Nietypowe łączenie kolorów: 7 duetów, które są zaskakująco dobre!

2021-01-15 9:46

Łączenie kolorów we wnętrzach to trudna sztuka, która wymaga wiedzy, wyczucia oraz umiaru. Niektóre duety barwne są na tyle utarte, że często potrzebujemy czegoś świeższego. Dlatego przygotowaliśmy wskazówki, jak ciekawie i niesztampowo łączyć kolory! Oto 7 intrygujących par.

Spis treści

  1. 1. Ciemna zieleń i złoto
  2. 2. Granat i róż
  3. 3. Róż i żółcień
  4. 4. Granat i fiolet
  5. 5. Żółcień i błękit
  6. 6. Turkus i limonka
  7. 7. Szarość i kolor musztardowy

Jeśli wystrój mieszkania trochę się opatrzył, warto postawić na drobne, ale wyraziste zmiany. Najprościej osiągnąć to za pomocą kolorów i co najważniejsze, nie trzeba inwestować mnóstwa pieniędzy w taką metamorfozę.

1. Ciemna zieleń i złoto

O takim eleganckim połączeniu wiedzą z pewnością miłośnicy biżuterii. W końcu szmaragdowa zieleń kocha towarzystwo złota. Warto ten intrygujący duet przenieść do wystroju wnętrza. Najlepiej postawić na złote detale na ciemnozielonym tle. Tym bardziej polecane rozwiązanie, że w tym sezonie kolor złoty pojawia się w przyjaznej dla portfela ofercie wielu marek wnętrzarskich.

2. Granat i róż

Kolor granatowy króluje w trendach od początku roku. Podobnie zresztą dzieje się z różem. W letniej odsłonie były to pudrowe pastele, w jesiennej zaś wrócił chłodniejszy odcień Rose Quartz, a także pojawił się ciekawy odcień zwany „różobrązem”. Warto połączyć te barwy. Moc granatu zostanie złagodzona dzięki subtelności różu. A wystrój zyska więcej szyku!

..  „Różowy a brązowy”, czyli różobrąz – poznaj hit kolorystyczny sezonu >>>

3. Róż i żółcień

Z tymi kolorami warto pracować przede wszystkim w dodatkach. Kolor żółty jest na tyle wyrazisty, że nie każdy go polubi jako np. barwę ściany. Tymczasem w towarzystwie różu, także w mocnym odcieniu malinowym, szybko doda wnętrzom rumieńców. Wystarczą nawet poduszki na sofie w tych kolorach, układane naprzemiennie!

..  Kolor żółty – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

4. Granat i fiolet

Lubisz ciemne kolory? Zestawienie granatu i fioletu jest rzadkie, a zarazem efektowne. Warto jednak bawić się odcieniami i deseniami. Przykład: „gładki” granat sofy zestaw z rozmytym navy blue dywanu, dodaj do tego fioletową akwarelę na ścianie, a także tkaniny w odcieniu śliwkowego fioletu.

5. Żółcień i błękit

Pozornie kolory w ogóle do siebie niepasujące, w praktyce – idealne w dodatkach. To duet kolorystyczny, który coraz częściej pojawia się w mieszkaniach w stylu nowoczesnym. Szarość ścian i posadzek zyskuje chłodnego sprzymierzeńca w postaci barwy niebieskiej. Żółcień w detalach wprowadza zaś więcej energii i dynamiki.

6. Turkus i limonka

Obie barwy mają w sobie coś z zieleni. Turkus definiowany jest najczęściej jako błękit z dodatkiem zieleni, limonka zaś to po prostu rześki odcień zieleni, ale z kroplą żółtego. Dlaczego by więc ich nie połączyć razem? Wykorzystują to często producenci tkanin i tapet w paski. Uwaga tylko, żeby nie przesadzić! Turkus z limonką będzie dobry jedynie w dodatkach i dekorze.

7. Szarość i kolor musztardowy

Szarość to częsty wybór do wnętrz, kolor musztardowy („przybrudzony” żółty) – zdecydowanie rzadszy. Tymczasem obydwie barwy znakomicie pracują w duecie. Jeśli urządzamy wnętrze z duszą, inspirowane klasyką i designem retro, śmiało wykorzystajmy to połączenie. Będzie elegancko, spokojnie, ale z delikatnym pazurem. Przede wszystkim zaś ponadczasowo.

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?