Nowoczesna granatowa kuchnia na 21 sposobów. Granat to nowa czerń!

2024-05-23 8:38

Granat to nowa czerń! Dużo łagodniejsza, nieco prostsza w aranżacji, a mocny kolor można złagodzić i nadać mu delikatniejszego charakteru. Jeśli wolisz bardziej elegancki efekt, połącz ją ze złotymi lub miedzianymi dodatkami oraz bielą i drewnem. Nowoczesna, granatowa kuchnia to najnowszy trend? Zobacz, jak urządzić granatową kuchnię.

Spis treści

  1. Granatowa kuchnia: jaki kolor frontów wybrać?
  2. Granat był kolorem roku 2020 i wciąż jest modny!
  3. Granatowa kuchnia: jaki blat do granatowej kuchni?
  4. Granatowa kuchnia: jaki kolor pasuje do granatowej kuchni?
  5. Granatowa kuchnia. Zdjęcia i inspiracje

Granatowa kuchnia: jaki kolor frontów wybrać?

Granat to jeden z najbardziej tajemniczych kolorów. Ma wiele odcieni – od ciemnych, majestatycznych, atramentowych, przypominających nocne niebo, poprzez inspirowane modą navy blue, aż do najbardziej jasnych odcieni granatu, a zarazem najciemniejszych niebieskich: ultramaryny, szafirowego, kobaltowego.

Granat był kolorem roku 2020 i wciąż jest modny!

Według PPP Paints kolorem roku 2020 został „Chinese Porcelain”, czyli ciemny odcień niebieskiego – związany z tradycją, rękodziełem, pojawiający się na ponadczasowych wyrobach z chińskiej porcelany.

Inny producent farb – Sherwin Williams – kolorem 2020 r. głosił „Naval”, czyli głęboki granat związany z morzem, żeglugą, marynarką wojenną i handlową. Termin „Naval” prawidłowo etymologicznie kojarzy się z pojęciem nawigacji, kierowaniem się według wskazówek dostrzeganych na nocnym niebie.

Kolor ten możemy łączyć z naturalnymi wyrobami, takimi jak: skóra, rośliny i tkane dywany z włókien. W zestawieniach kolorystycznych „Naval” warto łączyć z oksydowanym złotem, odcieniami zieleni oraz beżów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolor granatowy we wnętrzach – z czym łączyć

Granatowa kuchnia: jaki blat do granatowej kuchni?

Moda (także na rodzaj wykończenia frontów) bywa sinusoidalnie zmienna. Po kuchniach wykończonych na wysoki połysk nastała moda na matowe fronty. Te zaś mogą okazać się łatwiejsze do utrzymania w czystości, a ich powierzchnie nie odbijają tak dużej ilości światła jak fronty zabudowy kuchennej lakierowanej na wysoki połysk.

Ocieplają wnętrze, wprowadzają harmonię i spokój, ale równocześnie nie powiększają optycznie przestrzeni (jak lustrzane powierzchnie z połyskiem). Dotyczy to zwłaszcza ich granatowego wydania.

Granatowe, matowe fronty zabudowy kuchennej doskonale sprawdzą się w połączeniu z drewnianym blatem. Drewno w jasnych, miodowych odcieniach rozświetli to zestawienie. Ciemniejsze barwy drewna dodadzą zaś bardziej poważnego – klasycznego i eleganckiego – charakteru.

Granatowa kuchnia: jaki kolor pasuje do granatowej kuchni?

Stosowanie ciemnych barw – takich jak granatowej – w małych pomieszczeniach może okazać się ryzykowne. Ich umiejętne wykorzystanie polega na łączeniu z barwami kontrastującymi lub rozjaśniającymi kuchnię.

Największy kontrast, który wprowadza atrakcyjność wizualną, to barwy znajdujące się po przeciwległych stronach koła kolorów. Dla granatu są to odcienie pomarańczowe.

To dlatego większość aranżacji granatowej kuchni zawiera metaliczne (złote lub miedziane), rozświetlające akcenty barwne w postaci detali (na przykład okuć – uchwytów w formie relingów) albo elementów dekoracyjnych i użytkowych (naczyń i akcesoriów kuchennych).

Większość polskich kuchni to pomieszczenia z oknem, zapewniającym naturalny dostęp światła słonecznego. Pomimo to w aranżacji granatowej kuchni nie powinniśmy zapomnieć o wykorzystaniu rozjaśniającej bieli.

Kolor ten może pojawić się w pasie roboczym kuchni pomiędzy rzędami szafek wiszących a stojących, jako uzupełniający kolor frontów (na przykład wyspy kuchennej) lub kolor zlewozmywaka albo blatu.

Umiejscowienie zabudowy kuchennej w ciemnym kolorze granatowym na całej ścianie sprawia wrażenie optycznego przybliżenia. Zasadę tę możemy wykorzystać do skorygowania proporcji długiego i wąskiego pomieszczenia.

Granatowa kuchnia. Zdjęcia i inspiracje

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Zielona kuchnia: jaki kolor do zielonej kuchni?

Wysoka kuchnia – jak zaprojektować szafki wiszące? | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny