Jak odnowić stary kredens? Malowanie drewnianego kredensu kuchennego krok po kroku

2017-11-04 16:39

Nie wiesz, jak odnowić stary kredens? Nic nie szkodzi! Jeśli mebel wciąż ma potencjał, nie pozbywaj się go – kredens kuchenny możesz łatwo odnowić, nadając mu zupełnie nowe życie. Przedstawiamy poradnik, który KROK PO KROKU przeprowadzi cię przez wszystkie etapy odnawiania starego kredensu drewnianego.

Kredens przed i po malowaniu
Autor: Piotr Mastalerz Kredens przed i po odnowieniu. Projekt i wykonanie: Elżbieta Matuszewska.

Zwykły stary kredens może w kilka chwil zmienić się w praktyczny i ładny mebel. Nie musisz zostawiać malowania mebli specjalistom! Odnawianie kredensu kuchenego to rzecz, którą bez problemu zrobisz samodzielnie. Sprawdź, jak odnowić stary kredens, uzyskać efekt postarzenia i ozdobić mebel oryginalnym nadrukiem. Projekt i wykonanie: Elżbieta Matuszewska.

Polecamy: Meble ze starego drewna - jak wykorzystać stare drewno w aranżacji wnętrza?>>

Jak odnowić stary kredens krok po kroku

1. Na początek usuń z kredensu kuchennego starą farbę. Najlepiej użyć do tego szlifierki do drewna oraz papieru ściernego, jednak jeśli warstwa starej farby jest bardzo gruba, muszisz posiłkować się chemicznym środkiem do usuwania farb. Pamiętaj, że jeśli stara farba była farbą akrylową, możesz od razu zabrać się do malowania mebla dowolną farbą do drewna, ale jeśli była to farba olejna, po jej usunięciu drewno należy zagruntować, by farba kryjąca trzymała się podłoża.2. Następnie dokładnie oczyść stary kredens przy pomocy gęstej szczotki lub czystego pędzla.3. Przed nałożeniem farby dokładnie oczyszczone drewniane powierzchnie (zewnętrzne i wewnętrzne) należy pokryć płynem owadobójczym. Nałóż pędzlem jedną warstwę preparatu i poczekaj, aż wyschnie.4. Do płaskiego pojemnika wlej niewielką ilość farb (lub jednej farby, jeśli chcesz uzyskać jednolity kolor) w dwóch odcieniach: białym i kremowym. Nie mieszaj ich.5. Płaskim pędzlem pomaluj zewnętrzne powierzchnie mebla, łącznie z rantami, używając obu odcieni farb na zmianę, aby uzyskać zróżnicowanie kolorystyczne.6. Wnętrze kredensu oraz półki pomaluj akrylową farbą do drewna w kolorze ciemnoszarym.7. Kiedy farba wyschnie, przetrzyj ją ostrą stroną gąbki na rantach i szufladach mebla. Dzięki temu osiągniesz efekt postarzenia.8. Korzystając z wyciętego wcześniej szablonu, namaluj liście. Użyj do tego gąbki zmoczonej w ciemnoszarej farbie i postaraj się, by robić to bardzo delikatnie.Gotowe!

Zobacz też: Drewno z odzysku: dekoracje i meble ze starych desek>>

Metamorfoza: modny regał ze starego kredensu

Do takiej metamorfozy świetnie będzie się nadawał biały, niewysoki regał o regularnym rozłożeniu półek – najlepiej kwadratowych.

Możemy również wykorzystać stary kredens, który wcześniej należy przetrzeć papierem ściernym i pomalować farbą białą – albo w wybranym kolorze, który będzie pasował do wnętrza.

Jak zrobić praktyczny regał ze zwykłego kredensu? Będą nam potrzebne niewysoki mebel oraz samoprzylepna okleina korkowa.

Okleinę przycinamy na szerokość górnej, najdłuższej półki i dokładnie przyklejamy – dociskając, aby nie utworzyły się bąbelki powietrza.

W podobny sposób okleiną wyłóż wszystkie mniejsze półki w kredensie. Zapewni to łatwość ich czyszczenia i będzie ładnie wyglądało. Na tak przygotowanym regale możemy poustawiać szklanki i talerze, a na górze gotowe przysmaki dla gości.

Kredens drewniany w aranżacji wnętrz - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz ciekawe aranżacji salonów i kuchni z wykorzystaniem kredensu drewnianego. To znów jest modne!

Renowacja mebli, czyli jak odnowić stare meble przez odmalowanie
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Letnie leniuchowanie - w numerze podpowiedzi, jak urządzić i wyposażyć salon pod chmurką. W ABC stylu angielska łazienka - podobną możesz mieć u siebie.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Lipiec 2022