Ekologiczne sprzątanie domu: soda, ocet, kwasek cytrynowy - zastosowanie

2018-05-07 13:12

Ekologiczne sprzątanie domu zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Chętnie sięgamy po ocet, sodę oczyszczoną czy kwasek cytrynowy. Zastosowanie ich w podczas codziennych porządków ma wiele zalet. Przede wszystkim czyszczą tak samo dobrze jak środki chemiczne, a są przyjazne dla nas i środowiska oraz niedrogie. Podpowiadamy, jak sprzątać dom ekologicznie!

Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu
Autor: Photos.com

Spis treści

  1. Ekologiczne sprzątanie domu: zalety
  2. Ekologiczne sprzątanie domu: co stosować?
  3. Ekologiczne sprzątanie domu: sprawdzone sposoby
  4. Domowe porządki - GALERIE ZDJĘĆ

Modny od jakiegoś czasu trend eko już dawno na dobre zadomowił się w różnych dziedzinach naszego życia. Coraz chętniej kupujemy ekologiczną żywność, używamy ekokosmetyków czy preferujemy ekonomiczną jazdę samochodem. Ekotrend zagościł również w naszych domach i zdarza się, że rezygnujemy z chemicznych środków czystości na rzecz rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku. W ekologicznym sprzątaniu domu sięgamy po ocet, sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy. Zastosowane w odpowiedni sposób stają się znakomitą alternatywą dla środków chemicznych.

Ekologiczne sprzątanie domu: zalety

Ekologiczne sprzątanie domu ma wiele zalet. Poza ochroną środowiska ekodetergenty zapewniają znaczne oszczędności w domowym budżecie. Żeby zaopatrzyć się w solidny zapas naturalnych środków czyszczących, wystarczy około 30 zł. To, co jednak może zniechęcać do korzystania z takich sposobów na sprzątanie, to konieczność ich uprzedniego przygotowania własnymi siłami. Nie stoją one na półce sklepowej.

Ekologiczne sprzątanie domu: co stosować?

  • soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest sprawdzonym ekologicznym środkiem czystości i doskonale nadaje się do czyszczenia powierzchni chromowanych, sanitariatów łazienkowych oraz usuwania plam. Możemy rozcieńczyć sodę oczyszczoną (do kupienia w sklepie spożywczym) z wodą i tak przygotowanym sprejem spryskać czyszczone powierzchnie. Do czyszczenia silnie zabrudzonych powierzchni możemy przygotować pastę z sody z wodą – doskonale wyczyści kabinę prysznicową, umywalkę i toaletę, a także fugi miedzy kafelkami.

  • sól

Sól obecna jest w naszych gospodarstwach domowych już od wielu stuleci, gospodynie doceniły także jej walory użytkowe. Roztworem wody z solą doskonale wyczyścimy meble i kosze z wikliny. Przypalony garnek należy zmoczyć i posypać na noc solą. Rano doczyścić, jeśli się nie uda – zagotować w nim dodatkowo wodę z solą. Solą wyczyścimy także przypalone żelazko, a dodana do pasty z sody oczyszczonej, nada sanitariatom piękny połysk.

  • cytryna

Kwas zawarty w cytrynie ma właściwości antybakteryjne, czyszczące i lekko wybielające. Woda z wyciśniętą do niej cytryną nada połysk metalowym przedmiotom i garnkom. Gdy wyciśniemy sok z cytryny do butelki z wodą, a następnie spryskamy roztworem płytki w łazience – łatwo doczyścimy je z plam po mydle i osadzie. Sok z cytryny pomoże odświeżyć także kuchenkę mikrofalową – umieśćmy plastry cytryny w misce, zalejmy wrzątkiem i gotujmy przez minutę. Para zdezynfekuje kuchenkę, a my ją potem łatwo doczyścimy.

..  Jak wyczyścić piekarnik? >>>

..  Jak wyczyścić żelazko? >>>

Ekologiczne sprzątanie domu: sprawdzone sposoby

Odświeżająca kąpiel dla dywanu czy tapicerki z użyciem octu i proszku do pieczenia? Jak najbardziej. Na litr wody dodajemy łyżkę octu i dwie łyżki proszku. Jeśli zabrudzenia są silniejsze, ilość octu i proszku można proporcjonalnie zwiększyć.

Cytrynę wykorzystamy także przy usuwaniu kamienia i gdy chcemy na powierzchnię zadziałać wybielająco. Sok z cytryny nada nowy blask szklanym powierzchniom, pozbędzie się zbędnego kamienia i skutecznie wyczyści blaty kuchenne.

Ocet jest idealny do czyszczenia wszelkich powierzchni, przy których zależy nam na pozbyciu się bakterii, czyli np. z podłogi w łazience. Nadaje też połysk gładkim powierzchniom. Do wody wystarczy dodać trochę octu. Jeszcze lepsze efekty daje zmieszanie octu z sokiem z cytryny i ciepłą wodą. Dzięki takiej miksturze wyczyścimy nawet bardzo zabrudzony piekarnik. Ocet idealnie nadaje się też jako odświeżacz powietrza. Wystarczy postawić miseczkę z octem w pomieszczeniu, którego zapach chcemy odświeżyć czy zmienić.

A co poradzi sobie w plamami z krwi czy długopisu? Jeśli na przykład atramentem zachlapiemy skórzaną kanapę, pomocne okażą się denaturat, pasta do zębów czy woda kolońska. Świeże ślady z długopisu pomoże wywabić kwaśne mleko. Ważne jest, aby pamiętać, że przy plamach z atramentu nie warto ich szorować wodą z mydłem. Przyniesie to raczej skutek odwrotny.

Ekologiczne sposoby sprzątania domu na pewno są zdrowsze dla naszego organizmu niż ostre środki chemiczne, do których stosowania przywykliśmy. Warto zadbać, aby nasz dom był czysty, ale także przyjazny dla środowiska.

Domowe porządki - GALERIE ZDJĘĆ

Czy sprzątanie mieszkania odchudza? | ESKA XD - Fit vlog #5