Jak usunąć kamień: domowe sposoby na kamień w łazience i kuchni

2020-11-27 9:32 Agnieszka Zawadzka
Jak wyczyścić osad z kamienia
Autor: Thinkstockphotos.com

Jak usunąć kamień uporczywie zbierający się na powierzchni baterii czy na dnie brodzika? Domowe sposoby na kamień są skuteczne, ekologiczne i na każdą kieszeń. Sprawdź, jak usunąć kamień z wanny, baterii czy umywalki w naszym artykule!

Twarda woda w kranie to osad z kamienia gwarantowany. Większość sklepowych preparatów czyszczących kamień zawiera w sobie silnie żrący kwas chlorowodorowy, który rozpuszcza powstałe osady. Jego pozostałości na ściankach wanny czy prysznica mogą być jednak szkodliwe dla zdrowia domowników. Jakie są mniej intensywne a równie domowe sposoby na kamień w łazience i kuchni?

Jak usunąć kamień w łazience: domowe sposoby i ekologiczne środki czystości

Domowe sposoby na czystą i higieniczną łazienkę i kuchnię oparte są na mieszaninach, kombinacjach i różnych stężeniach zupełnie niepozornych produktów. Must have domowników dbających o czystość i porządek to „zestaw interwencyjny”, czyli soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, ocet winny i... coca-cola. Wszechstronność sody oczyszczonej jest nie do przecenienia. Mieszanina sody z wodą czyści, dezynfekuje, a nawet usuwa pleśń. Skutecznie wyczyszczone nią zostaną płytki i glazura w łazience, kuchenka i piekarnik. Usuniesz osad z kamienia na drzwiach kabiny prysznicowej i baterii łazienkowej. Kwasek cytrynowy przydaje się  do usuwania niezwykle uporczywych osadów kamienia na powierzchniach emaliowanych, ale i wewnątrz czajnika elektrycznego. Ocet to najlepszy środek prewencyjny, zapobiegający powstawaniu osadu z kamienia na dowolnej powierzchni. Szklanka coca-coli potrafi natomiast usunąć tłuszcz, rdzę, zalana nią muszla klozetowa po kilku godzinach jest w stanie usunąć nawet bardzo grubą warstwę osadu z kamienia po twardej wodzie. Jak usunąć kamień krok po kroku używając ekologicznych, domowych środów czystości?

Zobacz też: Czyszczenie octem: kilka pomysłów na porządki i ekologiczne sprzątanie

Jak usunąć kamień z baterii w kuchni i łazience

Sprawdzonym przez lata domowym sposobem na uporczywy osad z kamienia często goszczący baterie łazienkowe  bądź ściany, jest... okład z octu. Wystarczy nasączyć bawełnianą szmatkę bądź watę w roztworze 50/50 wody i octu i owinąć nią baterię i miejsca dotknięte kamieniem. Po upływie 2-3 godzin usuwamy octowy kompres i doczyszczamy szczotką do paznokci pozostałości osadu. Osad z kamienia po namoczeniu octem odstaje gładko i bez problemu. Podobny domowy sposób na kamień zastosować możemy na dyszy prysznica. Dyszę prysznicową należy zdemontować i zanurzyć w garnku wypełnionym mieszaniną octu i wody (min. po 100 ml każdego ze składników). Stawiamy garnek na ogień i gotujemy przez ok. 15-20 min. Dysza prysznicowa znów wyglądać będzie jak nowa!

Nie przegap: Ekologiczne sprzątanie domu: soda, ocet, kwasek cytrynowy - zastosowanie

Jak usunąć kamień w łazience: czyścimy kamień na dnie wanny i brodzika

Jak usunąć kamień z wanny lub brodzika? Przygotuj 100 ml octu, a następnie polej nim miejsce naznaczone osadem z kamienia. Następnie, dla wzmocnienia efektu czyszczącego, zasyp miejsce kwaskiem cytrynowym lub polej świeżym sokiem z cytryny. Mieszankę pozostaw na dnie wanny i brodzika na noc. Rano wystarczy dokładnie opłukać wannę i brodzik ciepłą wodą – po kamieniu nie zostanie ślad, a element octu doda emaliowanym powierzchniom prawdziwego blasku i połysku. Jeśli osad z kamienia jest zdecydowanie gruby, czynność należy powtórzyć kilkakrotnie, ale efekt będzie murowany!

Jak usunąć kamień w łazience:  jak zapobiegać osadzaniu się kamienia?

Stara maksyma mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, kiedy już uporasz się z uporczywym osadem z kamienia, warto wprowadzić w życie drobne nawyki, które zapobiegną trwałemu osadzaniu się kamienia wokół użytkowanej ceramiki łazienkowej i kuchennej i oszczędzą nam wiele pracy. Domowym sposobem na kamień i znaczne jego ograniczenie bądź zupełne wyeliminowanie ze ścian kabiny prysznicowej jest, po każdej kąpieli, szybkie ściągnie wody ze ścian kabiny specjalną ściągaczką wody, czyli urządzeniem przeznaczonym do ściągania wody z powierzchni okien i szyb. Wówczas kabina prysznicowa przestanie być miejscem na regularne zadomawianie się kamienia z wody oraz osadów z pozostałości piany i mydła. Raz na tydzień staraj się też przecierać miejsca najbardziej narażone na osad z kamienia (mocowanie baterii, narożniki i dno brodzika oraz wanny, kanty i naroża parawanów prysznicowych itd.) czystą szmatką nasączoną octem winnym. Aby zapach octu nie unosił się trwale w łazience, przygotuj mieszaninę octu, wody i odrobiny ulubionego, aromatycznego płynu do mycia naczyń. Ten ostatni skutecznie zniweluje ostry, octowy zapach, czyniąc nasze działania prewencyjne niezwykle przyjemnymi i odświeżającymi.

Zobacz też: Czysty dom to zdrowy dom: sposoby na efektywne sprzątanie domu

Domowe sposoby na czyste mieszkanie - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Jak wyczyścić tapicerkę albo akcesoria kuchenne? Dowiedz się z poradników w postaci zdjęć!

Jak czyścić srebro? ZOBACZ WIDEO!

Jak czyszczenie srebra wygląda w praktyce? Zobacz wideo zamieszczone poniżej!

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021