Esencja współczesnego eklektyzmu w stylu Ludwika Filipa - bielone płyciny ścienne, wysokie przestrzenie, a jednocześnie niekonwencjonalnie użyte stylizowane krzesła jako nocne stoliki (nakastniki).
Warto spróbować niekonwencjonalnego zastosowania sztukaterii, na przykład przyklejając na ścianach kilka dużych medalionów czy, dla odmiany, większą liczbę drobnych elementów, a nawet malując listwy czy gzymsy na kolor kontrastujący z resztą pomieszczenia. Spowoduje to, że twoja dekoracja będzie jedyna w swoim rodzaju!
Tradycja listwowania styku ścian i sufitu jest długa. Sztukaterię montuje się w tym miejscu głównie dla eleganckiego wykończenia, ale można użyć jej także do odcięcia koloru, a nawet ukrycia dekoracyjnego podświetlenia.
Łatwym sposobem na ozdobienie i podkreślenie wybranego miejsca jest również obramowanie sztukateryjną listwą. Zabieg ten możesz zastosować wokół drzwi, okien, a nawet szafy.
Piękne, jasne wnętrze w stylu klasycznym wykończone sztukaterią. Białe elementy ścienne i fasety pod sufitem z błękitnymi ścianami tworzą stylową bazę. Warto też zwrócić uwagę na wykończenie białej stolarki okiennej Zdjęcie: materiały prasowe Benjamin Moore
Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że sztukaterie na zawsze pozostaną tylko i wyłącznie ozdobą starych kamienic i pałaców. Okazało się jednak, że ich kontrakt na życie został przedłużony! Teraz nawet w najnowocześniejszych apartamentach montuje się listwy i gzymsy pod sufitem, na ścianach oraz wokół mebli czy wnęk.
Sztukaterie są zazwyczaj szerokie i okazałe, ale bardzo proste. Jeśli chcesz podkreślić swoje upodobanie do stylowych wnętrz, możesz wybrać bardziej ozdobne elementy.
Klatka schodowa w stylu klasycznym. Elementy ścienne podążające za schodami nie tylko stanowią zabezpieczenie ścisany ale przede wszystkim zdobią klatkę schodową i łączą ją w całość z holem. Zdjęcie: materiały prasowe Rafael Decoration
Wnętrze w stylu klasycznym. Sztukaterie pod sufitem - gzymsy i białe listwy przypodłogowe tworzą elegancką i klasyczną bazę dla reszty aranżacji wnętrza. Wnętrze jest raczej niskie, dlatego listwy sztukateryjne też nie są wysokie - zostały zachowane proporcje wnętrza.