Czyszczenie miedzi - domowe sposoby. Jak wyczyścić miedź łatwo i niedrogo?

 Czyszczenie miedzi

Fot. ARTHOUSE

Czyszczenie miedzi nie jest trudne - wystarczy kilka podstawowych produktów kuchennych, które każdy z nas ma w domu, i odrobina cierpliwości. Zastanawiasz się, jak wyczyścić miedź skutecznie i niedrogo? Mamy na to sprawdzone domowe sposoby! Sprawdź, czym czyścić miedź i jak usunąć nalot na miedzi.

Patyna, zwana również grynszpanem zielonym, to cienka warstwa nalotu o palecie barw od jasnozielonego po szarozielony, pokrywająca z czasem miedziane przedmioty i elementy wyposażenia wnętrz. Bywa ona bardzo pożądana z uwagi na to, że postarza wizualnie przedmioty, dodając im swoistego uroku. Dotyczy to jednak głównie dodatków dekoracyjnych. Jeśli patyna pojawia się na takich elementach wyposażenia jak miedziany zlew czy kran, można usunąć ją w łatwy, niedrogi i bezpieczny dla miedzi sposób. Sprawdź, jak wyczyścić miedź.

Zobacz też: Jak usunąć plamy z drewna. Domowe sposoby na czyszczenia drewna>>

Czyszczenie miedzi: cytryna i sól

Istnieje kilka domowych sposobów na czyszczenie miedzi. Można przywrócić przedmiotom z miedzi ich pierwotny blask. Patyny pozbędziemy się na przykład za pomocą soli i cytryny. Połówkę cytryny posypujemy solą i szorujemy nią pokrytą patyną miedzianą powierzchnię. Gdy warstwa nalotu jest gruba, należy poczekać, aż sok z cytryny zacznie z nią reagować.

Sprawdź też:

Ocet - tanie i ekologiczne sprzątanie>>

Sól - 6 sposobów na jej zastosowanie w domu>>

Soda oczyszczona - 10 pomysłów na jej zastosowanie>>

Ziemniaki - co można nimi wyczyścić>>

Czyszczenie miedzi: soda oczyszczona

Zamiennikiem soli jest soda oczyszczona. W tym przypadku nasączamy szmatkę mieszanką sody i soku z cytryny, a następnie szorujemy nią miedziany element pod strumieniem ciepłej wody. Alternatywą jest przygotowanie maski czyszczącej z octu, soli i mąki. Taką maskę możesz wcierać w przedmiot z miedzi od razu, ale możesz też pokryć nią miedzianą powierzchnię, odczekać 15-45 minut na rozmoczenie się patyny i dopiero wtedy wyszorować.

Zobacz jakie lampy polecamy:

Sól i ocet do czyszczenia miedzi

W przypadku małych przedmiotów (na przykład biżuterii) możesz wypróbować również mieszankę soli i octu. Dodaje się ją do gotującej się wody (w proporcjach: łyżka soli na szklankę octu), a następnie wkłada do garnka miedziany element na 2-3 godziny. Po wszystkich tych zabiegach należy uważnie umyć miedziane przedmioty mydłem, a następnie dokładnie opłukać je gorącą wodą. Gotowe!

Sprawdzić też: Domowe porządki. Czyszczenie sztućców krok po kroku>>

Miedź warto mieć: GALERIE ZDJĘĆ

Miedziane dodatki i dekoracje są na topie już od kilku sezonów. I nic nie zapowiada tego, by zniknęły z trendów. Sprawdź, jak elementy z miedzi oraz w kolorze miedzianym prezentują się we wnętrzach.

 Miedziany zlew

Patyna bywa bardzo pożądana z uwagi na to, że postarza wizualnie przedmioty, dodając im swoistego uroku. Dotyczy to jednak głównie dodatków dekoracyjnych. Jeśli pojawia się ona na takich elementach wyposażenia jak miedziany zlew czy kran, można usunąć ją w łatwy, niedrogi i bezpieczny dla miedzi sposób. Miedziany zlew - Copper House.

Fot. Materiały prasowe firmy

Ocena: 5
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: ARTHOUSE

POLECANE ARTYKUŁY