Funkcjonalny projekt jednostronnej kuchni w małym mieszkaniu

2017-08-07 0:08

Projekt kuchni w jednej linii, czyli jednociągowej, najczęściej spotykamy w małych mieszkaniach i kawalerkach oraz w aneksach kuchennych połączonych z pokojem dziennym. Jakie urządzenia AGD wybierać do małej, jednostronnej kuchni? Czy kolorystyka i wykończenie powierzchni wyposażenia mają znaczenie?

W jednostronnych kuchniach wszystkie niezbędne urządzenia AGD i szafki ustawione są w szeregu, z zachowaniem, w miarę możliwości, wygodnych odległości między nimi. Najczęściej znajdują się w małych mieszkaniach należących do jednej lub dwóch osób. Wybieramy do nich urządzenia AGD mniejszej niż standardowa wielkości. Staramy się również tak rozmieścić szafki kuchenne by zapewnić możliwie dużo miejsca do przechowywania. W małych, jednociągowych kuchniach istotna jest kolorystyka i wykończenie wyposażenia. Sprawdzają się jasne, błyszczące fronty szafek, odbijające światło i optycznie powiększające przestrzeń. 

Rozwiązania wybierane do kuchni jednostronnych

Zaprojektowanie funkcjonalnej kuchni jednostronnej jest nie lada wyzwaniem. Jednorzędową zabudowę projektujemy zazwyczaj w wąskich pomieszczeniach i w aneksach kuchennych połączonych z pokojem dziennym. Niezbędny komfort użytkowania zapewni pozostawienie minimum 120cm wolnej przestrzeni do sąsiedniej ściany, stołu lub innych stałych elementów aranżacji mieszkania. Często musimy tu wybierać pomiędzy niezbędnymi urządzeniami AGD, a wygodnym blatem roboczym. Skoro z jednostronnych kuchni korzystają na co dzień jedna lub dwie osoby można pozwolić sobie na mniejsze urządzeń AGD. Zaoszczędzimy miejsce na blacie wybierając mały, jednokomorowy zlew, bez ociekacza i wąską zmywarkę (szerokości 40-45 cm). Wystarczająca będzie także dwupalnikowa płyta do gotowania. Często też dobrym rozwiązaniem okazuje się mała lodówka i zamrażarka umieszczane pod blatem. Górne szafki planujemy wtedy do sufitu, wykorzystując całą dostępną wysokość wnętrza.

 

 

 

 

Kuchnia jednorzędowa
Autor: Eugeniusz Filipiuk

Kolorystyka kuchni jednostronnej w małym mieszkaniu

W małych wąskich kuchniach najbardziej sprawdzają się jasne kolory i błyszczące powierzchnie. Odbijając światło mają zdolność optycznego powiększenia przestrzeni. Sprawdzają się fronty szafek z lakierowanego, błyszczącego, białego lub jasnego MDF-u. Urządzenia AGD też powinny jasne lub metaliczne i błyszczące. Ściana nad blatem pokryta szkłem lub jasnymi płytkami. Tu gdzie kuchnia jednostronna jest aneksem w salonie sprawdzą się kolory neutralne lub takie, które dominują w pokoju – kuchnia wtedy schodzi na drugi plan aranżacji wnętrza. W jednym i drugim przypadku unikajmy kontrastów zmniejszających optycznie przestrzeń.

Czytaj też: Jak wbrać kolory i materiały wykończeniowe do małej kuchni?