Biblioteka w domu: meble na zamówienie. Jak uzyskać biblioteczkę na wymiar?

2016-02-24 13:35

Biblioteka w domu świetnie sprawdzi się i funkcjonalnie, i estetycznie. Meble na wymiar mają tę zaletę, że są idealnie dopasowane do naszego wnętrza. Obejrzyj zdjęcia wnętrz z pomysłami na bibliotekę w domu.

Spis treści

  1. Biblioteka w domu: meble na wymiar
  2. Biblioteka w domu: jaką zamówić?
  3. Biblioteka w domu: a może biblioteka na rolkach?
  4. Biblioteka w domu - strefa skupienia

Biblioteka w domu sprawia, że mieszkanie z książkami nabiera domowego ciepła, robi się przytulne. Dlatego urządzając wnętrza, nie zapominajmy o miejscu na książki - biblioteka w domu na pewno się przyda. Jeśli chcemy mieć ją idealnie dopasowaną do wnętrza, warto zrobić regał na wymiar.

Biblioteka w domu: meble na wymiar

Regał na książki jak marzenie? To ten zrobiony na wymiar. Jeśli szukasz pomysłu na bibliotekę w domu, zobacz nasze podpowiedzi w galerii zdjęć. Prezentujemy prawdziwe wnętrza z ładnym regałami - meblami na zamówienie. Nie zawsze oferta sklepów meblowych z gotowymi regałami odpowiada naszym oczekiwaniom, wtedy spróbujmy zaprojektować regał samodzielnie lub korzystając z pomocy architekta wnętrz. Półki na książki na pewno muszą być grube i wytrzymałe na obciążenia, przynajmniej o grubości 2-3 cm, mogą być wykonane z drewna lub płyty MDF albo grubego szkła. Każdą półkę trzeba podeprzeć co 60-70 cm. Samą konstrukcję regału bibliotecznego można zrobić z drewna, MDF-u, płyty gipsowo-kartonowej, metalowych profili albo wymurować z cegieł.

Biblioteka w domu: jaką zamówić?

Regał na książki może mieć otwarte półki, natomiast jego dół może być wyposażony w szafki i szuflady. Jeśli nie chcemy by książki się kurzyły, warto część biblioteki w domu zrobić zamkniętą oszklonymi drzwiczkami. Ale to rozwiązanie tyleż praktyczne, co niestety kosztowne. Skupmy się więc raczej na pomysłach dostępnych, a nie mniej ciekawych. Szukając pomysłu na projekt regału do własnego mieszkania, zastanów się, ile jakich rzeczy chcesz w nim pomieścić. Czy w naszej zabudowie meblowej robionej na wymiar ma być miejsce na telewizor, zdjęcia, płyty, książki... Czy rozstaw półek ma być regulowany i pozwolić na ustawienie np. dużych form albumów lub filmów DVD? Jeśli wybierzesz regał na książki otwarty, dokup pasujące pojemniki: pudełka lub koszyki. Pamiętaj, żeby część z nich była zamykana. Przyda się także oświetlenie regału. Fasada biblioteki w domu podkreślona światłem wygląda bardzo ładnie i klimatycznie, ma też praktyczne zastosowanie. Przy wysokim meblu wykonywanym na wymiar niezbędna jest specjalna drabinka lub schodki. Nie każdy potrzebuje dużego regału, przy małej liczbie książek można wybrać fantazyjną formę, np. ładną zabudowę wnęki we wnętrzu. Regał biblioteki w domu wykonywany na wymiar można zaplanować w salonie, holu, na antresoli, czy w oddzielnym gabinecie - jeśli mamy takie możliwości aranżacyjne w mieszkaniu. Jeśli planujemy regał na szerokość całej ściany warto go tak zaprojektować, aby nie przytłoczył wnętrza. Meble na wymiar na całą ścianę wypełnione książkami mogą wyglądać ciężko. Warto więc tak zaaranżować swoją bibliotekę w domu, by była także dekoracją i nie przytłaczała pokoju. Jak to zrobić? Niech półki z książkami przeplatają się z tymi, na których wyeksponujesz bibeloty. Moga to być figurki, zdjęcia w ramkach, wazony, maski, a może wręcz kolekcja? Podziały regału na zamówienie nie muszą być jednakowe, część może być węższa, wyższa. W zależności od miejsca jakie chcemy zagospodarować i rzeczy, dla których chcemy znaleźć miejsce na regale.

Biblioteka w domu: a może biblioteka na rolkach?

Gdy bibliofil ma salon w bloku, każdy metr jest na wagę złota. Stąd powrót do wysokiej zabudowy regałowej nie jest bezzasadny. Jak się zaś wygodniej dostać do wiedzy zaklętej w przez lata zbieranych książkach z najwyższej półki, jak nie za pomocą drabiny na rolkach? Lekka, przesuwna, metalowa drabina pozwoli w wygodny sposób dostać się do każdej pozycji bogatego księgozbioru - w dowolnym momencie, bez zbędnej i ryzykownej ekwilibrystyki logistycznej. W dodatku nie zajmuje wiele miejsca, przyjegając ściśle do regału, a jej industrialna uroda przełamuje klasyczne rozwiązanie biblioteczne w salonie. Wiedza i styl - czy biblioteka w domu może być atrakcyjniejsza?

Czytaj też: 15 powodów dla których drabina sprawdzi się jako funkcjonalna dekoracja wnętrza

Biblioteka w domu - strefa skupienia

Każdy bibliofil szuka miejsca, w którym bezkarnie będzie mógł oddać się lekturze czy pracy z książką. W mieszkaniu w bloku może być z tym ciężko, ale od czego są niekonwencjonalne rozwiązania. Ażurowe, przesuwne panele, przesłaniające na pierwszy rzut oka regał z książkami, tak na prawdę stanowią mobilny portal do innej rzeczywistości - pracowni bibliofila! Miejsce na biurko do pracy, podręczne zapiski i materiały czy laptop (retro bibliofile mają też maszyny do pisania) zostało w sposób niezwykle zgrabny wydzielone ze strefy salonu tak, aby w dowolnej chwili móc zamknąć się w świecie książek lub przeciwnie - skupić na podejmowaniu gości, a nie wyłącznie na pasji do czytania.

Czytaj też: Salon - inspiracje