Małe mieszkanie w kamienicy. Kiedyś mieścił się tu... gabinet dentystyczny. Metamorfoza

2023-10-06 12:22

Autorką projektu wnętrz mieszkania w warszawskiej kamienicy jest właścicielka i architekt w jednej osobie, Monika Gruszka-Ziółkowska. Odziedziczone mieszkanie przeszło wielką metamorfozę. Teraz jest to jasna i otwarta funkcjonalna przestrzeń, zaaranżowana zgodnie z najnowszymi trendami i dostosowana do potrzeb właścicielki.

Spis treści

  1. Otwarta przestrzeń na 40 m2
  2. Mieszkania w kamienicy: metamorfoza
  3. Czytaj też: Nowoczesne mieszkanie w stylu wielkomiejskiej kamienicy. Elegancja, klasyki designu i panorama za oknami kradną serce każdemu
  4. Drewniana podłoga, kuchnia w kolorze kaszmiru
  5. Nowoczesne materiały i rozwiązania
  6. Zobacz inne wnętrza urządzone w kamienicy i z czym łączyć granat we wnętrzu?- galerie zdjęć

Otwarta przestrzeń na 40 m2

Projektując własne mieszkanie architekt ma nieograniczone możliwości. Może realizować odważne pomysły. Tak jest właśnie w mieszkaniu w warszawskiej kamienicy. Na zaledwie 40 metrach kwadratowych właścicielka stworzyła otwartą przestrzeń, w której może mieszkać i pracować. Aranżacja wnętrz oparta jest na kontrastach: miękko – twardo, jasno – ciemno. Nie mogło też zabraknąć designerskiego oświetlenia i zieleni.

Mieszkania w kamienicy: metamorfoza

Mieszkanie w kamienicy wymagało kilku poważnych przeróbek architektonicznych. Pierwotnie wyglądało zupełnie inaczej niż teraz. Był dość duży, nieustawny przedpokój, kuchnia, niewielka łazienka oraz położone w amfiladzie salon z sypialnią.

Trudno to sobie wyobrazić, ale na tej niewielkiej przestrzeni mieściły się kanapa, dwa tapczany, pianino, stół dla 6 osób, duża biblioteka i dwa akwaria. W pomieszczeniu, które niegdyś było kuchnią, mieścił się gabinet dentystyczny babci projektantki. Do dziś zachował się ręcznie malowany szyld, który swego czasu widniał na bramie „Stomatolog w oficynie”.

Czytaj też: Nowoczesne mieszkanie w stylu wielkomiejskiej kamienicy. Elegancja, klasyki designu i panorama za oknami kradną serce każdemu

Monika zdecydowała wiec o wyburzeniu ścian przedpokoju oraz ścianę dzielącą kuchnie i salon. W efekcie, z trzech pomieszczeń powstała jedna duża otwarta przestrzeń. Dopiero teraz widać nieprzeciętna wysokość wnętrza – 360 cm!

Udało się także powiększyć łazienkę oraz wygospodarować niewielkie, osobne pomieszczenie gospodarcze.  Dzięki połączeniu pomieszczeń udało się również lepiej doświetlić wnętrze. Okna w mieszkaniu są duże, ale wychodzą na podwórko.

Metamorfoza małego mieszkania w przedwojennej kamienicy
Autor: serwis prasowy pracowni Luumo

Drewniana podłoga, kuchnia w kolorze kaszmiru

Przy ciasnym podziale wnętrz sprzed remontu pojedyncze okna dostarczały do poszczególnych pomieszczeń niewiele światła. Obecnie w mieszkaniu w końcu jest jasno. Wymianie uległ też (nie bez żalu) kilkudziesięcioletni oryginalny parkiet. Miło, ale bardzo skrzypiał pod stopami i nie było już dla niego ratunku.

Jego miejsce zajęła nowa podłoga w kolorze naturalnego dębu, o pięknej szczotkowanej strukturze,  wykończona matowym olejem. W nawiązaniu do pierwowzoru nowy parkiet ułożono w klasyczną jodełkę.

 Przeczytaj też: Mieszkanie w stylu vintage w starej kamienicy

Metamorfoza małego mieszkania w przedwojennej kamienicy
Autor: serwis prasowy pracowni Luumo

Nowoczesne materiały i rozwiązania

Projektując własne mieszkanie architekt może zrealizować najodważniejsze pomysły. Tak też było tutaj. Jednym z nich jest  granatowa tapeta z tkaniny, na ścianie z szafą i ukrytymi drzwiami do łazienki (ściany części łazienki znajdującej się w obrysie granatowej bryły pomalowano w tym samym kolorze).

Dla kontrastu - druga część pomieszczenia wykończona została jasnym gresem „Cashmere white”. Taką sama nazwę nosi granit, z którego wykonany został blat aneksu kuchennego. Jego nierówna płomieniowana struktura została wybrana w kontraście do miękkich, aksamitnych tkanin, z których wykonana jest tapicerka mebli oraz zasłony i poduszki.

W aranżacji apartamentu istotną rolę odgrywają lampy. Jest to ulubiony przez architektkę i właścicielkę mieszkania element wyposażenia. Modnym dopełnieniem wnętrza są duże rośliny. Palmę właścicielka znalazła w internetowym serwisie ogłoszeniowym i odkupiła od małżeństwa dla którego roślina była już za duża.

Mieszkanie w przedwojennej kamienicy
Autor: LUUMO

Zobacz inne wnętrza urządzone w kamienicy i z czym łączyć granat we wnętrzu?- galerie zdjęć

Wysoka kuchnia – jak zaprojektować szafki wiszące? | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię
Nasi Partnerzy polecają