40-metrowe mieszkanie w Warszawie z nutą retro. W salonie butelkowa zieleń, w kuchni nasycony granat

2023-10-25 14:36

Przytulne mieszkanie na warszawskim Mokotowie przeszło spektakularną metamorfozę. Znajduje się w bloku z lat 50. XX wieku i od tego czasu nie było remontowane. Zaprojektowane jest w stylu eklektycznym, z wyróżniającymi się elementami retro. Projektantka, Magdalena Miśkiewicz, postawiła na butelkowy odcień zieleni, ciemne drewno i granatową kuchnię.

Mieszkanie na warszawskim Mokotowie pamięta lata 50. XX wieku, wymagało więc generalnego remontu. Właściciele pragnęli stworzyć przytulne i funkcjonalne wnętrze dla córki, która po powrocie ze studiów za granicą miała zamieszkać na stałe w Warszawie – opowiada projektantka Magdalena Miśkiewicz. 

Nie było mowy o nowoczesnym czy skandynawskim stylu, właściciele wraz z projektantką postawili na estetykę retro — niebanalną, awangardową i wyrazistą.

Butelkowa zieleń w salonie, złote dodatki

W salonie królują kolor butelkowej zieleni i wygodna kanapa na drewnianych nóżkach. Tapicerka z miękkiego zielonego aksamitu ładnie współgra z ciemnym drewnem mebli oraz parkietu. Szaroniebieskie poduszki i dywan, a także lampy oraz dekoracje w kolorze starego złota projektantka dobrała na zasadzie kontrastu. Obok soft zawisło duże lustro w złotej ramie. To oczywiście zabieg mający na celu optyczne powiększenie przestrzeni.

Drewniany parkiet

Z poprzedniego wystroju pozostał jedynie drewniany parkiet, ułożony w klasyczną jodełkę. Po gruntownej renowacji odzyskał dawny blask, jest idealnym tłem dla stylowych mebli i dekoracji w stylu retro.

Trendy we wnętrzach – jesień 2023!

Punktem wyjścia do stworzenia eklektycznej kompozycji była estetyka retro. Aby nie przesadzić i zapanować nad konwencją, warto wybrać jeden dominujący styl.

Granatowa kuchnia

Wcześniej kuchnia była brązowo-beżowa, nijaka. Dzięki zastosowaniu tego modnego i ciekawego koloru zyskała nowoczesny charakter. Podłogę i ścianę zdobią wzorzyste płytki azulejos. Także w kuchni znajdujemy nawiązania do stylu retro. Są nimi zlewozmywak w angielskim klimacie retro oraz stylizowany sprzęt AGD.

Zobacz też: Blaty kuchenne: drewniane, laminowane, z kompozytu i betonu. Jaki blat kuchenny wybrać?

Wąska sypialnia

W niewielkiej sypialni zmieściło się pojedyncze łóżko i tylko jedna szafka nocna. Dominuje tu ta sama kolorystyka co w salonie, także tutaj, projektantka postawiła na złote dodatki, miękkie tkaniny. Na ścianie wisi obraz w modny motyw zamglonego lasu.

Mała łazienka z wanną

Udało się ją optycznie powiększyć poprzez wykorzystanie jasnych płytek. Monochromatyczną całość przełamuje wzorzysta ceramika, nawiązująca do płytek ceramicznych w kuchni.

Małe mieszkanie na Mokotowie jest bardzo spójne dzięki jednolitej kolorystyce. Aby osiągnąć podobny efekt, warto wybrać dwa lub trzy kolory, które będą postawą aranżacji.

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni