Biała zabudowa i cementowe kafle w kuchni otwartej na salon

2018-08-30 17:17

Gdy Ola zastanawiała się nad aranżacją swojej pierwszej kuchni, zrobiła listę ważnych dla siebie założeń, pomysłów i rzeczy, które jej się podobały. To miejsce ma dla niej szczególne znaczenie. Jest centrum domu, gdzie realizuje swoje kulinarne pasje i spełnia się zawodowo.

Zaczęło się od… łazienki. Ola nie miała na nią pomysłu, więc zgłosiła się do programu „Dekoratornia”. Architektka Dominika Wojciechowska z pracowni NIDUS Interiors, która miała zająć się jej projektem, zapytała: „Urządzamy tylko łazienkę? Może całe mieszkanie?”. – Ola pokazała mi swoją listę, jednak metraż (40 m²) oraz budżet nie pozwoliły nam na urzeczywistnienie wszystkich pomysłów – wspomina Dominika. Ale część udało się zrealizować. Pani domu, która jest dietetykiem, potrzebowała wygodnego blatu do przygotowywania potraw, szaf do przechowywania i miłego miejsca spotkań ze swoimi pacjentami. Ciasna, zamknięta w planie dewelopera kuchnia zmieniła się więc w aneks otwarty na salon, łączy się też z ciemnym wcześniej przedpokojem. W mieszkaniu zrobiło się o wiele przestronniej i jaśniej.

.. Mała kuchnia. 5 rozwiązań, dzięki którym wszystko pomieścisz >>>

Podział wnętrza na strefy. Stół pomiędzy kuchnią a salonem

Na granicy aneksu i pokoju stanął solidny drewniany stół według pomysłu architektki, lekki wizualnie, ale bardzo stabilny. Pełni trzy funkcje – komfortowego blatu roboczego, miejsca do jedzenia i spotkań, świetnie także oddziela od siebie strefy wnętrza, przy tym ich nie zacieśnia – to wokół niego koncentruje się życie domu. Mebel oświetlają dwie dekoracyjne lampy z miedzianymi kulistymi kloszami.

Praktyczna zabudowa kuchenna

Projekt zabudowy podyktowały uskoki ścian oraz nie za duża powierzchnia aneksu. Każdy centymetr został wykorzystany, w szafkach mieści się teraz spory magazyn, uskoki sprytnie schowano. Ciąg szafek kuchennych został połączony z półkami, które „należą” też do salonu. Dodało to zabudowie lekkości i bardziej pokojowego charakteru. Dzięki temu także granica między strefami o różnych funkcjach przebiega płynniej. Jest i drobny kamuflaż – półki maskują występ w ścianie z przewodami wentylacyjnymi. W zabudowie kuchennej ukryto wszystkie potrzebne sprzęty i suszarkę na naczynia. – Mam nawet miejsce na zmywarkę, którą zamierzam dopiero kupić. Dominika wszystko przewidziała – wyjaśnia Ola.

.. Fronty szafek kuchennych. Wybierz nowe drzwiczki do szafek >>>

Biel i wzorzyste kafle jako baza do różnych aranżacji

– Fronty są neutralne, białe, by Ola mogła modyfikować aranżację aneksu za pomocą dodatków – wyjaśnia Dominika. – Jestem gadżeciarą, lubię ładne rzeczy. Nie ma znaczenia, czy są z galerii czy sieciówek (w nich też da się znaleźć coś wyjątkowego). Zachwyciło mnie polskie wzornictwo. Staram się je poznać i wspierać, kupując ciekawe przedmioty – mówi właścicielka. Tak było na przykład z cementowymi kaflami, zdobiącymi ścianę nad blatem (zajmowały pierwsze miejsce na liście Oli). – Czułam się jak Alicja w Krainie Czarów, kiedy z Dominiką odwiedziłyśmy manufakturę firmy Purpura, która je produkuje. W magazynie wybierałyśmy różnobarwne cementowe kafle i od razu układałyśmy je na podłodze, tworząc kompozycję do mojej kuchni. Gdy cementowy patchwork był gotowy, zrobiłyśmy zdjęcie. Na jego podstawie fachowcy położyli kafle nad blatem – opowiada właścicielka mieszkania. Barwy cementowych płytek dodają wnętrzu smaku, jak przyprawy. Podobnie Ola zestawia ze sobą dodatki. – Staram się, by zastawa była równie apetyczna, co danie, które na niej serwuję – opowiada. – Szukam pojedynczych kubków, talerzyków, miseczek. Nie mam kompletów, lubię, gdy naczynia tworzą różnorodną kompozycję – dodaje.

Biała zabudowa i cementowe kafle w kuchni otwartej na salon

Autor: Marcin Grabowiecki

porada eksperta

Przechowywanie w aneksie kuchennym

Otwarte półki pięknie eksponują dekoracje, zioła, lśniące szkło, ale niekoniecznie poobijane garnki czy patelnie, których nie sposób już doczyścić. W codziennym pośpiechu trudno również znaleźć czas, by tworzyć na półkach piękne, pozornie niedbałe aranżacje, jakie widzimy na artystycznych fotografiach. Dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej liczbie szafek zamykanych. W kuchni Oli zajmują one przestrzeń od podłogi do sufitu. Górne zostały powieszone w dwóch rzędach, przy czym te zamontowane niżej są płytsze. Ławto się do nich sięga po naczynia, produkty. Miejsca magazynowego jest na tyle dużo, że w zabudowie mieszczą się też rzeczy „niekuchenne” – mówi architektka Dominika Wojciechowska z pracowni NIDUS Interiors, autorka projektu.

Remont kuchni – kosztorys

zabudowa i stół, na zamówienie 22 000 zł
płytki ścienne, Purpura 600 zł
płytki podłogowe Abisso White LAP, Tubądzin 620 zł
piekarnik, Beco 1058 zł
płyta grzejna, Beco 750 zł
zlewozmywak, Franke 487 zł
lodówka, Bosch 1399 zł
lampy Spot 79, Spotline 200 zł
lampy miedziane, Frandsen 1000 zł
krzesła Ironica, Ton 1200 zł

razem 29 314 zł

Zobacz inne inspirujące realizacje z aneksami kuchennymi otwartymi na salon: