Bielone meble w kuchni: modne przetarcia w stylu shabby chic

2014-02-05 16:02

Bielone meble w kuchni wypełnione stylizowanymi przedmiotami użytkowymi to niesłabnący trend. Meble shabby chic coraz częściej goszczą w naszych domach. Coraz więcej osób samodzielnie nadają zapomnianm kredensom i stołom nowe życie. Śledząc umieszczane w internecie fachowe porady praktyków o domowych sposobach odświeżania mebli, możemy nadać naszej kuchni niepowtarzalny i prawdziwie autorski look.

Spis treści

  1. Kuchnia shabby chic
  2. Bielone meble do kuchni
  3. Stół shabby chic

Bielone meble coraz częściej pojawiają się w naszych mieszkaniach. Silny trend na rzeczy dawne w nowej roli szczęśliwie nie przemija.

Pochwała kreatywnych rozwiązań dotyczących odnawiania mebli potęguje podejmowanie samodzielnych prób i rodzi mnogość rozwiązań dla posiadaczy starych przedmiotów. Jedną z takich dróg jest aranżacja przestrzeni bielonymi meblami do kuchni z przetarciami w stylu shabby chic.

Kuchnia shabby chic

Bielone meble jak zrobić? Do uzyskania efektu „postarzenia” mebli wystarczy trochę cierpliwości i wolnego czasu. Ostateczny wygląd bielonych mebli możemy dowolnie modelować, pokrywając malowany element kilkoma warstwami farby (najlepiej białej lakierobejcy) w taki sposób, by przez warstwę wierzchnią prześwitywała warstwa spodnia.

Najprostszym z kolei sposobem na postarzenie bielonego mebla do kuchni jest pomalowanie rantów i brzegów ciemniejszą farbą (np. brązową), pokrycie całości mebla warstwą bieli, a po jej wyschnięciu - delikatne przetarcie zaciemnianych miejsc drobnym papierem ściernym. Czynność powtarzamy do uzyskania chcianego efektu. Kulminację przetarć czy też gęstość krycia farby dobrać możemy według własnych upodobań czy pomysłu na wnętrze.

Bielone meble do kuchni

Do jakiej kuchni pasują bielone meble w stylu shabby chic? Przeszklone witryny oryginalnie wybielone, znakomicie sprawdzą się jako galeria kuchennej spiżarni. Ubrane w różnokolorowe pojemniki zapasy cukru, mąki, soli, różnokształtne makarony i przyprawy (np. puszki po ciastkach, słoiki po kawie), stanowić mogą – zebrane w jednym miejscu, w atrakcyjnie bielonej oprawie gabloty – swoisty gabinet osobliwości. I niebanalną ozdobę w praktycznym ujęciu bielonego mebla do kuchni.

Ciekawie potraktować można również dotychczasową funkcję starego kredensu, który – po zabiegach bielenia i postarzania – wmanewrować możemy w podstawę wyspy kuchennej. Dawne meble bardzo często opracowywane były pełnoplastycznie (z każdej strony). Dodając odporny na wilgoć blat (np. marmurowy) zyskujemy niebanalną wyspę kuchenną z możliwością wykorzystania dolnej części kredensu jako pojemnego schowka na naczynia lub garnki.

Stół shabby chic

Podejmując się samodzielnej metamorfozymebli pamiętajmy, że nie musimy trzymać się sztywno kanonów i zasad renowatorskich. Zdajmy się na intuicję. Jeśli chcemy samodzielnie zrobić bielone meble, warto przestrzegać kilku zasad. Jeżeli uznamy, że meble w całości pokryte bielą przytłoczą nasze wnętrze – skupmy się na bieleniu wyłącznie fragmentu mebla (np. nogi i fragmentu dolnej konstrukcji stołu, blat pozostawiając w oryginalnym, orzechowym odcieniu politury).

Pamiętajmy, że bielone meble do kuchni mają być przede wszystkim wygodne w ich codziennym użytkowaniu. Dlatego w ich upiększaniu starajmy się wykorzystywać urok wszystkiego, co i tak w kuchni znaleźć się musi, a posiada walory estetyczne i dekoracyjne (np. ekspozycja kolorowych makaronów w przezroczystych pojemnikach). Na tle bielonych mebli znakomicie prezentują się stylowe srebra i mosiądze – warto zadbać o ich ciekawą aranżację, a przede wszystkim wdrożyć je do ponownego użytkowania (np. posrebrzana patera na owoce, koszyczki do szklanek, imbryki do kawy czy herbaty itp.).