Co odstrasza pająki? Domowe sposoby na pająki

Co odstrasza pająki
Autor: GettyImages Pająki przerażają, jednak są pożyteczne - łapią chociażby muchy czy komary

Przez lata uważało się, że pająki w domu przynoszą szczęście. Nie da się jednak ukryć, że ich obecność nie jest przyjemna. Jak pozbyć się pająków z domu? Co robić, by odstraszyć pająki z mieszkania? Oto najskuteczniejsze domowe sposoby na pająki.

Spis treści:

Pająki domowe. Jakie pająki możemy spotkać w naszych domach?

W Polsce żyje 820 gatunków pająków. Niemal wszystkie mają gruczoły jadowe, ale nie stanowią zagrożenia dla człowieka, ponieważ nie potrafią przebić szczękoczułkami naskórka. Gruczoły jadowe są im natomiast potrzebne, bo jadem pająki zabijają swoje ofiary.

Jakie pająki domowe możemy spotkać najczęściej? W polskich domach i mieszkaniach spotkamy głównie dwa rodzaje pająków. Pierwszym z nim jest nasosznik trzęś – blady owad, który ma długie odnóża i około 9 mm długości. Nie wygląda groźnie, nie czyni też żadnej szkody.

Drugim gatunkiem pająka domowego jest kątnik – ten już nie wygląda przyjemnie. Ma gruby odwłok i około 1,5 cm długości, nie licząc odnóży. W całości osiąga wielkość około 5 cm. Mieszka w piwnicach i innych wilgotnych pomieszczeniach. Jego widok może przerazić, ale nie jest on groźny dla człowieka.

Pająki w domu: czy są niebezpieczne?

W Polsce pająki domowe nie stanowią zagrożenia dla człowieka, ponieważ nie mają toksycznego jadu. Żyją jednak gatunki, których ugryzienie jest wyjątkowo nieprzyjemne (porównuje się je do ugryzienia przez szerszenia). To m.in. sieciarz – duży pająk, który wraz z odnóżami osiąga wielkość ok. 5 cm. Mieszka w jaskiniach, studzienkach kanalizacyjnych i w tunelach kolejowych.

Czy trzeba się bać pająków w domu? Pająki są bardzo pożyteczne. Zjadają komary (których w ostatnich latach jest plaga) oraz muchy przenoszące chorobotwórcze bakterie. Dlatego nie warto panikować w domu na widok pająka.

Co odstrasza kleszcze? Rośliny, których nie lubią >>>

Domowe sposoby na komary >>>

Jak pozbyć się pająków z domu?

W mieszkaniach w blokach pojawiają się zwykle pojedyncze pająki. W domach na wsiach, w domkach letniskowych nad jeziorami może ich być jednak mnóstwo. Nocleg w takim miejscu, ze świadomością, że nad naszym łóżkiem (pod nim i obok również) wędrują pająki, nie należy do najprzyjemniejszych. W takiej sytuacji można skorzystać z domowych sposobów na pająki.

Żeby pozbyć się pająków z domu, trzeba zakasać rękawy i przeprowadzić w domu generalne porządki. Pająki żywią się innymi owadami – żeby je odstraszyć, trzeba też pozbyć się much, komarów i mrówek.

Dokładne odkurzenie wszystkich kątów (kanapy koniecznie w środku!) umycie okien i wyszorowanie podłóg to podstawa. Warto też dokładnie wysprzątać szafy i komody, wytrzepać narzuty i dywany.

Co odstrasza pająki? Domowe sposoby na pająki

Wysprzątane pomieszczenie można przemyć wodą z octem – to skuteczny sposób na to, by odstraszyć pająki

Owady te nie lubią również soku z cytryny – framugi drzwi i okien można obficie nim skroplić, a pająki przestaną wędrować przez mieszkanie.

Dobrym pomysłem jest również skroplenie wszystkich kątów olejkiem miętowym – pająki nie znoszą tego zapachu, szybko więc wyprowadzą się z mieszkania. A nam pozostanie przyjemny zapach!

Innym sposobem na pająki w domu jest również... obecność kota. Koty polują na pająki, a owady te szybko uciekają z domów, w których mieszkają te czworonogi.

Co robić, żeby pająki nie wróciły do domu?

Żeby skutecznie pozbyć się pająków i utrzymać ten stan, zaleca się:

  • częste sprzątanie;
  • co najmniej raz w tygodniu mycie podłóg wodą z octem;
  • co najmniej raz w tygodniu skraplanie mieszkania olejkiem miętowym;
  • przechowywanie rzeczy w plastikowych pojemnikach, a nie w kartonach – pająki bardzo je lubią!

Co odstrasza mrówki? >>>

Odstraszacz na pająki

Niektórzy polecają też specjalne odstraszacze na pająki. To urządzenia podłączane do kontaktu, które emitują ultradźwięki. Działają na określonej przestrzeni, dlatego nie są skuteczne w całym domu (np. ich zasięg to jeden czy dwa pokoje). Nowoczesne modele są w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych.

Jeśli pająki pojawią się w mieszkaniu, możemy skorzystać z wyżej wymienionych sposobów, by skutecznie je odstraszyć. Warto jednak pamiętać, że pająki są pożyteczne i zwalczają dręczące nas komary czy muchy.

Kup koniecznie e-poradnik "Robaki w domu - jak rozpoznawać i zwalczać szkodniki domowe"
eporadnik robaki

Autor: redakcja

Z poradnika dowiesz się:

  • dlaczego pchły są groźne
  • skąd się biorą rybiki w domu
  • jak zwalczyć pluskwy
  • jakie są domowe sposoby na prusaki
  • czym się różnią mole spożywcze i ubraniowe
  • jakie wirusy przenoszą mrówni faraona

Jak chronić się przed komarami i kleszczami? Wykorzystaj moc roślin!

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021