Projekt kuchni: funkcjonalna kuchnia z jadalnią w stylu loftu

2014-08-29 17:48 Sonia Łukomska

Czy kuchnia nadaje się tylko i wyłącznie do gotowania? Nie! Oto projekt kuchni w stylu loftu, która łączy w sobie kilka różnych funkcji. Jest zarówno przestrzenią do gotowania, jak i jadalnią, biblioteką i miejscem odpoczynku.

Lofty mają to do siebie, że ciężko znaleźć w nich całkowicie zamknięte, małe pomieszczenia. Właściciele mieszkania w jednym z tak zwanych ostańców (przedwojenna kamienica), postanowili zainspirować się tego typu budownictwem i stworzyć kuchnię z jadalnią, płynnie przechodzącą w wypoczynkową część mieszkania, której niezwykła funkcjonalność wiąże się nierozerwalnie z przestrzennością i otwartością aranżacyjną.

Projekt kuchni: jedno pomieszczenie – wiele funkcji

To niesamowicie otwarte i przestronne, loftowe pomieszczenie łączy w sobie kilka różnych funkcji. Jest jednocześnie kuchnią i jadalnią, biblioteką, salą kinową (na ścianie przy sofie można wyświetlać filmy przy pomocy projektora) oraz miejscem odpoczynku. Właściciele mają do wyboru nie tylko wygodną kanapę, ale i hamak. Taki sposób urządzenia przestrzeni dziennej sprzyja aktywności kulinarnej i towarzyskiej.

Projekt kuchni w stylu loft: nowoczesne szarości

Przedstawiony projekt kuchni z jadalnią utrzymany jest głównie w odcieniach czerni i szarości – na zabudowie stojącej i podsufitowych belkach króluje matowy kolor czarny, a na zabudowie wiszącej oraz jednej ze ścian – szarość. Ta monochromatyczna kolorystyka doskonale wpisuje się w nowoczesny, industrialny klimat loftowych wnętrz. Aby kuchnia nie tchnęła zanadto zimnem, ocieplono ją przy pomocy drewnianych fragmentów zabudowy kuchennej oraz wyłożonej deskami ściany. Elementy te wprowadzają do monochromatycznego wnętrza naturalne ciepło i przytulny charakter. Wyspa, stół oraz dolne szafki kuchenne to wykonany na zamówienie autorski projekt Pracowni Projektowania Wnętrz Sojka & Wojciechowski. Biblioteka jest natomiast mariażem popularnego mebla z kreatywnym pomysłem – to regał Billy z IKEA, do którego dorobiono fronty. Wraz z jasnoszarą posadzką z wylewki żywicznej, rozświetla ona pomieszczenie i dodaje mu lekkości.