Jak zaoszczędzić na rachunkach za wodę? Pomogą mądre patenty do kuchni i łazienki

2022-10-18 12:27

Ograniczenie zużycia wody to sprawa ważna dla domowego budżetu, a także dla środowiska. Dlatego tak duże znaczenie mają i zmiana naszych przyzwyczajeń, i technologiczne patenty. Sprawdzamy, jakie rozwiązania oferują nam producenci.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Blanco ZE ZNAKIEM JAKOŚCI Nie daj się skusić na tanią armaturę firm „no name”. Prędko okaże się to nieopłacalne. Najczęściej baterie takie są zrobione z tworzyw i elementów mało odpornych na zmiany ciśnienia w instalacji, a ich powierzchnia szybko się niszczy. Lepiej zainwestować w markowy model, który będzie służył lata. Na zdj. bateria z linii Blanco Culina, z głowicą ceramiczną, perlatorem, obrotową wylewką, 2 rodzaje strumienia.

Nowoczesne baterie na ogół są wyposażone w aerator (popularnie nazywany perlatorem). Ten niepozornie wyglądający element z siateczką lub systemem komór napowietrza wodę, przyczyniając się do jej oszczędności o 40–60%. Masz armaturę starego typu? W zależności od rodzaju wylewki aerator (do kupienia w marketach budowlanych) można łatwo nakręcić na jej wylot (albo w niego wkręcić).

Wybierając baterię, pomyśl o modelu jednouchwytowym mieszakowym. Szybciej ustawisz w nim odpowiednią siłę strugi i temperaturę wody niż w dwuuchwytowym. A to oznacza redukcję strat (i kosztów), bo mniej wody „ucieknie”, zanim faktycznie z niej skorzystasz.

Dobrym patentem w bateriach jest też ekoblokada, która ogranicza siłę strumienia wody przy uruchamianiu jej wypływu. Odbywa się to dwustopniowo, gdy potrzebna jest mocniejsza struga, wystarczy lekko zwolnić blokadę. W słuchawce prysznicowej podobną rolę odgrywa ekoprzycisk.

Ale rozwiązań proekonomicznych i proekologicznych jest więcej, nie tylko w bateriach. Dziś warto z nich korzystać.

ELASTYCZNA WYLEWKA

Co ma wspólnego z ograniczeniem zużycia wody? Dzięki niej strumień kierujemy dokładnie tam, gdzie jest potrzebny, nie marnujemy wody, lejąc ją na boki.

Bateria kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Grohe Na zdj. bateria Essence marki GROHE – z wyciąganą wylewką (wygodnie i szybko dokuje się ją w pozycji wyjściowej dzięki wbudowanemu magnesowi), z przełącznikiem strumieni (standardowy/prysznicowy), ceramiczną głowicą.

JEDEN CHWYT

W baterii kuchennej z linii Ceralook, Ideal Standard, za zmniejszenie zużycia wody odpowiada nie tylko jednouchwytowa konstrukcja, lecz także głowica typu Click (precyzyjnie reguluje ilość wypływającej wody i odpowiednie wymieszanie ciepłej z zimną). W baterii zastosowano też perlator.

Bateria kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Ideal Standard

FUNKCJA I KOLOR

Wodę i energię oszczędza jednouchwytowa, stojąca bateria kuchenna Top Tres Colors. Zastosowano w niej wkład ceramiczny, perlator. W ofercie w kilku barwach.

Bateria kuchenna
Autor: serwis prasowy tresgriferia.com
W kwestii zmywania

Powierzając tę czynność zmywarce, zużywasz o minimum 1/3 wody mniej, niż myjąc ręcznie tę samą liczbę naczyń. Przeciętnie zmywarki potrzebują 10–15 l/cykl, ale coraz więcej modeli pobiera jedynie 6 l/cykl. Które programy dadzą finansowy zysk? Eko (krótszy czas zmywania, w niższej temperaturze aniżeli program pełny), program przyspieszony (ok. 30 min), automatyczny (czujniki rozpoznają stopień zabrudzenia naczyń i ich ilość, program dobiera parametry cyklu mycia), strefowy lub 1/2 załadunku (zmywanie przy zapełnieniu tylko jednego kosza).

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

Zmywarka do zabudowy DSIO 3T224 CE, Indesit, w jednym cyklu zużywa tylko 9 l wody. Oszczędza też prąd (klasa energetyczna A++). Dzięki jej pracy zostaje nam więcej pieniędzy w portfelu. Mieści 10 kompletów naczyń. Poza tym ma programy eXtra Hygiene i Baby Care (zapewnia usunięcie 99,9% bakterii), pojemnik Baby Zoo do mycia dziecięcych zabawek.

Zmywarka
Autor: serwis prasowy marki Indesit

MOCNY ZESPÓŁ

Kolekcja Veneto VerdeLine marki Ferro, otrzymała certyfikat EU Ecolabel, spełniając jego ostre wymagania.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Ferro Na zdj. widoczne: bateria nablatowa z regulatorem ceramicznym FerroClick, systemem kontroli ciepłej wody, perlatorem FerroAirMix M24x1, bateria wannowa ścienna z automatycznym przełącznikiem wanna/natrysk z blokadą, regulatorem strumienia M24x1.

DO WANNY

Tak jak w bateriach umywalkowych redukcja przepływu zwiększa oszczędności, w modelach wannowych lepiej sprawdza się większy przepływ. Wtedy wannę napełnisz szybko i bez straty temperatury wody.

