Czyszczenie ram: jak czyścić stare ramy do obrazów?

2017-12-14 17:40

Jak oczyścić stare ramy obrazów i luster? Znamy domowe sposoby na czyszczenie ram! Sprawdź, jak niskim kosztem odnowić ramę do obrazu.

Spis treści

 1. Czyszczenie ram: jak odnowić proste i rzeźbione drewniane ramy?
 2. Jak oczyścić stare ramy obrazów: delikatne faktury i złocenia
 3. Zobacz WIDEO: jak usunąć starą farbę z drewnianego mebla?
 4. Jak odnowić stare ramy do obrazów: naturalne działania prewencyjne
 5. Jak czyścić gipsowe ramy obrazów?
 6. Jak czyścić złocone ramy obrazów?
 7. Jak zabezpieczyć ramę przed wilgocią?
 8. Obrazy na ścianie - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ

Domowe galerie zdjęć i obrazów coraz częściej wzbogacamy o dekoracyjne ramy upolowane na pchlich targach. Jak umiejętnie czyścić stare ramy, by nie zniszczyć ich dekoracyjnej, delikatnej powłoki lub złocenia?

O zabytki i antyki dbać należy ze szczególną troską, dlatego podpowiadamy, jak skutecznie czyścić stare ramy z domowej kolekcji! Poznajcie sprawdzone, bezpieczne, domowe sposoby i naturalne środki czyszczące do delikatnych powierzchni dekoracyjnych ram obrazów!

Czyszczenie ram: jak odnowić proste i rzeźbione drewniane ramy?

Przed przystąpieniem do czyszczenia drewnianych ram obrazu musimy zabezpieczyć obraz, który oprawiają. Jeżeli jest to obraz na płótnie, nakładamy na płótno przycięty na wymiar, ściśle przylegający kawałek tektury. Jeśli w stare ramy do obrazów oprawiliśmy współczesną grafikę bądź zdjęcie, postarajmy się na czas czyszczenia wyjąć ekspozycję z ram.

Jak czyścić ramy obrazu? Ramy drewniane, zarówno proste, jak i rzeźbione (ale bez złoceń!), najpierw delikatnie czyścimy odkurzaczem. Następnie podgrzewamy w kąpieli wodnej trochę bezbarwnej pasty do podłogi drewnianej i pędzelkiem, oszczędnie, rozprowadzamy roztwór po ramie obrazu. Pamiętajmy przy tym, że duża ilość wody nie służy zabytkowemu drewnu. Dlatego preparat na odnawiane ramy nakładajmy oszczędnie i punktowo. Po upływie ok. 1-2 godzin polerujemy ramę miękką bawełnianą szmatką. Dla uzyskania efektu połysku i dodatkowej impregnacji po dokładnym wysuszeniu ramy możemy w nią wetrzeć niewielką ilość oleju lnianego za pomocą bawełnianej szmatki. Olej również nanosimy oszczędnie, skupiając się raczej na jego intensywnym wcieraniu w drewno kolistymi ruchami. Po odczekaniu kilku godzin od aplikacji oleju usuwamy tekturę zabezpieczającą obraz.

DOBRA RADA: aby łatwiej usunąć z ram zabrudzenia spowodowane przez muchy i pająki, przed przystąpieniem do prac czyszczących przemywamy brudną ramę letnim piwem.

Zobacz też:

Jak odnowić boazerię? >>>

Jak odnowić starą szafę? >>>

Jak oczyścić stare ramy obrazów: delikatne faktury i złocenia

Złocenia ram obrazów mają niezwykle delikatną powłokę, stąd duża ostrożność w ich oczyszczaniu ma pełne uzasadnienie. Jak oczyścić stare, pozłacane ramy obrazów i luster?

Delikatny efekt oczyszczający uzyskamy przecierając złoconą ramę gąbką delikatnie zwilżoną octem winnym, a niezwłocznie po tym - gąbką (osobną) zwilżoną czystą wodą. Pamiętajmy, aby bardzo mocno wycisnąć gąbkę z nadmiaru płynu. Woda w większej ilości szkodzi wszelkim złoceniom i dekoracyjnym aplikacjom na antykach.

Innym sposobem (z wniknięciem znacznie głębiej w zabrudzone partie dekoracyjnej ramy) jest metoda czyszczenia złoconej ramy pianą ubitą z białek. Do ubitej na sztywno piany z białek kurzych jaj dodajemy kilka (dosłownie!) kropel benzyny ekstrakcyjnej (dla bezpieczeństwa nie róbmy tego w kuchni z uwagi na łatwopalność preparatu). Tak przygotowany preparat rozprowadzamy miękkim pędzelkiem wzdłuż zabrudzonej ramy. Po niedługim czasie od aplikacji piany z białek zbieramy powstałą papkę czystą gąbką zwilżoną każdorazowo czystą wodą (pamiętamy o mocnym wyciśnięciu gąbki!).

Zobacz WIDEO: jak usunąć starą farbę z drewnianego mebla?

Jeśli odnawiamy ramy obrazów, możemy przy okazji przyjrzeć się wiekowym meblom. Może także one potrzebują metamorfozy? Pierwszy krok to bezpieczne usunięcie starej farby. Sprawdź, jak to zrobić w przypadku drewnianych mebli.

Jak odnowić stare ramy do obrazów: naturalne działania prewencyjne

Bardzo częstym rodzajem zabrudzeń ram obrazów są te powodowane przez muchy i pająki. Aby zminimalizować ich niszczycielskie skutki, wystarczy przygotować domowy preparat z naturalnych składników.

Przepis na prewencyjny preparat z cebuli:

 • przygotuj 4 duże cebule pokrojone w talarki;
 • zalej je 2 szklankami gorącej wody i odstaw na noc;
 • po oczyszczeniu ramy jednym z wyżej opisanych sposobów pokrywamy ją takim właśnie wywarem z cebuli, nanosząc go delikatnie za pomocą pędzelka.

Cebula skutecznie ograniczy zainteresowanie owadów ramą i ich aktywność na niej.

Jak czyścić gipsowe ramy obrazów?

Jeżeli chcemy oczyścić ramy do obrazów w całości wykonane z gipsu lub mające gipsowe dekoracje, musimy bardzo uważać, by nie uszkodzić nadmierną wilgocią kruchych, podatnych na rozmiękczenie elementów ramy. Gipsową ramę czyścimy w najbardziej delikatny z możliwych sposobów. Mając przygotowaną wcześniej ubitą pianę z białek, delikatnie zanurzamy w niej miękką szczoteczkę do zębów i nanosimy porcję piany na ramę z gipsowymi dekoracjami. Udział wody w zabiegu oczyszczania gipsowej ramy powinien być minimalny. Naniesioną na ramę pianę praktycznie od razu należy usunąć, zbierając ją bawełnianą szmatką. W przeciwnym razie może dojść do rozmiękczenia gipsu i uszkodzenia dekoracji. Jeśli dekoracje są delikatne, o skomplikowanej fakturze, do aplikacji piany z białek używamy miękkiego pędzelka.  

Jak czyścić złocone ramy obrazów?

Do czyszczenia ram złoconych również możemy wykorzystać ubitą wcześniej pianę z białek, dodając do niej kilka kropel wybielacza (np. „Bielinka”). Delikatnym, miękkim pędzelkiem (najlepiej z naturalnego włosia) nakładamy pianę z białek na zabrudzone miejsca i miękką, bawełnianą szmatką ściągamy ją niezwłocznie po nałożeniu, delikatnie zbierając za jej pomocą kurz i nagromadzony na ramie brud. Przetarcie złoconej ramy surową cebulą również potrafi odświeżyć jej blask, choć raczej dość powierzchownie.

Jak zabezpieczyć ramę przed wilgocią?

W dawnym budownictwie, mimo nowoczesnych technik izolacyjnych, grube ściany mogą być nośnikiem szkodliwej dla ram i ich dekoracji wilgoci. Szczególnie w zimnych pomieszczeniach warto dodatkowo zabezpieczyć zarówno ramę, jak i oprawiony w nią obraz przed ewentualną wilgocią ze strony ścian. Aby zminimalizować wpływ wilgoci na ramę obrazu, ścianę, na której eksponujemy ramę z obrazem, pomalujmy roztworem 12 g ałunu potasowego rozrobionego w 1 litrze wody. Dodatkowo na tyłach ramy (po stronie jej styku ze ścianą) przyklejmy nieduże kawałki korka, który doskonale odizoluje ramy i obraz, zapewniając swobodny przepływ powietrza między obrazem a ścianą i jednocześnie ograniczy bezpośredni styk ramy z powierzchnią ściany.

Czytaj też:

Czym wyczyścić srebro? Odkryj tajniki domowego czyszczenia sreber!

Narzędzia do samodzielnego odnawiania mebli: czego jeszcze potrzebujesz, a co już masz?

Obrazy na ścianie - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ

Posiadacze zarówno starych obrazów, jak i współczesnych grafik powinni poznać zasady ich jak najlepszej ekspozycji. Zobacz przykładowe aranżacje z obrazami i poszukaj inspiracji!

Złota ramka z różami z papieru