Sztukateria wewnętrzna. Jakie są jej rodzaje? WIDEO

2015-02-18 12:23

Sztukateria wewnętrzna kojarzy się z domami czy mieszkaniami stylizowanymi, jednak coraz częściej pojawia się również w eleganckich aranżacjach nowoczesnych. Sprawdźcie, jakie są rodzaje sztukaterii i jak dopasować ją do stylu wnętrza!

Spis treści

  1. Sztukateria ścienna kiedyś
  2. Sztukateria ścienna dziś
  3. Dla kogo sztukateria
  4. Rodzaje sztukaterii wewnętrznej
  5. Sztukateria: pilastry, gzymsy, rozety
  6. Sztukaterie ścienne a niestosowność
  7. Nie przegap: sztukateryjna oprawa drzwi
  8. Styl sztukaterii wewnętrznej
  9. Rodzaje sztukaterii: wideo

Sztukaterie to stylowe dekoracje ścian, które wnoszą do wnętrza nutę staroświeckiej elegancji. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sztukaterii, które zasadniczo dzielimy na dwie grupy wewnętrzną i zewnętrzną. 

Sztukateria ścienna kiedyś

W epoce baroku, który lubował się w bogactwie dekoracji rzeźbiarskiej w aranżacji wnętrz i na fasadach, sztukaterie zyskały wielką popularność. Lekkie elementy wykonane ze stiuku z powodzeniem zastępowały drogie kamienne rzeźby.

Sztukateria ścienna dziś

Technika prawie się nie zmieniła od czasów starożytności, jednak obecnie zamiast stiuku, czyli mieszanki piasku marmurowego, wapnia i gipsu, sztukateria formowana jest z gipsu ceramicznego. Najpierw powstaje model. Tu mistrz sztukatorski musi wykazać się zdolnościami rzeźbiarskimi. Potem tworzy się formę do wielokrotnego użycia, która jest negatywem modelu.

Dla kogo sztukateria

Sztukateria to nie tylko efektowna dekoracje ścian, ale i łatwa w montażu. Sztukaterie mocuje się na klej. Szpary i niedoskonałości można ukryć pod warstwą akrylu. Po zamontowaniu, sztukaterie należy pomalować farbą ścienną. Wybierając taki rodzaj dekoracji ścian, warto zachować umiar.

Nie polecamy stosowania sztukaterii w dużej ilości. Sztukaterie nie sprawdzą się też w małych i niskich mieszkaniach. Najlepiej będą się prezentować w starej kamienicy lub w nowym wysokim mieszkaniu. Sztukateryjny gzyms można też wykorzystać praktycznie: np. do ukrycia kratki wentylacyjnej albo oświetlenia we wnętrzu.

Rodzaje sztukaterii wewnętrznej

Rodzaje sztukaterii wewnętrznej w podziale według form (kształów) to przede wszystkim listwy przysufitowe, przypodłogowe, płaskie listwy naścienne oraz elementy dekoracyjne takie jak rozety, portale, pilastry czy kolumny.

Sztukateria wewnętrzna w świetle oferty polskich sklepów to kilkaset wzorów listew i ozdobników, które możemy łączyć ze sobą w dowolnie przez nas wybranej konfiguracji, co sprawia, że mamy niemalże nieograniczone możliwości kształtowania wystroju sztukatorskiego wnętrz.

Sztukateria: pilastry, gzymsy, rozety

Mocowane na gips elementy sztukaterii takie jak pilastry (płaskie filary przyścienne), gzymsy, rozety pokrywa się środkami utwardzającymi, a po zagruntowaniu higroskopijnego tworzywa - maluje na dowolny kolor. Dekoracja ścienna spaja się ze ścianą w monolit, który po latach uzyska jednakową patynę.

Sztukateria ścienna daje możliwość obcowania ze sztuką, która niegdyś zarezerwowana była tylko dla wybranych, dziś staje się coraz bardziej dostępna. Wzrost popularności sztukaterii to nie tylko kwestia mody, okazuje się bowiem, że wnętrza wykończone w ten sposób uzyskują o 10-20% wyższą wartość na rynku nieruchomości.

Sztukaterie ścienne a niestosowność

Jeśli zamontujemy cokoły przy podłodze, pokój zyska stabilność. Gzymsy przy suficie nie tylko zamykają kompozycję wnętrza, jako rama obrazu, ale mogą też je optycznie podwyższać lub obniżać. Tu ważna jest ich masa i to, w jakim stopniu przykrywają płaszczyzny. Oderwanie gzymsu od ściany i podświetlenie go spowoduje, że niski sufit poszybuje w górę.

Nie przegap: sztukateryjna oprawa drzwi

Z powszechnie dostępnych profili i ornamentów sztukateryjnych można łatwo skomponować bardzo efektowny portal.

Czytaj:

Jak montować sztukaterie?

Jak samemu zrobić szukaterie?

Nie tylko rozeta! pomysły sztukaterie na suficie: zdjęcia

Sztukaterie wewnętrzne dzieli się też na rodzaje według tworzywa, z którego powstają. Współczesne sztukaterie najczęściej wykonane są z pianki poliuretanowej (twarde, solidne sztukaterie poliuretanowe), styropianu (tanie i łatwe w obróbce, ale podatne na uszkodzenia sztukaterie styropianowe), styroduru (lekkie i tarde sztukaterie styrodurowe), a te droższe - z gipsu (klasyczna sztukateria gipsowa) albo z drewna (sztukateria drewniana); rzadko spotyka się dziś sztukaterię wykonywaną z kosztownego stiuku.

Najtrwalszym z wymienionych tu materiałów jest pianka poliuretanowa. Spotyka się sztukaterie poliuretanowe wykonane z pianki o różnej gęstości, najczęściej jest to 200 kg/m3. Warto pamiętać, że im większa gęstość pianki, tym będzie ona bardziej odporna - również na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Optymalna gęstość pianki to 350 kg/m3. Do głównych zalet sztukaterii poliuretanowej należy odporność na wilgoć, promienie UV i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Sztukaterie możemy stosować również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka.

Styl sztukaterii wewnętrznej

Do niedawna sztukateria kojarzyła się jedynie z klasycznymi, stylowymi, wręcz pałacowymi wnętrzami. Od jakiegoś czasu sztukateria zaczęła pojawiać się również w nowoczesnych aranżacjach. Coraz częściej możemy zobaczyć ją też w salonach urządzonych w stylu eklektycznym, gdzie staje się łącznikiem np. między nowoczesnymi a stylowymi meblami. Sztukaterie w prostym wydaniu znajdziemy też w minimalistycznych wnętrzach. Pozwalają one na przełamanie konwencji i sprawiają, że pomieszczenie nabiera eleganckiego charateru.

Rodzaje sztukaterii: wideo

W materiale wideo znajdziecie porady eksperta dotyczące rodzajów sztukaterii:

Nasi Partnerzy polecają