Mały stół do jadalni. Urządzamy jadalnię w małym mieszkaniu

2019-04-11 13:44

Wytyczenie jadalni w mieszkaniu o niewielkim metrażu może być nie lada wyzwaniem. Centralnym zagadnieniem dotyczącym małej jadalni jest dobranie i dopasowanie stołu. Jak połączyć wygodę korzystania ze stołu z funkcjonalnością pomieszczeń? Przedstawiamy możliwości i konieczności związane z wyborem małego stołu do jadalni.

Zanim wybierzemy odpowiedni stół do niewielkiej przestrzeni jadalnianej, musimy dobrze zastanowić się nad naszymi potrzebami. Jeśli stół ma służyć wyłącznie do posiłków i to głównie dla jednej osoby – mamy prawie nieograniczone możliwości. Jeśli będzie okazjonalnie miejscem do pracy, a przy posiłkach będzie gromadził pokaźną grupę – możliwości będzie nieco mniej. Jeśli określimy trafnie nasze potrzeby, unikniemy zmarnowania przestrzeni albo uciążliwości podczas użytkowania.

Mały stół jadalniany występuje we wnętrzach w bardzo wielu postaciach. Podstawowe kategorie, o których musimy myśleć, wybierając stół, to kształt, nogi, kolor, oświetlenie, a nade wszystko kontekst.

Jaki kształt powinien mieć mały stół do jadalni

Punktem wyjścia niech będą kąty proste. Kwadratowy lub prostokątny blat uczyni stół bardziej ustawnym. W zdecydowanej większości przypadków zdecydujemy się bowiem w małym mieszkaniu na „przyklejenie” strefy jadalnianej do brzegu pomieszczenia. Podłużne prostokątne kształty blatów przy odpowiednio dobranych wymiarach i proporcjach posłużyć mogą jako wyraźne granice między poszczególnymi strefami funkcjonalnymi mieszkania. Proste brzegi blatu sprzyjają czytelnemu wyznaczeniu ciągów komunikacyjnych mieszkania.

jadalnia w kuchni
Autor: Mariusz Bykowski Lampę nad stołem Natalia przemalowywała już trzy razy (na czarno, turkusowo, szaro). Szare jest również krzesło, jak i kilka dekoracji w kuchni.

Nie oznacza to jednak, że stoły o obłych kształtach nie mają szans znaleźć się w nowoczesnej i funkcjonalnej jadalni. Wszystko zależy od doboru rozmiaru do pomieszczenia. Ważne, żeby taki stół nie utrudniał korzystania z mieszkania. Okrągły stół będzie stanowił mocny punkt kompozycji całego pomieszczenia. Jego dekoracyjny charakter można podkreślić dobrze dobranymi dodatkami – warto pomyśleć o efektownej lampie nad stołem.

Przy wyborze kształtu stołu do małego mieszkania warto pamiętać o nogach. Lepiej sprawdzą się stoły z nogami cofniętymi bliżej środka stołu lub takie na jednej nodze. Pozwoli to odsłonić więcej podłogi – to ważne przy budowaniu wrażenia przestrzenności pomieszczenia.

Mały stół, wielki wybór kolorów

Najważniejsze przy wyborze stołu do małej jadalni to uwzględnić kontekst kolorystyczny, w jakim znajdzie nasz mebel. W przestrzeni z wyraźną dominantą barwową stół powinien być dopasowany do otoczenia, albo prezentować się mniej wyraziście od otoczenia. W pomieszczeniu stonowanym i neutralnym ma szansę stać się główną dekoracją i skupić na sobie uwagę. Wówczas możemy wybrać stół, który swoim kolorem zorganizuje całą kompozycję jadalni.

Jak oświetlić mały stół w jadalni

Świadomość rozkładu oświetlenia w pomieszczeniu jest kluczowa dla każdej aranżacji. W przypadku stołu jest to szczególnie ważne. Stół przy którym miło się spędza czas musi być oświetlony dobrze – czyli dostatecznie mocno i wystarczająco przyjemnie.

Jeśli tylko się da, ustawmy stół w taki sposób, żeby padało na niego światło dzienne. Możemy ustawić go naprzeciwko źródła światła, albo przy samym oknie. Ta druga opcja umożliwi nam dodatkowo ciekawe sposoby aranżacji przestrzeni – pozwoli przesunąć stół na brzeg pomieszczenia i uniknąć wrażenia „wciśnięcia” go w ścianę.

Jadalnia na 36 metrach: kawalerka może WSZYSTKO!
Autor: materiały prasowe Fot. SAS Wnętrza

Jak wspominaliśmy wyżej, dobrym pomysłem, szczególnie w przypadku stołów o większych walorach dekoracyjnych, podkreślić wagę przestrzeni jadalnianej przy użyciu efektownej lampy wiszącej. Sztucznie oświetlony stół też może prezentować się pięknie.

..  Lampa pająk: czym się wyróżnia? Wybieramy modne oświetlenie >>>

Mały stół do jadalni – dodatkowe możliwości

Może się zdarzyć, że zapragniemy użyć w naszej aranżacji stołu składanego. Jest to rozwiązanie, które niesie ze sobą pewne dodatkowe trudności w użytkowaniu i wymaga dodatkowej dozy schludności i uporządkowania, niemniej może się prezentować znakomicie. Do wyboru mamy stoły, które mają możliwość dodatkowego powiększenia, takie, które po złożeniu przylegają całkowicie do ściany, a także różne formy stolików zintegrowanych z ciągiem szafek kuchennych. Warto tak zaprojektować przestrzeń jadalni, żeby korzystanie z niej było możliwe i wygodne także przy rozłożonym blacie – precyzyjne wymiarowanie będzie obowiązkowe.

Możemy też rozważyć stół o wysokości barowej. Zarówno wolnostojący, jak i stanowiący przedłużenie kuchennego blatu. Tego typu smukłe meble, zwłaszcza w połączeniu z wymaganymi do nich wysokimi krzesłami, mogą świetnie pasować do niewielkiego mieszkania.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021