Dekoracyjne żarówki i przezroczyste szklane lampy: pomysł na piękne oświetlenie

2017-08-04 14:11

Żarówki, które pełnią funkcję dekoracyjną, to jeden z najciekawszych trendów oświetleniowych już od kilku sezonów. Zaczęło się od minimalistycznych lamp składających się jedynie z oprawek – idealnych do loftów i wnętrz nowoczesnych. Dziś zaś prym wiodą przezroczyste szklane lampy, których lekka forma stanowi idealną otoczkę dla żarówek z dekoracyjnymi żarnikami, tzw. modeli Edisona.

Spis treści

  1. Lampy do loftów, czyli oprawki z żarówkami
  2. Żarówka Edisona i jej współczesne wcielenia
  3. Przezroczyste szkło plus dekoracyjna żarówka – to jest hit!
  4. Design vintage we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Misterny dekor, klasyczne formy oraz ekskluzywne materiały wciąż mają szerokie grono fanów. Ale na drugim biegunie sytuuje się minimalizm. Mniej wcale nie znaczy gorzej! A w przypadku nowoczesnych lamp widać, że może być tylko lepiej.

Lampy do loftów, czyli oprawki z żarówkami

W industrialnych loftach mile widziana jest wszelka „surowość” – zwłaszcza jeśli chodzi o wykończenie wnętrza. Stąd też elementy konstrukcyjne, instalacyjne i techniczne pełnią funkcję niebanalnych ozdób. I tędy wiodła droga do popularności lamp chyba najprostszych z możliwych, tzn. składających się jedynie z przewodu oraz oprawki na żarówkę. Aby było ciekawiej, przewody są dostępne w wielu kolorach. Można więc za ich pomocą stworzyć ciekawą kompozycję. Co zaś z żarówkami? Oczywiście nie powinny być za jasne, tak by nie raziły w oczy. Takie proste lampy można umieszczać i na ścianie, i na suficie – wystarczy tylko doprowadzić przewód w pożądane miejsce.

..  Styl industrialny – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Żarówka Edisona i jej współczesne wcielenia

Lampy oprawki przeniosły zainteresowanie designerów także na same żarówki. Co zrobić, by były jeszcze ciekawsze i bardziej dekoracyjne? Nie trzeba było długo szukać, ponieważ wystarczyło sięgnąć do dokonań Thomasa Edisona, którego uznaje się za wynalazcę żarówki. Swój projekt opatentował w Stanach Zjednoczonych już w 1879 roku. Pierwsze żarówki wyróżniały się lekko „przydymionym” szkłem oraz ciekawie modelowanymi żarnikami. Taki design wrócił do łask! W ofercie wielu sklepów znajduje się dziś ozdobne żarówki, często zresztą nazywane „żarówkami Edisona”.

Ich znakiem rozpoznawczym są misternie modelowane żarniki. Rozgrzewane prądem, emitują ciepłe światło – w kolorze żółtym, pomarańczowym, miedzianym. Można wybierać spośród różnych ciekawych kształtów. Również gwinty żarówek pełnią funkcję dekoracyjną. Najczęściej mają kolor złoty, miedziany bądź mosiężny.

..  Kolor miedziany we wnętrzach: dodatki i dekoracje >>>

Przezroczyste szkło plus dekoracyjna żarówka – to jest hit!

Dekoracyjne żarówki (tzw. modele Edisona) świetnie prezentują się także w szklanych kloszach lamp. Dzięki takim oprawom blask magicznie sączącego się światła jest jeszcze lepiej podkreślony, a dekoracyjne żarniki są doskonale widoczne. Takie szklane lampy to zarówno modele sufitowe, jak i stołowe, podłogowe czy nawet kinkiety. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach w stylu vintage (w końcu to żarówki Edisona!), eklektycznym czy loftowym. W każdym zresztą stanowią intrygujący detal dekoracyjny w zależności od formy samej żarówki i żarników.

Design vintage we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają