Projekt wnętrz mieszkania w stylu vintage w warszawskiej kamienicy

2016-08-17 15:36

Projekt wnętrz mieszkania w warszawskiej kamienicy na Saskiej Kępie wymagał wielu zmian. Salon z kuchnią miał być przestrzenią otwartą, jednak z możliwością oddzielenia obu pomieszczeń. Dwie nowe sypialnie wymagały zmian w instalacji hydraulicznej i zamiany funkcji niektórych pomieszczeń. W efekcie powstało mieszkanie w stylu vintage, urządzone z sercem.

Mieszkanie w warszawskiej kamienicy wymagało wielu zmian. Aby je przystosować dla czterech osób, potrzebny był remont łazienki, renowacja parkietu z nadzieją zachowania dużej ilości parkietu istniejącego. Po dokładnej ocenie technicznej okazało się, że instalacje są do przerobienia. Wymiany wymagały też okna i tynki. Aby uzyskać dwie sypialnie, konieczne były zmiany w instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dawna kuchnia stała się natomiast sypialnią właścicieli. W mieszkaniu udało się zachować oryginalną stolarkę drzwiową. Skrzydła od pokoi zostały przemalowane na biały mat, tak aby uwydatnić wzór szkła ornamentowego.

Salon z kuchnią. Razem a jednak osobno…

Kuchnia z salonem miała być otwartą przestrzenią z możliwością oddzielenia obu funkcji – ze względu na małe dzieci. Salon jest miejscem wypoczynku i pracy. Dla zaprzyjaźnionej architektki Ewy Naporowskiej dużym wyzwaniem było zmieszczenie w nim pokaźnego księgozbioru właścicieli. Drewniane regały są bardzo drogie, więc architektka zaproponowała bibliotekę z rzadko spotykanego we wnętrzach w stylu vintage materiału – lakierowanej w macie płyty OSB. W mieszkaniu książek będzie regularnie przybywało, a miejsca przeciwnie. Architektka przewidziała ten bieg zdarzeń i przy okazji zmiany instalacji dostrzegła dodatkową przestrzeń. Obniżyła parapety, co pozwoliło na umieszczenie niskich regałów. Biała kuchnia pochodzi z popularnej sieciówki, tylko blat drewniany wykonano na zamówienie. Oryginalną cegłę na ścianie pomalowano na biało. Kuchenny stół to prezent ślubny od przyjaciela, znaleziony na targu staroci w okolicach Olsztyna. Właściciele zrezygnowali w kuchni z szafek wiszących. Przechowywanie jest ograniczone do ciągu kuchennego pod blatem oraz starego kredensu, kupionego na targu staroci na Suwalszczyźnie.

Czytaj też: czarno - biała kuchnia w kamienicy

Sypialni i pokój dzieci, część prywatna mieszkania w stylu vintage

Część prywatna mieszkania obejmuje sypialnię rodziców, pokój dzieci oraz łazienkę. W sypialni właścicielom zależało najbardziej  na wygodzie. Miękkie łóżko ze składanymi zagłówkami jest idealne do czytania. I to jest właściwie jedyny nowoczesny mebel w sypialni. Reszta  wyposażenia jest w stylu vintage. Witryna została znaleziona w piwnicy i odnowiona przez architektkę. Pokój synów miał być prosty, urządzony ekonomicznie. Rodzice zainwestowali w funkcjonalne piętrowe łóżko – obiekt marzeń większości dzieci. Drewniana szafa wymyka się wszelkim stylom, dlatego tak dobrze tu wygląda. Układ łazienki został całkowicie zmieniony. Prysznic zastąpiono dużą wanną umiejscowioną pod oknem. Szafka nad umywalką podzielona została na część zamkniętą lustrzanymi frontami i otwarte półki, według pomysłu właścicieli. Zabudowa razem z umywalką tworzy komfortową strefę do robienia porannej toalety.

Czytaj też: przeszklenia w mieszkaniu w kamienicy