Jak urządzić wąski i długi pokój? Porady aranżacyjne i triki optyczne

2022-03-11 19:26

Czasami salon jest wąski i długi. Warto wiedzieć, jak urządzić wąski pokój, by zniwelować efekt "tramwaju". Oto kilka podpowiedzi, które pomogą wam poprawić proporcje pokoju.

Jak urządzić wąski pokój
Autor: agencjafree/living4media Sprawdź, jak urządzić wąski pokój

Spis treści

  1. Jak urządzić wąski pokój: kolory ścian
  2. Jak urządzić wąski pokój: pasy na ścianie
  3. Meble do wąskiego salonu
  4. Jak optycznie poszerzyć wąski salon? Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Jeśli masz mało ustawny pokój dzienny, warto poznać triki wnętrzarskie, które pozwolą na lepsze wykorzystanie przestrzeni wnętrza. Jak urządzić pokój długi i wąski? Oto kilka podpowiedzi.

Jak urządzić wąski pokój: kolory ścian

Po pierwsze pamiętajmy, że kolory ścian zmieniają proporcje wąskiego pokoju. Jasne oddalają się od nas, a ciemne zbliżają. Stąd urządzając pokój, który jest długi, najbardziej oddaloną krótką ścianę warto pomalować na nieco ciemniejszy odcień, a boczne ściany pozostawić białe. Drugim sposobem w aranżacji pokoju jest pomalowanie krótkiej ściany na mocny, rzucający się w oczy kolor.

Jak urządzić wąski pokój: pasy na ścianie

Pasy - tak jak w przypadku ubrań - poszerzają lub zwężają optycznie. Pionowe pasy na ścianie (np. w postaci tapety) skracają perspektywę i podwyższają optycznie wnętrze. Innym rozwiązaniem polecanym w aranżacji wąskiego pokoju jest umieszczenie poziomych pasów na krótkiej ścianie. To znakomicie zmienia proporcje wąskiego długiego pomieszczenia. Pozostałe ściany powinny być jasne. Warto też pamiętać, że barwy chłodne dodają efektu głębi. Można więc pomalować dłuższe ściany na takie kolory.

..  Tapety w paski, czyli pomysł na ładny wystrój >>>

Meble do wąskiego salonu

Jeśli pokój jest wąski (zwłaszcza jeżeli jego szerokość nie przekracza 2,9 m), będziemy mieć kłopot z jego umeblowaniem, trudno jest w takim pokoju dziennym rozplanować ustawienie mebli. Urządzając pokój i wybierając meble, pamiętajmy, że w wąskim pokoju należy unikać umieszczania mebli pod dłuższymi ścianami, ponieważ to potęguje jeszcze wrażenie „tunelu”. Jeśli w pokoju musisz postawić coś pod dłuższą ścianą, niech będą to jasne błyszczące przedmioty, które odbijają światło. Na długiej ścianie w wąskim pokoju warto umieścić lustro - doda ono przestrzeni po bokach pokoju. Kanapę i szafę najlepiej ustawić pod krótką ścianą.

..  Wybieramy sofę do małego salonu >>>

Jak optycznie poszerzyć wąski salon? Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Wąski salon to duże aranżacyjne wyzwanie, ale z odpowiednią wiedzą i dobrymi pomysłami można z tego wyjść z sukcesem. Obejrzyj przykładowe, udane projekty wąskich pokoi!

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Jak urządzić pokój dla starszego dziecka?