4 sprytne triki, jak optycznie powiększyć małe mieszkanie

2016-02-19 13:00

Nawet małe mieszkanie może sprawiać wrażenie większego i bardziej przestrzennego. Podpowiadamy, jak sprytnie powiększyć optycznie małe mieszkanie, aby wyglądało na dużo większe.

Nawet w małym mieszkaniu można uzyskać wrażenie dużej przestrzeni. Pewne triki warto zaplanować już na etapie projektowania wnętrza lub remontu, ale większość z nich można wdrożyć nawet w gotowym wnętrzu.

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie: podłoga

Aby powiększyć małe mieszkanie, postaw na jednolitą podłogę. Jednolitą, czyli w całym mieszkaniu (no może poza łazienką) wykonaną z tego samego materiału. Najlepiej w jasnych barwach. Dzięki takiemu trikowi wnętrze wyda się jasne i bardzo przestronne. Warto także ujednolicić kolor ścian i większych mebli. Wtedy wspólny kolor złagodzi także różnice stylowe, pozostałe rzeczy będą wyeksponowane, a wnętrza wydadzą się większe.

Czytaj też: modne stoliki kawowe zgodne z trendami!

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie: drzwi są ważne

Wyrzuć drzwi. Może nie wszystkie, te w łazience na pewno warto zachować. Ale zamiast drzwi możesz zdecydować się na szerokie otwory drzwiowe, rozsuwane skrzydła, czy przesuwane parawany – na przykład w sypialni. A jeśli drzwi muszą jednak zostać, wybieraj te w jasnych kolorach.

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie: jasne kolory

W aranżacji wnętrza postaw na jasne kolory. Biele, beże, kremy czy pastele – rozjaśnią i optycznie powiększą wnętrze. Na małych powierzchniach niezbyt dobrze wygląda stosowanie wielu kolorów. Dlatego warto wybrać na przykład dwa jasne wiodące, a inne (również nie za dużo) zastosować w dodatkach.

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie: nie zgracaj

W małych wnętrzach nie warto ustawiać dużych i obszernych mebli, bo je przytłoczą. Lepiej sprawdzą się niskie, niewielkie, takie, które dodadzą aranżacji wnętrza lekkości. Radzimy też nie zgracać małego mieszkania wielością mebli i dodatków. Lepiej wybrać kilka ciekawych sprzętów, które nie stworzą wrażenia bałaganu w małym mieszkaniu.

Jak optycznie powiększyć wnętrze? Jeszcze więcej porad w wideo: