Spieki kwarcowe. Nowe formy kamienia w kuchni, łazience i salonie

2017-09-01 16:58

Niezwykła odporność na zaplamienia i zarysowania to niejedyna mocna strona spieków i konglomeratów kwarcowych. Bo te twarde sztuki mogą mieć przy tym zaledwie kilka milimetrów grubości. Wyglądają jak marmur, granit, drewno, pokryty rdzą metal... Właściwie – jak sobie wymarzysz!

Spis treści

  1. Zalety blatu kuchennego ze spieku kwarcowego
  2. Spieki kwarcowe w łazience?
  3. Spieki kwarcowe na frontach mebli

Spieki kwarcowe stosuje się w każdym pomieszczeniu: jako blaty, okładziny ścian lub mebli. Wykorzystuje się je również do zrobienia parapetów, schodów, jako posadzki, okleiny na meblach, donicach. Spieki i konglomeraty kwarcowe składają się wyłącznie z naturalnych minerałów: piasku kwarcowego, skał granitowych, iłów łupkowych oraz pigmentów ceramicznych. Dzięki litej strukturze, jaką uzyskują w procesie produkcji (mielenia, prasowania oraz wypiekania w specjalnych, hybrydowych piecach), praktycznie nie chłoną płynów (czyli też „groźnych” dla kamieni barwników). Są odporne na ścieranie, zarysowania, uderzenia. Spieki nie poddają się działaniu mrozu i ognia, konglomeraty znoszą temperaturę do 200°C. Oba tworzywa łatwo się czyści (na spiekach nawet graffiti to nie problem!). Są higieniczne, zwłaszcza gdy dodatkowo pokrywa je powłoka antybakteryjna, i odporne na większość środków chemicznych (w przypadku wykonanych z nich blatów kuchennych specjaliści  radzą dodatkowo je zaimpregnować).

Zalety blatu kuchennego ze spieku kwarcowego

Bezpieczna grubość spieku, z którego będzie wykonany blat kuchenny, to 20 mm. Jego powierzchnia może być polerowana, matowa lub fakturalna w różnych kolorach, także z antybakteryjną powłoką. Możesz gotować swobodnie – o trwałych zabrudzeniach czy przebarwieniach blatu nie ma mowy. Blat kamienny czy ze spieku kwarcowego? Ten drugi jest od kamienia lżejszy. Nie potrzeba więc wzmacniać konstrukcji szafek. A może blat ze zlewem z tego samego tworzywa? W przypadku ultracienkiego spieku kwarcowego  to nie problem. Powierzchnia z fakturą, na której nie widać śladów palców, nie poddaje się uszkodzeniom, do tego jest niepowtarzalna – ideał w kuchni.Czytaj też: Blaty kuchenne - najnowsze trendy

Spieki kwarcowe
Autor: Bernard Białorucki
Spieki kwarcowe

Autor: Laminam

Czym się kierować, wybierając spiek kwarcowy?

Wybór spieku kwarcowego, zwłaszcza jego grubości, powinien zależeć od miejsca przeznaczenia. Na podłogę wybieraj raczej grubsze i gładkie płyty bez faktury– są bardziej odporne na uszkodzenia i łatwiejsze do utrzymania w czystości. Jako okładziny ścienne, na przykład nad kuchennym blatem i w łazience lub jako blat na meblu, sprawdzą się spieki grubości kilku milimetrów. Czyli cienkie płyty, i to z fakturą! W pomieszczeniach mokrych fachowcy radzą konglomerat zaimpregnować.

Spieki kwarcowe w łazience?

Jak najbardziej! Na ścianach w prysznicu lub przy wannie, czyli tu, gdzie mają bezpośredni kontakt z wodą, wybieraj spieki kwarcowe o gładkiej powierzchni. Będą łatwiejsze do czyszczenia. Fachowcy radzą też je zaimpregnować. Do ich mycia wystarczy wtedy woda z odrobiną łagodnego detergentu. Tu, gdzie okładzina nie będzie narażona na zachlapania, możesz wybrać fakturalne spieki kwarcowe lub zdobione reliefem. Z nimi aranżacja nowoczesnej łazienki będzie elegancka i niepowtarzalna.

Spieki kwarcowe
Autor: Modultop

Spieki kwarcowe na frontach mebli

Fakturalne spieki kwarcowe, które wyglądają jak marmur, granit lub stal, doskonale wypadają w połączeniu z drewnem. W swojej najcieńszej formie (3 mm) sprawdzą się świetnie jako okładzina mebli: blaty komód, fronty szafek kuchennych i mebli w salonie. Nie widać na nich śladów palców ani nie poddają się mechanicznym uszkodzeniom. Są na tyle lekkie, że nie istnieje potrzeba wzmacniania korpusów mebli.

Spieki kwarcowe
Autor: Laminam
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE