Mieszkanie w kamienicy: jasno, wysoko i wygodnie

2022-04-18 12:08

Autorką projektu wnętrz mieszkania w warszawskiej kamienicy jest właścicielka i architekt w jednej osobie. Odziedziczone mieszkanie przebudowała, dostosowując je do własnych potrzeb. Teraz jest to jasna i otwarta przestrzeń, zaaranżowana zgodnie z najnowszymi trendami.

Spis treści

  1. Mieszkanie w kamienicy: jasna i otwarta przestrzeń
  2. Aranżacja wnętrz: aksamit kontra kamień, granat i śmietanka

Projektując własne mieszkanie architekt ma nieograniczone możliwości. Może realizować odważne pomysły. Tak jest właśnie w mieszkaniu w warszawskiej kamienicy. Na zaledwie 40 metrach kwadratowych właścicielka stworzyła otwartą przestrzeń, w której może mieszkać i pracować. Aranżacja oparta jest na kontrastach: miękko – twardo, jasno – ciemno. Nie mogło też zabraknąć designerskiego oświetlenia i modnych dużych roślin.

Mieszkanie w kamienicy: jasna i otwarta przestrzeń

Mieszkanie w kamienicy wymagało kilku poważnych przeróbek architektonicznych. Pierwotnie wyglądało zupełnie inaczej niż teraz. Był dość duży, nieustawny przedpokój, kuchnia, niewielka łazienka oraz położone w amfiladzie salon z sypialnią. Trudno to sobie wyobrazić, ale na tej niewielkiej przestrzeni mieściły się kanapa, dwa tapczany, pianino, stół dla 6 osób, duża biblioteka i dwa akwaria. Właścicielka – architektka z pracowni Luumo, zdecydowała wiec o wyburzeniu ścian przedpokoju oraz ścianę dzielącą kuchnie i salon. W efekcie, z trzech pomieszczeń powstała jedna duża otwarta przestrzeń. Dopiero teraz widać nieprzeciętna wysokość wnętrza – 360 cm! Udało się także powiększyć łazienkę oraz wygospodarować niewielkie, osobne pomieszczenie gospodarcze.  Dzięki połączeniu pomieszczeń udało się również lepiej doświetlić wnętrze. Okna w mieszkaniu są duże, ale wychodzą na podwórko.

Mieszkanie w przedwojennej kamienicy
Autor: LUUMO

Przy ciasnym podziale wnętrz sprzed remontu pojedyncze okna dostarczały do poszczególnych pomieszczeń niewiele światła. Obecnie w mieszkaniu w końcu jest jasno. Wymianie uległ też (nie bez żalu) kilkudziesięcioletni oryginalny parkiet. Miło, ale bardzo skrzypiał pod stopami i nie było już dla niego ratunku. Jego miejsce zajęła nowa podłoga w kolorze naturalnego dębu, o pięknej szczotkowanej strukturze,  wykończona matowym olejem.  W nawiązaniu do pierwowzoru nowy parkiet ułożono w klasyczną jodełkę.

Mieszkanie w przedwojennej kamienicy
Autor: LUUMO

Aranżacja wnętrz: aksamit kontra kamień, granat i śmietanka

Projektując własne mieszkanie architekt może zrealizować nawet dość odważne pomysły. Tak też było tutaj. Jednym z nich jest  granatowa tapeta z tkaniny, na ścianie z szafą i ukrytymi drzwiami do łazienki (ściany części łazienki znajdującej się w obrysie granatowej bryły pomalowano w tym samym kolorze). Dla kontrastu - druga część pomieszczenia wykończona została jasnym gresem „Cashmere white”. Taką sama nazwę nosi granit, z którego wykonany został blat aneksu kuchennego. Jego nierówna płomieniowana struktura została wybrana w kontraście do miękkich, aksamitnych tkanin, z których wykonana jest tapicerka mebli oraz zasłony i poduszki. W aranżacji apartamentu istotną rolę odgrywają lampy. Jest to ulubiony przez architektkę i właścicielkę mieszkania element wyposażenia. Modnym dopełnieniem wnętrza są duże rośliny. Palmę właścicielka znalazła w internetowym serwisie ogłoszeniowym i odkupiła od małżeństwa dla którego roślina była już za duża.

Mieszkanie w przedwojennej kamienicy
Autor: LUUMO
Wysoka kuchnia – jak zaprojektować szafki wiszące? | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE