Spieki kwarcowe. Nowe formy kamienia w kuchni, łazience i salonie

2017-09-01 16:58

Niezwykła odporność na zaplamienia i zarysowania to niejedyna mocna strona spieków i konglomeratów kwarcowych. Bo te twarde sztuki mogą mieć przy tym zaledwie kilka milimetrów grubości. Wyglądają jak marmur, granit, drewno, pokryty rdzą metal... Właściwie – jak sobie wymarzysz!

Spis treści

  1. Zalety blatu kuchennego ze spieku kwarcowego
  2. Spieki kwarcowe w łazience?
  3. Spieki kwarcowe na frontach mebli

Spieki kwarcowe stosuje się w każdym pomieszczeniu: jako blaty, okładziny ścian lub mebli. Wykorzystuje się je również do zrobienia parapetów, schodów, jako posadzki, okleiny na meblach, donicach. Spieki i konglomeraty kwarcowe składają się wyłącznie z naturalnych minerałów: piasku kwarcowego, skał granitowych, iłów łupkowych oraz pigmentów ceramicznych. Dzięki litej strukturze, jaką uzyskują w procesie produkcji (mielenia, prasowania oraz wypiekania w specjalnych, hybrydowych piecach), praktycznie nie chłoną płynów (czyli też „groźnych” dla kamieni barwników). Są odporne na ścieranie, zarysowania, uderzenia. Spieki nie poddają się działaniu mrozu i ognia, konglomeraty znoszą temperaturę do 200°C. Oba tworzywa łatwo się czyści (na spiekach nawet graffiti to nie problem!). Są higieniczne, zwłaszcza gdy dodatkowo pokrywa je powłoka antybakteryjna, i odporne na większość środków chemicznych (w przypadku wykonanych z nich blatów kuchennych specjaliści  radzą dodatkowo je zaimpregnować).

Zalety blatu kuchennego ze spieku kwarcowego

Bezpieczna grubość spieku, z którego będzie wykonany blat kuchenny, to 20 mm. Jego powierzchnia może być polerowana, matowa lub fakturalna w różnych kolorach, także z antybakteryjną powłoką. Możesz gotować swobodnie – o trwałych zabrudzeniach czy przebarwieniach blatu nie ma mowy. Blat kamienny czy ze spieku kwarcowego? Ten drugi jest od kamienia lżejszy. Nie potrzeba więc wzmacniać konstrukcji szafek. A może blat ze zlewem z tego samego tworzywa? W przypadku ultracienkiego spieku kwarcowego  to nie problem. Powierzchnia z fakturą, na której nie widać śladów palców, nie poddaje się uszkodzeniom, do tego jest niepowtarzalna – ideał w kuchni.Czytaj też: Blaty kuchenne - najnowsze trendy

Spieki kwarcowe
Autor: Bernard Białorucki
Spieki kwarcowe

Autor: Laminam

Czym się kierować, wybierając spiek kwarcowy?

Wybór spieku kwarcowego, zwłaszcza jego grubości, powinien zależeć od miejsca przeznaczenia. Na podłogę wybieraj raczej grubsze i gładkie płyty bez faktury– są bardziej odporne na uszkodzenia i łatwiejsze do utrzymania w czystości. Jako okładziny ścienne, na przykład nad kuchennym blatem i w łazience lub jako blat na meblu, sprawdzą się spieki grubości kilku milimetrów. Czyli cienkie płyty, i to z fakturą! W pomieszczeniach mokrych fachowcy radzą konglomerat zaimpregnować.

Spieki kwarcowe w łazience?

Jak najbardziej! Na ścianach w prysznicu lub przy wannie, czyli tu, gdzie mają bezpośredni kontakt z wodą, wybieraj spieki kwarcowe o gładkiej powierzchni. Będą łatwiejsze do czyszczenia. Fachowcy radzą też je zaimpregnować. Do ich mycia wystarczy wtedy woda z odrobiną łagodnego detergentu. Tu, gdzie okładzina nie będzie narażona na zachlapania, możesz wybrać fakturalne spieki kwarcowe lub zdobione reliefem. Z nimi aranżacja nowoczesnej łazienki będzie elegancka i niepowtarzalna.

Spieki kwarcowe
Autor: Modultop

Spieki kwarcowe na frontach mebli

Fakturalne spieki kwarcowe, które wyglądają jak marmur, granit lub stal, doskonale wypadają w połączeniu z drewnem. W swojej najcieńszej formie (3 mm) sprawdzą się świetnie jako okładzina mebli: blaty komód, fronty szafek kuchennych i mebli w salonie. Nie widać na nich śladów palców ani nie poddają się mechanicznym uszkodzeniom. Są na tyle lekkie, że nie istnieje potrzeba wzmacniania korpusów mebli.

Spieki kwarcowe
Autor: Laminam