy, zlew, kuchenkę wraz z piekarnikiem i lodówkę. Jeśli zależy nam na pełnowymiarowej lodówce, koniecznie należy zarezerwować dla niej miejsce na ścianie głównej. 
 5. Kolejną ważną rzeczą jest zagospodarowanie ściany pod skosem. Wprawdzie można zamówić meble na wymiar, które idealnie wtopią się w skos, ale czasami lepiej zastąpić je po prostu otwartymi półkami, które nie przytłoczą wnętrza i dodadzą mu lekkości.

Kuchnia na poddaszu z wyspą. To może być najlepsze wyjście!

Jeśli twoje poddasze jest bardzo nieustawne, można całkowicie zrezygnować z szafek wiszących na rzecz wyspy kuchennej. Ta jest duża i pojemna. Bez problemu zmieścisz w niej garnki, zmywarkę, zlewozmywak, a także jedzenie. Duży blat z kolei pozwoli ci na wygodne gotowanie. 

Jak urządzić kuchnię pod skosem?
Autor: Piotr Mastalerz

Na małym poddaszu wyspa kuchenna może stać się także stołem. Wystarczy albo postawić przy niej hokery, albo z jednej strony obniżyć blat i po prostu dostawić krzesła. 

Niekiedy kuchnia na poddaszu z wyspą będzie najwygodniejszym, a jednocześnie najprostszym i najlepszym rozwiązaniem.

Wąska kuchnia pod skosem. Jak ją urządzić?

Jeśli twoja kuchnia na poddaszu jest wąska, meble należy ustawić w jednej linii. Blat nie powinien znajdować się pod skosami. Tam lepiej postawić stolik i krzesła. 

Większy metraż, ale wciąż w wąskim pomieszczeniu, może natomiast pozwolić na kuchnię kształcie litery “u”. Wówczas pod skosem umieszcza się niską zabudowę, która służy do przechowywania, a na przeciwległej ścianie, w zależności od preferencji, tradycyjny ciąg kuchenny. 

Ważna rada! W wąskiej kuchni lepiej sprawdzą się szuflady. Zamiast klękać i szukać czegoś w szafce, której drzwi mogą nawet nie do końca się otworzyć, postaw na szuflady — w nich w wszystko masz na widoku. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak urządzić wąski przedpokój w bloku? Pomysł na przedpokój w bloku - aranżacje z prawdziwych mieszkań

Kuchnia pod skosem z salonem. Jak ją urządzić?

Jeśli do zagospodarowania masz całe otwarte poddasze, warto tam stworzyć strefę dzienną, czyli połączyć kuchnię z salonem oraz jadalnią. W nowoczesnych projektach zazwyczaj granicą między poszczególnymi strefami jest wyspa kuchenna i umiejscowiona za nią jadalnia. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, również i na poddaszu może powstać kuchnia pod skosem z salonem.

Kanapa i fotele mogą zostać ustawione na środku poddasza, a naprzeciwko nich może stanąć szafka RTV. Nawet jeśli nie uda się zawiesić telewizora na ścianie, spokojnie zmieści się pod skosem na komodzie.

Kuchnia pod skosem. Aranżacje

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić wąską kuchnię w bloku? Wąska kuchnia na 4 różne sposoby. Te układy są najlepsze!

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?