Szmaragd: kolor szmaragdowy we wnętrzach. Jak go łączyć z innymi barwami?

2017-03-02 14:57

Szmaragd, czyli jeden z odcieni zieleni, zapożyczył swoją nazwę od kamienia szlachetnego. Od wieków kojarzy się z szykiem i luksusem. Także dziś kolor szmaragdowy we wnętrzach to sposób na wystrój elegancki oraz pełen harmonii. Sprawdź, jak łączyć szmaragd z innych barwami, by zyskać piękną aranżację wnętrza.

Spis treści

  1. Kolor szmaragdowy we wnętrzach: jakie ma zalety?
  2. Jak łączyć szmaragd z innymi kolorami?
  3. Kolor szmaragdowy w różnych pomieszczeniach
  4. Kolor zielony we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Szmaragd to kamień szlachetny bardzo ceniony w jubilerstwie. Biżuteria ze szmaragdami powstawała już w starożytności, i to w wielu rejonach świata: od Persji przez Egipt aż po kraje Azteków i Inków. Z kolei miłośnicy baśniowych opowieści kojarzą zapewne Szmaragdowy Gród, czyli siedzibę czarnoksiężnika z Oz. Z jednej strony luksus i klasa, z drugiej oddziaływanie na wyobraźnię – tak można w skrócie podsumować właściwości koloru szmaragdowego.

Kolor szmaragdowy we wnętrzach: jakie ma zalety?

Kolor szmaragdowy to jedna z modniejszych barw w trendach wnętrzarskich na 2017 roku. Ale to nie pierwsze w ostatnich latach zainteresowanie szmaragdem. Był to bowiem kolor roku 2013 według Instytutu Pantone („PANTONE® 17-5641 Emerald”).

Szmaragd to odcień zieleni delikatnie wpadający w błękit. Zbliżony jest także do tzw. zieleni butelkowej, a także barwy morskiej. W aranżacji wnętrz, jak każdy głębszy odcień zieleni, wprowadza harmonię, pozwala się wyciszyć i odstresować. Ponadto symbolizuje witalność, siłę oraz szczęście. Kolor szmaragdowy można śmiało wykorzystywać w różnych pomieszczeniach.

Jak łączyć szmaragd z innymi kolorami?

Ten odcień koloru ścian musi mieć we wnętrzu dobre towarzystwo. Szmaragdowa zieleń jako kolor wnętrz najefektowniej wygląda na szlachetnych materiałach – jedwabiach, welurach, taftach, skórach. Lubi we wnętrzu dodatki w kolorach metalicznych (złoto, srebro, miedź) i białoperłowych – jest wtedy bardzo elegancka. Połączenie szmaragdowego koloru ścian z fioletem dodaje aranżacji wnętrza energii. Gdy szmaragd połączymy z czernią i bielą, zrobi się dekadencko. Można też urządzić wnętrza i wybrać kolory ścian, używając różnych odcieni szmaragdu – wystrój wnętrz będzie lżejszy i mniej zobowiązujący.

Nie przegap: Kolor morski we wnętrzach - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Kolor szmaragdowy prezentuje się zjawiskowo w towarzystwie złota. To zresztą klasyczny duet w sztuce jubilerskiej. Ponieważ i szmaragd, i złoto są modnymi kolorami w 2017 roku, łatwo znaleźć ciekawe złociste dekoracje, które wyeksponujemy na tle szmaragdowych ścian.

Szmaragd, ze względu na swoje luksusowe konotacje, pojawiał się często w szykownych XIX-wiecznych mieszkaniach – najczęściej w towarzystwie eleganckiego drewna. Warto odtworzyć taki klimat w swoim domu.

Nasz pomysł: polecamy klasyczne lampy bankierskie. Wyróżniają się szerokim szmaragdowym kloszem mocowanym na złocistej podstawie. Idealne do eleganckich gabinetów!

Kolor szmaragdowy
Autor: mat. prasowe Sopro Mozaika w różnych odcieniach szmaragdu to niemal biżuteria dla wnętrz

Kolor szmaragdowy w różnych pomieszczeniach

Kolor szmaragdowy w salonie: szmaragd jest barwą głęboką i ciemną, dlatego najlepiej użyć jej tylko na jednej ścianie. W salonie w stylu klasycznym zamiast farby może to być szmaragdowa tapeta ze złotymi ornamentami. Odważniejsze osoby mogą spróbować eksperymentów z różnymi odcieniami szmaragdu, np. na dwóch ścianach. Na tle szmaragdowej ściany warto umieścić kremową lub brązową sofę. Zawsze dobrym pomysłem jest dekor ścienny – zwłaszcza obrazy w złotych, bogato rzeźbionych ramach.

Kolor szmaragdowy w sypialni: polecamy zwłaszcza odcień szmaragdu zbliżony do niebieskiego i morskiego. Taka sypialnia oddziałuje na zmysły: przynosi ukojenie, pozwala się odstresować, kojarzy się z południowymi morzami i niebem. Podobnie jak w przypadku salonu lepiej pomalować na szmaragdowo tylko jedną ścianę – np. za zagłówkiem łóżka.

Kolor szmaragdowy w kuchni: pastelowy odcień szmaragdu warto wprowadzić do kuchni klasycznej z jasnymi meblami – białymi, kremowymi, beżowymi. Jeśli zaś marzy nam się elegancki wystrój z nutą wiktoriańską, postawmy na ciemny szmaragd na frontach w duecie z drewnianymi blatami mebli. Dobrym pomysłem są także szmaragdowe mozaiki zamiast klasycznych płytek nad blatem i zlewem.

Kolor szmaragdowy w łazience: to doskonały sposób na elegancki, stylowy wystrój. Ale warto dozować szmaragd ostrożnie. Jeśli stosujemy go na większej powierzchni ścian (farba albo płytki w tym kolorze), warto zdecydować się na szafki w ciepłych kolorach drewna, które przełamią dominację tej wyrazistej barwy. Szmaragd to dobry wybór do większych łazienek, w mniejszych można skusić się na odcień pastelowy.

Kolor szmaragdowy w pokoju dziecięcym: niesie baśniowe skojarzenia z opowieściami o krainie Oz. Ale to niejedyne zaleta szmaragdu w pokoju dziecka. Kolor ten poprawia koncentrację, pozwala się wyciszyć i zrelaksować.

Kolor zielony we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Szmaragd to tylko jeden z wielu odcieni zieleni. 2017 rok, według Instytutu Pantone, należy do Greenery. Sprawdź, jak różne warianty koloru zielonego prezentują się we wnętrzach.

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?