Jak czyścić złoto: domowe sposoby czyszczenia przedmiotów ze złota

2021-04-19 14:21

Jak wyczyścić złoto? Poznaj skuteczne i niedrogie domowe sposoby czyszczenia złota! Nawet najlepiej traktowane i w odpowiedni sposób przechowywane wyroby ze złota z czasem tracą kolor, ulegają zabrudzeniu i zarysowaniu. Aby przywrócić złotej biżuterii, sztućcom czy pamiątkom rodzinnym ich dawny blask, możemy oddać je w ręce złotnika, jednak jeśli nie chcesz korzystać z usług fachowca, możesz oczyścić je samodzielnie. 

Spis treści

  1. Czyszczenie złota płynem do mycia naczyń
  2. Jak wyczyścić złoto mieszanką z mydła i amoniaku oraz proszkiem do pieczenia?
  3. Oczyszczanie złota octem, cytryną, benzyną
  4. Galerie zdjęć: złoty kolor w aranżacji wnętrz

Kto by pomyślał, że samodzielne czyszczenie złota jest takie proste? Wystarczy kilka podstawowych produktów kuchennych, które każdy z nas ma w domu i odrobina cierpliwości! Podpowiadamy jak wyczyścić złoto samodzielnie, np. złotą biżuterię, czy przedmioty pozłacane. Czyszczenie złota przy pomocy produktów kuchennych jest naprawdę proste. Istnieje kilka domowych sposobów na przywrócenie przedmiotom ze złota ich pierwotnego blasku.

Czyszczenie złota płynem do mycia naczyń

Czyszczenie złota: 1 sposób. Do czyszczenia złota możesz użyć na przykład płynu do mycia naczyń. Aby osiągnąć pożądany efekt, wlej kilka kropli płynu do naczynia z ciepłą wodą (dla lepszego efektu możesz użyć wody sodowej) i wymieszaj, a następnie zanurz w powstałej mieszance złoty przedmiot. Po kwadransie wyjmij złoto z wody, delikatnie oczyść każdy element miękką szczoteczką i wytrzyj.

Zobacz też:

Ekologiczne środki czystości - soda, ocet, sok z cytryny >>>

Jak oczyścić stare ramy obrazu? DOMOWE SPOSOBY >>>

10 zastosowań sody oczyszczonej >>>

Jak wyczyścić złoto mieszanką z mydła i amoniaku oraz proszkiem do pieczenia?

Czyszczenie złota: 2 sposób. Alternatywą dla płynu do mycia naczyń jest mieszanka mydła i amoniaku. Wyroby ze złota można też czyścić przy pomocy... proszku do pieczenia. W tym przypadku sypiemy proszek na zwilżony płatek kosmetyczny, dopóki produkt nie zacznie się pienić, a następnie w delikatny sposób przecieramy wacikiem złoty przedmiot, pozostawiając na nim cienką warstwę pieniącego się proszku. Całość odkładamy w bezpieczne miejsce, a po upływie 30 minut dokładnie myjemy i wycieramy.

Oczyszczanie złota octem, cytryną, benzyną

Czyszczenie złota: 3 sposób. Dozwolone jest również przecieranie złota octem, rozkrojoną cebulą lub cytryną (nasmarowane tymi preparatami wyroby ze złota zostawiamy na kilka godzin), a także szmatką nasączoną benzyną lub całkowite zanurzenie go w niej (na godzinę). Niezależnie od tego, którego sposobu użyjesz, zawsze staraj się być jak najbardziej delikatny – silne pocieranie złotej biżuterii, zastawy stołowej czy cennych pamiątek rodzinnych może skutkować nieodwracalnymi zniszczeniami.

Sprawdź: jak wyczyścić srebro >>>

Sprawdź: jak wyczyścić miedź >>>

Sprawdź: jak czyścić kryształy >>>

Złote sztućce na stole
Autor: Thinkstockphotos.com Niezależnie od tego, którego sposobu użyjesz, zawsze staraj się być jak najbardziej delikatny – silne pocieranie złotej biżuterii, zastawy stołowej czy cennych pamiątek rodzinnych może skutkować nieodwracalnymi zniszczeniami.

Galerie zdjęć: złoty kolor w aranżacji wnętrz

Złoty we wnętrzu: inspiracje. Kolor złoty w aranżacji wnętrz kKojarzy się z bogactwem i przepychem. Potrafi byc jednak finezyjny i szlachetny. My wolimy złoty w tej drugiej wersji. Odrobina złotego koloru we wnętrzu doda mu elegancji. Ważne są też formy złotych przedmiotów i dodatków dekoracyjnych, im prostsze, tym lepiej. Złoty: zobacz zdjęcia inspiracje.

Z jakiego filmu znasz te domy?

Pytanie 1 z 6
W tym domu mieszkali bohaterowie
Wielkie kłamstewka
Złoto we wnętrzach WZ Studio