Zabudowa kuchni. Jak z sukcesem zabudować kuchnię? Zobacz WIDEO – porady architektów

2022-05-17 17:00

Zabudowa kuchni to meble kuchenne, w skład których wchodzą szafki górne (wiszące, montowane do ściany, tak zwany pas górny) oraz szafki dolne (stojące na podłodze – pas dolny). Pomiędzy nimi znajduje się pas roboczy. Zgodnie z zasadami ergonomii odległość pomiędzy szafkami dolnymi a górnymi zabudowy kuchennej powinna być dostosowana do wzrostu użytkowników – przeważnie wynosi ona 60 cm.

Zabudowa kuchenna – na co zwrócić uwagę? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.

Spis treści:

Zabudowa kuchni: modułowa czy na wymiar?

Zabudowa w kuchni może być zakupiona w sklepie meblowym (wówczas składać się będzie z gotowych szafek o określonej modułowej szerokości) lub być wykonana na zamówienie przez stolarza (mamy wówczas do czynienia z szafkami kuchennymi na wymiar). W obydwu przypadkach zabudowa kuchni powinna być dostosowana do powierzchni i kształtu pomieszczenia lub strefy (aneksu kuchennego) oraz uwzględniać zwyczaje i styl jej użytkowników. Zabudowa kuchenna pod względem kształtu może być jednorzędowa (gdy szafki wiszą i stoją tylko na jednej ścianie) lub dwurzędowa (gdy znajdują się na dwóch przeciwległych).

W przestrzeniach typu open space ciekawym rozwiązaniem jest zabudowa kuchenna z wyspą. Wyspa kuchenna może zawierać płytę grzewczą. Nad nią montuje się wówczas dekoracyjny okap. Zabudowa kuchenna z wyspą i hokerami może być również elementem, który oddziela strefę salonu lub jadalni od aneksu kuchennego. Pozostałe rodzaje zabudowy kuchennej to kuchnie: narożnikowa – czyli na planie litery „L”, a także na planie litery „U” oraz „G”. Pomiędzy rzędami szafek stojących znajdujących się na przeciwległych ścianach należy zapewnić minimum 120 cm odległości, tak aby zapewnić funkcjonalność użytkowania.

Kuchnie modułowe – co to za rozwiązanie? Zalety i wady >>>

Wysoka zabudowa w kuchni

Wysoka zabudowa kuchni stanowi optymalne wykorzystanie przestrzeni – po sam sufit, co jest szczególnie ważne na małej przestrzeni. Zabudowa kuchni do sufitu umożliwia podział na trzy zasadnicze strefy pod względem różnej częstości użytkowania. W zasięgu rąk osoby stojącej przy zabudowie kuchennej powinny znajdować się naczynia, sprzęty, produkty i urządzenia stale oraz często użytkowane. Poniżej i powyżej tej strefy (czyli tam gdzie na przykład musimy się schylić) przechowujemy przedmioty rzadziej stosowane.

Produkty stosowane sporadycznie to strefa znajdująca się najniżej, czyli najbliżej cokołu kuchennego (po które musimy kucnąć lub klęknąć) oraz najwyżej (takie, po których sięgnięcie musimy wejść na taboret). Aby ułatwić użytkowanie, w szafkach dolnych zabudowy kuchennej stosowane są najczęściej szuflady zamiast szafek z frontami.

Zabudowa małej kuchni

W mieszkaniach typu studio, mikroapartamentach oraz kawalerkach bardzo często mamy do czynienia z aneksem kuchennym zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie salonu. Przy minimalnej powierzchni użytkowej mieszkań (w świetle obowiązujących przepisów dla nowo projektowanych mieszkań, sprzedawanych następnie na rynku pierwotnym, jest to 25 m2) strefa kuchni znajduje się najczęściej zaraz po przekroczeniu progu mieszkania.

Taka lokalizacja sprawia, że zabudowa małej kuchni musi być z jednej strony maksymalnie funkcjonalna (liczy się każdy centymetr przestrzeni), z drugiej natomiast – niezwykle estetyczna, dlatego że umiejscowienie na widoku, w pobliżu strefy wejścia, skłania do poszukiwania formy stanowiącej „wizytówkę” mieszkania, podobnie jak przedpokój. Rozwiązaniem optymalnym jest wysoka zabudowa małej kuchni – szafki po sam sufit pomieszczą wszystkie produkty i naczynia. Sprawią też, że unikniemy ciągłego bałaganu.

Zabudowa okna w kuchni

Gorącym obecnie trendem jest projektowanie w domach jednorodzinnych kuchni z poziomym, horyzontalnym oknem panoramicznym. Takie okno znajduje się najczęściej w ścianie pomiędzy szafkami górnymi (wiszącymi) a dolnymi (stojącymi) i bardzo dobrze doświetla pas roboczy. W blacie pod oknem możemy umiejscowić zlewozmywak. Światło słoneczne, wpadając do pomieszczenia przez okno, oświetlać będzie boki korpusów szafek zabudowy kuchennej. Kuchnia z oknem panoramicznym zyskuje ciekawy element aranżacyjny.

Mała kuchnia w bloku: jak urządzić? Porady, inspiracje, ZDJĘCIA >>>

Zobacz najmodniejsze zabudowy kuchenne. GALERIE ZDJĘĆ: