Inspirujące mieszkanie w warszawskiej kamienicy. Tu rządzi styl vintage
Najlepiej mieszka się we wnętrzu, które pasuje do stylu życia. Opowiada historię o nas, o tym, co lubimy i co jest dla nas ważne. Takie przestrzenie urządzane są z sercem. Jak to na warszawskiej Saskiej Kępie.

Podobno stare wnętrza mają duszę. W przypadku mieszkania w kamienicy, które zamierzało kupić młode małżeństwo – reżyserka Tekla i pisarz Jan – na pierwszy rzut oka nie można było jej dostrzec. Dobre wrażenie robiła zielona okolica, spokojna uliczka z dala od zgiełku Francuskiej, ale nie samo lokum. Było bardzo zniszczone. Duży metraż, 81 m², wykorzystywano jako biuro.
Właściciele wiedzieli, co lubią i jaki efekt chcą osiągnąć. Wiedzieli też z kim – zaprzyjaźnioną architektką Ewą Naporowską, dla której był to jeden z pierwszych projektów. Znała klientów, więc doskonale czuła, czego potrzebują. Tekla i Jan cenią rzeczy vintage, z ciekawym rodowodem. Lubią otaczać się sentymentalnymi detalami, cenią eklektyczne połączenia. Ich życie jest wypełnione sztuką.
Ale jeszcze ważniejsza jest miłość do synów, którym chcieli stworzyć idealne warunki, tak aby słowa „nasz dom” oznaczały coś więcej niż tylko „miejsce do mieszkania”. Projektantka wymyśliła zatem bazę, do której mogą przez kolejne lata dobierać kolejne elementy. Mieszkanie wymagało wielu zmian. Aby je przystosować dla czterech osób, potrzebny był remont łazienki, renowacja podłogi z nadzieją zachowania dużej ilości parkietu istniejącego.
Po ocenie technicznej okazało się, że instalacje są do przerobienia. Wymiany wymagały okna. Taki sam los podzieliły tynki. Aby uzyskać dwie sypialnie, konieczne były zmiany w instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dawna kuchnia stała się sypialnią właścicieli. Nowa, po połączeniu z salonem przez cały dzień wypełniona jest słońcem. To ulubiona część mieszkania domowników. Ma to coś, co sprzyja byciu razem.
Kuchnia z salonem miała być otwartą przestrzenią z możliwością oddzielenia obu funkcji – ze względu na małe dzieci. Właściciele chcieli do tej części mieszkania wprowadzić akcent kolorystyczny. Odcień ciemnej zieleni dobrali razem z architektką.
Mało, mało
U Tekli i Jana książek regularnie przybywa, a miejsca ubywa. Architektka przewidziała ten bieg zdarzeń i przy okazji zmiany instalacji dostrzegła dodatkową przestrzeń. Specjalnie obniżone parapety pozwoliły na umieszczenie niskich regałów.

Kuchnia z jadalnią
Zabudowa kuchni pochodzi z IKEA, a blat drewniany wykonano na zamówienie. Cegła na ścianie jest oryginalna, pomalowana na biało. Kuchenny stół to prezent ślubny od przyjaciela, znaleziony na targu staroci w okolicach Olsztyna.

Zabudowa kuchenna w jednym ciągu
Właściciele zrezygnowali w kuchni z szafek wiszących. Przechowywanie jest ograniczone do ciągu kuchennego pod blatem oraz starego kredensu, zakupionego na targu staroci na Suwalszczyźnie. Porcelanowy serwis kawowy firmy Kristoff to prezent, który idealnie wpisał się w gust właścicieli. Łączy w sobie stare z nowym. Klasyczny wzór Fryderyka ozdobiony jest grafikami współczesnego artysty Marka Mielnickiego.

Czytelnia
W sypialni najważniejszy był komfort wypoczynku. Miękkie łóżko ze składanymi zagłówkami (Dormi Design) jest idealne do czytania. W pomieszczeniu nie brakuje wyposażenia w stylu vintage. Witryna została znaleziona w piwnicy i własnoręcznie przez architektkę polakierowana na biało.

Tu rządzą dzieci
Pokój Ksawerego i Antka miał być prosty, urządzony ekonomicznie. Rodzice zainwestowali w funkcjonalne piętrowe łóżko (Myroom). Drewniana szafa została kupiona w sklepie Impresja w Piasecznie.


