Czyszczenie srebra: czym wyczyścić srebro? Poznaj domowe sposoby

Czym wyczyścić poczerniałe srebro? Najprościej jest przeprowadzić czyszczenie srebra domowymi sposobami. Podpowiadamy, jak czyścić zaśniedziałe srebro i naczynia posrebrzane, by rodzinne pamiątki odzyskały dawny blask. 

Czym wyczyścić srebro?
Czym wyczyścić srebro?
Czym wyczyścić srebro?
Czym wyczyścić srebro?
Czym wyczyścić srebro?

Dlaczego warto znać domowe sposoby czyszczenia srebra? Po pierwsze poczerniałe srebrne i posrebrzane przedmioty nie wyglądają ładnie, dlatego warto pomyśleć o ich oczyszczeniu. A na pewno dotknie cię ten problem, jeśli masz takie rodzinne pamiątki czy też zupełnie nowe przedmioty ze srebra lub posrebrzane, bo  rozwój cywilizacji ma swoje niechlubne konsekwencje. Jednym z najbardziej negatywnych czynników gospodarczej eksploatacji planety Ziemi jest silne znieczyszczenie środowiska. Trujące opary z fabryk i przedsiębiorstw wpływają ujemnie nie tylko na nasze zdrowie. Sprawiają, że powstają zjawiska, które dotąd nie nie miały racji bytu. Jednym z nich jest tzw. oksydacja srebra. Jeszcze 200 lat temu występowanie czarnego lub szarego nalotu na rodowym srebrze (zaśniedziałe srebro) nie istniało.

..  Sprawne porządki, cenne domowe porady – nie przegap! Polub nas na FACEBOOKU >>>

Jak wyczyścić srebro: roztwór z sody i octu

Popularną metodą, powszechnie znaną wśród amatorów domowych sposobów, jest oczyszczanie srebra z nalotu roztworem sody i octu. W proporcji:

  • 1 łyżka octu
  • 1 łyżka sody
  • 1 litr wody

przygotowujemy roztwór. Srebrny zaśniedziały przedmiot przeznaczony do czyszczenia zanurzamy w całości w roztworze na około 15 min. Następnie obmywamy wyjęte z roztworu srebro pod bieżącą wodą.

Nie przegap: Antyczne srebra i platery - jak kupować i aranżować? >>>

Czyszczenie srebra: spirytus i cola

Inną metodą, preferowaną najczęściej do czyszczenia poczerniałej srebrnej biżuterii, jest zanurzanie przedmiotu w spirytusie, wódce lub coca-coli. Zanurzenie przedmiotu w tym przypadku trwa około 12 godzin, ale skuteczność metody jest mniej spektakularna.

Jak czyścić srebro: pasta do zębów i pasta z popiołu

Doraźnie do czyszczenia srebra, by pozbyć się nieładnego nalotu, stosuje się również pastę do zębów, pocierając nią srebrny bibelot aż do uzyskania pożądanego blasku. Jednak metoda ta, z uwagi na postać pasty, nie płynu, nie jest w stanie skutecznie wniknąć we wszystkie zagięcia i profilowania srebrnego przedmiotu, co gwarantuje metoda zanurzenia go w roztworze.

Zobacz też:

Ekologiczne środki czystości - soda, ocet, sok z cytryny >>>

Jak oczyścić stare ramy obrazu? DOMOWE SPOSOBY >>>

Podobny efekt to tego uzyskanego za pomocą pasty do zębów uzyskamy, czyszcząc srebro za pomocą pasty wykonanej z połączenia popiołu z sokiem z cytryny.

 Czym wyczyścić srebro?

Fot. Mariusz Bykowski

Czym wyczyścić srebro: od czego zacząć?

Aby rozpocząć skuteczne czyszczenie srebra domowym sposobem, przygotuj:

    ► duże naczynie (min. 2 litry bądź większe) z tworzywa sztucznego albo szkła (nigdy z metalu!)

    ► kuchenną folię aluminiową na wyścielenie spodu i boków naczynia

    ► ciepłą wodę z kranu lub (dla lepszego efektu) destylowaną

    ► sól kuchenną (5 łyżeczek soli na 1 litr roztworu)

Czyszczenie srebra KROK PO KROKU

KROK 1: przygotowanie roztworu nienasyconego

Wyłożone (podwójnie) od wewnątrz kuchenną folią aluminiową naczynie napełnij do połowy wrzącą wodą (w proporcji 1 litr wody na 2-litrowe naczynie). Wsyp 5 łyżeczek soli kuchennej i dokładnie wymieszaj.

KROK 2: woda i mydło

Zaśniedziały srebrny przedmiot przygotowany do czyszczenia należy uprzednio przemyć zwykłą wodą z mydłem. Pomoże to pozbyć się dodatkowych zabrudzeń, takich jak np. tłuszcz.

KROK 3: kąpiele solne

Po umyciu srebrnego przedmiotu mydłem zanurzamy go w naczyniu z przygotowanym roztworem solnym i pozostawiamy w kąpieli (w zależności od stopnia zaśniedzenia) od kilkunastu minut do kilku godzin. Ponieważ proces (reakcja redoks) postępuje bardzo agresywnie, możemy w trakcie obserwować stopień oczyszczenia naszego srebrnego przedmiotu.

Starajmy się nie wrzucać naraz do roztworu wszystkich srebrnych przedmiotów do wyczyszczenia - ich zbyt duża ilość osłabi proces i zniweczy efekt. Lepiej sukcesywnie wymieniać pojedyncze przedmioty (większe) lub wkładać pojedyncze elementy kompletu sztućców (najpierw same łyżki, później tylko widelce itd.) i wymienić roztwór i folię aluminiową w momencie, kiedy przestanie wypełniać swoją funkcję. Poznamy ten moment nie tylko po tym, że zanurzone srebra nie będą rozjaśnione. Aluminiowa folia, którą wyłożone jest naczynie, przejmując na siebie w procesie reakcji redoks wszelkie zanieczyszczenia tlenku siarki, pokryje się stopniowo ciemnym, szarawym nalotem. To będzie znak, że czas przygotować nową partię roztworu na nowej folii.

Czyszczenie srebra: zobacz WIDEO poradnik

Nie przegap! Zapytaliśmy ekspert z DESA Unicum jak wyczyścić zczerniałe srebro. Czyszczenie srebrnych przedmiotów - wideo instrukcja.

Czyszczenie srebra, lamp, starych ram - GALERIE ZDJĘĆ

Rodowe srebra, antyczne ramy obrazów, abażury lamp i wysłużone meble - wszystko można skutecznie wyczyścić domowymi sposobami.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY