Z czym łączyć błękitny kolor ścian? Co pasuje do niebieskiego? Porady i inspiracje

2020-06-19 10:53

Błękitny kolor ścian sprawia, że wnętrze staje się jasne, pogodne i bardziej przestronne. Ponadto niebieski w tym odcieniu jest bardzo uniwersalny, pasuje do różnych stylistyk dekoratorskich. Podpowiadamy, z jakimi kolorami farb łączyć błękitny, by uzyskać dobry efekt we wnętrzu.

Jeśli chcesz, by twój salon sprzyjał wypoczynkowi, wybierz błękitny kolor ścian. Doskonale uspokaja. Nie przytłacza też wnętrza - farbą w kolorze błękitnym możesz pomalować całe pomieszczenie. Ciekawszy efekt uzyskasz jednak, łącząc go z innymi kolorami farb.

Choć kolor błękitny jest delikatny, ma mocny charakter. Świetnie podkreśli styl zarówno „słodkich” salonów, kuchni czy łazienek, jak i tych urządzonych bardzo nowocześnie z designerskimi meblami oraz sprzętami.

Z czym łączyć kolor błękitny?

Scalisz wnętrze i podkreślisz subtelny charakter aranżacji, łącząc błękitny kolor ścian z farbami o innych jego delikatnych odcieniach. Nie będzie nudno, gdy wprowadzisz kilka akcentów bieli, np. w postaci ramek do zdjęć lub obrazków.

Błękitny kolor ścian świetnie gra z bielą. Staje się przy niej żywszy, wnosi do wnętrza klimat orzeźwienia. Połączenie błękitnego koloru ścian z bielą pasuje do wnętrz nawiązujących do stylu śródziemnomorskiego, tradycyjnego, marynistycznego. Projektanci często wykorzystują połączenie kolorów błękitnego i bieli również w stylu minimalistycznym.

Uważasz, że błękitny kolor ścian jest we wnętrzu zbyt chłodny? Znamy sposób, by błękit ocieplić. Modne połączenie kolorów to błękit z pastelowym kolorem brzoskwiniowym lub grejpfrutowym, trawiastą zielenią albo... z błyskiem farby w kolorze złotym na ścianie.

Co pasuje do koloru błękitnego?

Oprócz bieli, koloru brzoskwiniowego, zieleni czy złota można nieco bardziej poeksperymentować, jeśli chodzi o łączenie błękitu z innymi barwami. Na jakie zestawienia warto się zdecydować?

Błękit plus szarość. Uniwersalne połączenie, stonowane, sprzyjające relaksowi. Częsty wybór we wnętrzach w stylu nowoczesnym.

Błękit plus beż. Bardzo delikatne zestawienie, w sam raz do wnętrz z klasyczną nutą.

Błękit i mięta. Obie barwy są lekko chłodne i świetnie się uzupełniają. Pokój z nimi będzie prezentował się świeżo oraz przestronnie.

Błękit i róż. Swoiste godzenie przeciwieństw (chłopięcy błękit plus dziewczęcy róż), choć to zaskakująco dobre połączenie i – mimo wszystko – nieszczególnie kontrastowe.

Błękitny i pomarańczowy/żółty – przyjemna gra koloru chłodnego z ciepłym i energetycznym. Dobry sposób na ciekawe, wyróżniające się wnętrze.

Błękit jako akcent kolorystyczny

Współczesne wnętrza często urządzane są z wykorzystaniem uniwersalnych kolorów, czyli bieli, szarości, różnych odcieni drewna. Taką bazę można swobodnie ubarwiać i organizować częste metamorfozy wystroju. Wyjątkowo wdzięczny jako kolor uzupełniający oraz ożywiający pomieszczenie jest właśnie błękit. Spotkamy go – a także inne odcienie niebieskiego – już nie tylko w detalach. Może być to kolor jednej ze ścian, sofy w salonie, a nawet zabudowy kuchennej (tu jednak zdecydowanie popularniejszy jest granat). A jeśli skupiamy się na detalach, zbierzmy w jednym pokoju różne drobiazgi najlepiej w różnych odcieniach błękitu, żeby było ciekawiej!

..  Kolor granatowy we wnętrzach >>>