Na wstępie sprawdzamy, ile klepek wymaga podklejenia, ile trzeba wymienić, ile uzupełnić. Przed położeniem nowego materiału, należy wycyklinować całą powierzchnię. Ważny jest wybór wykończenia. Powierzchnia lakierowana w macie lub połysku jest trudna w renowacji, ale łatwa do utrzymania w czystości. Niestety, widać na niej zarysowania, dlatego rodzinom z małymi dziećmi, zwierzętami polecam olej. Jest trwały i łatwy do ponownego wybarwienia (ma szerszą bazę kolorystyczną), nie wymaga cyklinowania całej podłogi, można odświeżyć tylko miejsce zabrudzenia. W pomieszczeniach mokrych potrzebny jest gatunek o niskiej kurczliwości, nie ulegający odkształceniom (tek, merbau, iroko). Ze względu na konkurencyjną cenę w łazience zdecydowaliśmy się użyć bruk dębowy stosowany zwykle na zewnątrz. Pionowy układ słoi powoduje, że jest bardzo odporny na ścieranie i świetnie sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach.
Dostosowana do potrzeb
Układ łazienki został całkiem zmieniony. Prysznic zastąpiono dużą wanną umiejscowioną pod oknem. Szafka nad umywalką podzielona została na część zamkniętą lustrzanymi frontami i otwarte półki, według pomysłu właścicieli. Zabudowa razem z umywalką tworzy komfortową ministrefę do robienia porannej toalety.

Wytrzymała
Na podłodze architektka zaproponowała bruk dębowy. Materiał jest niedrogi i bardzo wytrzymały. Stolik Tekla znalazła na warszawskim Kole i wymieniła w nim szybki.

Odnowione
W mieszkaniu udało się zachować oryginalną stolarkę drzwiową. Skrzydła od pokoi zostały przemalowane na biały mat, tak aby uwydatnić wzór szkła ornamentowego.

Eklektyzm jest w modzie! Warto łączyć style, mieszać rzeczy stare z nowymi, bo wtedy możemy uzyskać niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju efekt.
1. W internecie. Na aukcjach internetowych czy w sklepach online znajdziemy mnóstwo rzeczy w stylu vintage. Od lamp poprzez porcelanę aż po meble. Warto zainteresować się przedmiotami, które są dobrze sfotografowane. Stare rzeczy mają to do siebie, że były w użyciu, więc zanim klikniemy „kupuję”, musimy zobaczyć każdą rysę, uszczerbek, wypłowienie. Należy także dopytać się o możliwość ewentualnego zwrotu.
2. Co kupić? Zacznijmy od rzeczy spokrewnionych z wystrojem naszego mieszkania. Jeżeli jest nowoczesne, warto rozejrzeć się za rzeczami z modernistycznym rodowodem. Lubisz stylowo wykończone meble? Poszukaj klasycznej porcelany. Zestawienia różnych stylistyk są mile widziane, ale wymagają większej wprawy.

Galerie zdjęć ze stylowymi mieszkaniami w kamienicy
Autor: archiwum
Obszerna kuchnia z jadalnią umożliwiają urządzanie piątkowych tanecznych fajfów dla przyjaciół, a w niedzielę smakowitych śniadań. W jednym wnętrzu znakomicie współgrają ze sobą stylizowane płytki VB (jak te na Titanicu), fotele - klasyki designu z lat 50tych, nowoczesna, przeskalowana lampa Sky Garden frmy Flos i meble wykonane według projektu architekt wnętrz.
Autor: materiały prasowe
Po wyburzeniu ścian działowych powstała wygodna strefa dzienna z salonem, kuchnią i przedpokojem. Do stylowej aranżacji architekci zaproponowali nowoczesna lampę Vertigo, która znakomicie wpisuje się w tę przestrzeń. Materiały prasowe: SAS Wnętrza, fot.: Krzysztof Strażyński STUDIO
Autor: archiwum
Zaskakujaca aranzacja salonu z aneksem kuchennyn. Elementem przyciągającym wzrok jest lustro w srebrnej ramie nad szafkami kuchennymi - element raczej nie spotykany w kuchniach. A co ciekawsze kąt zamontowania lustra nie jest przypadkiem - siedząc na kanapie widać odbijające się w nim okno i Stare Miasto. Kinkiety jako oświetlenie dolnych szafek i blatu wpisują się w salonowy charakter aneksu. Meble kuchenne, lustro, stolik kawowy - IKEA, gałki do mebli - Arte Metal Style, kinkiety - Tolo, głowa Buddy - TK Maxx, krzesła gabo - pikwadrat.com.pl, kanapa - Innovation