Bateria wannowa
Autor: serwis prasowy marki Ravak Na zdj. bateria wannowa podłogowa CR 080.00, Ravak, z głowicą ceramiczną, w komplecie z modułem instalacyjnym (kasetą R-box) ułatwiającym jej montaż w podłodze.

ZE ŚWIETLNĄ INFORMACJĄ

W dwuotworowej baterii D.1e, Duravit, ze sterowaniem elektronicznym, wystarczy dotknąć płaskiego pokrętła, by z wylewki natychmiast wypłynęła woda, i obrócić je, by błyskawicznie zmienić temperaturę strugi. Zmianę ciepłoty sygnalizują barwy (od niebieskiej do czerwonej) zintegrowanego z nim pierścienia LED.

Bateria umywalkowa
Autor: serwis prasowy marki Duravit
Porada eksperta
Piotr Kolanowski
Piotr Kolanowski, Product Manager Ferro, ferro.pl

Bez kompromisów

Podstawowym założeniem przy konstruowaniu baterii i zestawów natryskowych eko jest uzyskanie jak największych oszczędności wody, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowania armatury. Chodzi o to, by korzystając z niej, nie odczuwało się, że wypływ wody został zredukowany nawet o 50%. Ten efekt można osiągnąć dzięki zastosowaniu m.in. regulatorów ceramicznych z systemem kontroli ciepłej wody. Istotne są też perlatory napowietrzające strumień, co powoduje odczuwalne i wizualne zwiększenie jego rzeczywistej objętości, a w bateriach zlewozmywakowych regulatory Cold Start, które ograniczają zużycie ciepłej wody.

TU NIE MA KURKA

Do najbardziej oszczędnych baterii należą bezdotykowe. Uruchamiają się i wyłączają samoczynnie dzięki czujnikowi ruchu (nie ma problemu niezakręconego kranu). Wielkość strumienia i temperaturę wody zaprogramujesz za pomocą sterownika. Baterie są zasilane akumulatorowo lub z sieci. Na zdj. bateria z systemem TouchFree, Dornbracht, (system może być łączony ze wszystkimi seriami marki), z niewidocznym czujnikiem ruchu i regulacją zasięgu

Bateria umywalkowa
Autor: serwis prasowy marki Dornbracht

PEŁNY MINIMALIZM

…bo dotyczy zarówno nowoczesnej geometrycznej formy, jak i zużycia wody. Bateria umywalkowa z serii Axis, Kohlman, naścienna, jednouchwytowa ma ceramiczną głowicę i perlator.

Bateria umywalkowa
Autor: serwis prasowy marki Kohlman

STREFA WELLNESS

Kojące odprężenie zapewni ci deszczownia z serii Rainfinity, Hansgrohe, a zwłaszcza mikrodelikatny i ultracichy strumień PowderRain. Jest niczym lekki deszczyk w naturze, dotąd nieosiągalny w łazienkach. Dzięki technologii EcoSmart (ogranicznik przepływu i perlator) oszczędność wody wzrasta do 60%. Jej zużycie pod prysznicem to 9, a w modelach Green nawet 6 l/min

Bateria prysznicowa
Autor: serwis prasowy marki Hansgrohe

W NURCIE MODY

W bateriach umywalkowych z linii Hiacynt marki Deante, wykorzystano głowicę ceramiczną, system eco-click (ekoblokadę) i ruchomy aerator. Ten ostatni nie tylko napowietrza wodę, lecz także umożliwia pokierowanie strumieniem wody.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Deante

JAK NAJSPRAWNIEJ

Gdy pierzesz często i dużo, niezbędną pomocą jest pralka, której funkcje pozwalają na jak największe obniżki rachunków. W modelu z linii PerfectCare 700, Electrolux (na zdj. z suszarką z tej samej linii), zastosowano m.in. funkcję Eco TimeManager (umożliwia dostosowanie długości cyklu prania do konkretnych potrzeb – oszczędzasz czas, energię i wodę, nie obniżając jakości prania), system SensiCare (automatyczne dostosowanie parametrów cyklu do wielkości załadunku, cykl nie trwa więc zbyt długo). Oprócz tego systemy SteamCare i FreshScent (wyjmujesz z bębna ubrania bez zagnieceń i pachnące), funkcję SoftPlus (większa skuteczność prania). Efektywność energetyczna A+++, poj. 8 kg.

Pralka
Autor: serwis prasowy marki Electrolux

W KAŻDEJ DZIEDZINIE

W nowym modelu toalety myjącej AquaClean Sela, Geberit, ulepszono kilka technologii, w tym tę ograniczającą zużycie wody. Specjalny natrysk WhirlSpray napowietrza jej strumień, sprawiając, że wydaje się on obfitszy, przy czym wody wypływa mniej.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Geberit
Na przyszłość

W przeciętnym gospodarstwie domowym do spłukiwania WC zużywa się niemal tyle samo wody (30% ogólnego zużycia), ile do mycia się (36%). Pranie to ok. 15%, zmywanie naczyń – ok. 10%, gotowanie i picie – ok. 3%. Ponieważ wody słodkiej na Ziemi ubywa, innowacyjne rozwiązania pozwalające zminimalizować jej straty są niezwykle cenne. Już parę lat temu firma Roca zaprezentowała umywalkę zintegrowaną z toaletą W+W, gdzie woda z umywalki jest magazynowana do spłukiwania WC. W tym roku Laufen pokazał światu Save! – miskę ustępową, dzięki której można m.in. odzyskać wodę (po odseparowaniu od niej zanieczyszczeń), np. do ponownego spłukiwania.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE