Kolor granatowy - z czym łączyć? Jaki kolor pasuje do granatu we wnętrzach?

2022-01-03 10:00

Mocny, wyrazisty i elegancki kolor granatowy coraz śmielej wkracza do aranżacji wnętrz. Do wyboru mamy moc modnych rozwiązań: granatowe sofy i fotele, pojedyncze ściany w tej barwie, mniejsze meble w odcieniach navy blue, dodatki, dekoracje... Słowem, każdy znajdzie coś dla siebie. Jak dobrze dobierać kolor granatowy do stylu wnętrza i z czym go łączyć?

z czym łączyć granat
Autor: materiały prasowe Dekoria

Spis treści

  1. Właściwości koloru granatowego
  2. Granatowe ściany – czy to dobry pomysł?
  3. Granat: kolor mebli i dodatków
  4. Do czego pasuje granatowy i z czym go łączyć?
  5. Granat jako najmocniejszy akcent w aranżacji
  6. Granatowa kuchnia: to jest modne!

Granatowy jest barwą chłodną, wyrazistą i silnie zaznaczającą swoją obecność w wystroju. Dlatego często uchodzi za kolor trudny – trzeba operować nim z umiarem i rozwagą, tak by nie zdominował ani nie przytłoczył pomieszczenia. Od kilku sezonów cieszy się jednak dużą popularnością w aranżacji wnętrz. Znudzeni wszechobecnością bieli i szarości, zaczęliśmy się bowiem otwierać na inne, ciekawsze kolory. Te ciemne i nasycone, jak właśnie granat, ale też kobalt, szmaragd, antracyt, pojawiają się zarówno na ścianach, jak i meblach. Umiejętnie zestawiając je z innymi kolorami, mamy szansę urządzić mieszkanie nie tyle modne, ile oryginalne i z charakterem.

Właściwości koloru granatowego

Głęboki, silnie napigmentowany kolor granatowy (według kodu szesnastkowego: #000080) to odcień porządkujący myśli i silnie dyscyplinujący. We wnętrzach z granatowym kolorem ścian doskonale odnajdą się osoby pewne siebie, niezależne, o zdolnościach przywódczych. Granat to także kolor nauki i mądrości. Osoby kochające granat we wnętrzach są dobrymi nauczycielami - szybko przyswajają wiedzę i chętnie się nią dzielą z innymi. Lubią stawiać się w roli autorytetu w ulubionym temacie. Granatowy kolor w pomieszczeniach sprzyja także podejmowaniu ważnych i przemyślanych decyzji.

Poznaj różne odcienie niebieskiego we wnętrzach >>>

Granat i kobalt plus styl skandynawski: galeria 20 inspiracji. Kliknij poniżej

Granatowe ściany – czy to dobry pomysł?

Jeszcze kilka lat temu rzadko można było znaleźć mieszkanie z granatowymi ścianami. To się jednak zmienia! Z barwy typowej dla drobnych dodatków granat trafia na większe powierzchnie, czyli fronty mebli i właśnie ściany. Świetnie sprawdza się w salonie (ściana za sofą) i w sypialni (ściana za łóżkiem). Nie polecamy malowania wszystkich ścian na granatowy kolor. Wnętrze stałoby się wtedy mroczne, ponure i chłodne. Jedna ściana (maksymalnie dwie) w zupełności wystarczy, a także pozwoli wyeksponować urok i elegancję koloru granatowego. A na jakie kolory pomalować inne ściany? Zawsze dobrym wyborem będzie biel, która stworzy z granatem dynamiczny duet. Łagodniejsza kompozycja powstanie z szarością, kolorem kremowym i pudrowym różem.

Granat: kolor mebli i dodatków

Granatowe ściany to wybór dla osób odważnych, które w wystroju lubią stawiać na mocne akcenty. Do granatu można jednak przekonywać się stopniowo, zaczynając od detali. Mogą to być granatowe zasłony, poduchy, dywany, wazony na kwiaty, abażury lamp czy drobne meble. Jeśli będziemy zadowoleni z efektu, idźmy krok dalej. Modne w ostatnich sezonach są sofy i fotele z granatową tapicerką – najlepiej z aksamitu lub weluru, czyli w wersji eleganckiej.

Postaw na szafir! Kolor szafirowy we wnętrzach >>>

Projekt mieszkania we Wrocławiu: drewno, granat i nowoczesna elegancja 

Sonda
Czy wybrałbyś panele ścienne do wykończenia swoich wnętrz?

Do czego pasuje granatowy i z czym go łączyć?

Kolor granatowy na ścianach, meblach i dodatkach lubi towarzystwo bieli, odcieni kremowych, kości słoniowej oraz beżu. Wszystkie wymienione barwy łagodzą chłód i moc granatu, a także wprowadzają więcej światła do wnętrza. Na granatowym tle mogą się pojawić w formie subtelnych wzorów (sztukateria, tkaniny), grafik czy plakatów. A może duet szykowny i elegancki? Połączmy kolor granatowy z miedzią albo złotem. Kolor złoty niech się pojawi w postaci dekoracyjnych ramek na zdjęcia, obramowań luster i ram obrazów.

Z granatem można śmiało łączyć także żywsze, bardziej energetyczne barwy. Godne polecenia są takie kolory, jak koralowy, malinowy, łososiowy, pudrowy róż, musztardowy, miętowy, a także nasycony żółty. Warto jednak zachować umiar (chyba że interesuje nas feeria barw w konwencji boho). Jeśli tło jest granatowe, wybierzmy dwie, a maksymalnie trzy ze wspomnianych barw.

Granat pięknie się komponuje także z naturalnym kolorem drewna. Jeśli decydujemy się np. na granatową ścianę w salonie, ciężar chłodnego koloru zrównoważy ustawiona na jego tle drewniana komoda. Drewniane meble fornirowane, z uwypuklonym rysunkiem słojów, prezentują się stylowo i elegancko w towarzystwie granatowej ściany czy mebli tapicerowanych w tym kolorze.

Nietypowe łączenie kolorów – 7 duetów, które są zaskakująco dobre! >>>

Z czym łączyć kolor granatowy? 15 pomysłów. Kliknij poniżej

Granat jako najmocniejszy akcent w aranżacji

Jak najlepiej wykorzystać potencjał i moc nasyconego granatu w aranżacji wnętrz? Zagwarantuje nam to użycie czystej barwy granatu, czyli bez wzorów i zróżnicowanych faktur, na dużej powierzchni: mebla (sofy, komody), wybranej ściany, okazałego dywanu. Tak wyeksponowany akcent kolorystyczny będzie doskonale widoczny. W relacji do niego możemy dobrać meble, dodatki i akcesoria w łagodniejszych barwach. Miłośnicy nietypowych, eklektycznych zestawień mogą śmiało eksperymentować, dodając wzorzyste dywany, poduszki z geometrycznymi wzorami czy pamiątki z egzotycznych podróży. Kolor granatowy plus styl etno pozwolą stworzyć oryginalny wystrój – intrygujący, a zarazem niepozbawiony przytulności.

Nowoczesne wnętrze mieszkania: duet szarości i granatu. Kliknij poniżej 

Granatowa kuchnia: to jest modne!

Ciemne kolory na dobre zadomowiły się także w kuchni. W trendach wnętrzarskich rządzą zaś granatowe fronty kuchenne. Stanowią przyjemny powiew świeżości i mimo że są ciemne, nie przytłaczają optycznie wnętrza – chłodne kolory, takie jak granat, dodają bowiem wnętrzom efektu głębi. Granatowe meble kuchenne można też ciekawie wzbogacać o eleganckie uchwyty w kolorach miedzi, złota i mosiądzu. Do tego oczywiście dochodzą blaty kuchenne. Z granatem pięknie komponują się drewno, marmur, granit, a także nowoczesne materiały, jak np. spieki kwarcowe, kompozyty i konglomeraty.

Ciemne drewno i granat: zobacz wnętrze nowo powstałego lokalu w Australii. Kliknij poniżej

Kolor ścian w domu - kiedy niebieskie ściany i dodatki
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany