Lampa pająk: czym się wyróżnia? Wybieramy modne oświetlenie

2019-04-10 18:36 Danuta Awolusi

Lampa pająk – można ją obecnie spotkać w wielu nowoczesnych wnętrzach. Stała się ciekawym elementem dekoracyjnym nie tylko w mieszkaniach, ale również przestrzeniach publicznych – kawiarniach, restauracjach, biurach. Czym się wyróżnia, ile kosztuje i czy można ją wykonać samodzielnie? Która opcja budżetowa będzie najlepsza? Podpowiadamy i znajdujemy dla was najciekawszy inspiracje.

Lampy pająk – co to takiego?

Lampy pająki to po prostu długie kable zakończone żarówkami, często bez tradycyjnych kloszy. Brzmi niepozornie, ale w rzeczywistości lampa pająk przestaje pełnić funkcję dodatku, stając się jednym z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych elementów pomieszczenia. Obecnie to zdecydowanie gorący trend w aranżacjach wnętrz, a podobną lampę zakupimy właściwie w każdym sklepie z oświetleniem. Będzie znakomicie prezentować się zarówno w salonie, jak i nad stołem w kuchni.

Lampy sufitowe pająk – dlaczego stały się aż tak popularne?

Długie, nieregularne przewody zakończone żarówką kojarzą się z surowym, niewykończonym wnętrzem. I to właśnie stąd wziął się pomysł na lampę pająk – nawiązuje ona do minimalistycznych, a zwłaszcza loftowych przestrzeni. Takie oświetlenie zapewnia sporą dozę kreatywności podczas aranżowania wnętrz. Można eksperymentować ze sposobem montażu, ułożeniem przewodów, formami żarówek, a także – jeśli są – abażurów.

..  Oświetlenie sufitowe – przewodnik zakupowy >>>

Lampy sufitowe pająk: ile mogą mieć ramion?

Najwięcej ofert to lampa pająk 3 ramiona, lampa pająk 5 ramion oraz lampa pająk 6 ramion. Jeżeli jednak szukamy czegoś innego, producenci proponują różnorodne kombinacje. Musimy tylko zadecydować, co najlepiej będzie wyglądało w mieszkaniu.

Lampa pająk: montaż

Główny element mocujący (podsufitówkę) przytwierdzamy do sufitu podobnie jak tradycyjną lampę. Długie kable możemy podwiesić za pomocą specjalnych haczyków lub pozwolić im swobodnie zwisać. Jak widać, montaż lampy typu pająk nie jest skomplikowany.

Lampa pająk: aranżacje

Jeśli planujemy wykorzystać takie oświetlenie, możemy zdecydować się na najprostszy model z samymi żarówkami. Warto jednak pomyśleć też o modelach z abażurami. Lampa pająk ma zazwyczaj niewielki klosz przypominający klatkę (druciane klosze także stały się hitem ostatnich miesięcy). To podkreśla industrialny charakter tej praktycznej dekoracji. Na rynku znajdziemy również bogatą ofertę specjalnych żarówek, które nie rażą w oczy, więc najlepiej je wieszać bez klosza. Dają bardzo ciepłe, stłumione światło.

..  Dekoracyjne żarówki i przezroczyste klosze – pomysły na kreatywne oświetlenie >>>

Jakie aranżacje będą najciekawsze? Lampa pająk w salonie to zdecydowanie najczęściej wybierana opcja. Lampę można powiesić nad stołem jadalnianym albo nad kanapą. Ponieważ kable są wystarczająco długie, by układać je w fantazyjne upięcia, warto pokusić się o dodatkowe elementy, na których zawiesimy odnogi lampy pająka. Świetnie sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju metalowe siatki, belki drewna, haczyki i uchwyty. Ciekawą opcją jest oplecenie kabla na przykład grubym sznurem lub łańcuchem.

Lampa pająk DIY

Za nowoczesne oświetlenie typu pająk wydamy średnio od 50 złotych wzwyż. Najdroższe lampy mogą kosztować nawet 400 złotych, choć nie brakuje również takich, za które zapłacimy 800-1000 złotych.

Jeżeli mamy ochotę zaoszczędzić i wykazać się inwencją twórczą, zróbmy lampę samodzielnie. Potrzebne będą: podsufitówka do podłączenia trzonu, oprawki do żarówek, odciążki, kostka, kable, haki i żarówki.

Oprawki należy rozkręcić, przełożyć kabel i zacisnąć końcówki, przekręcając śrubki. Oprawki skręcamy z powrotem. Do podsufitówki wkładamy kable, a w suficie wywiercamy otwór, w który wbijamy hak oraz wkręcamy haczyk. To na nim oprzemy kable, które trzeba podłączyć do kostki. Na koniec należy naciągnąć kable i je przykręcić. Powinny trzymać podsufitowkę. Na suficie można zamontować haczyki, na których zawieszamy kable. Gotowe!

Lampa pająk biała czy czarna?

Lampy typu pająk znajdziemy w różnych wersjach kolorystycznych (przede wszystkim chodzi o barwę przewodów). Najbardziej uniwersalna, a zarazem wyrazista jest lampa pająk czarna. Pasuje do salonu, kuchni, a nawet sypialni. Lampa pająk biała mniej zwraca uwagę, subtelnie dekorując wnętrze. Ciekawym rozwiązaniem są również odcienie złota, miedzi i srebra. W modnych aranżacjach spotkamy również lampy czerwone, niebieskie czy żółte. Możliwości kolorystycznych jest jednak znacznie więcej.