Aranżacja kuchni: czy kolorowa kuchnia się nie znudzi?

2024-04-24 14:45

Dzisiejsze aranżacje kuchni zachwycają pomysłowością współczesnych projektantów. Wciąż jednak hitem pozostaje umiejętnie wykorzystanie kolorów, za pomocą których może powstać wspaniała, kolorowa kuchnia. Aranżacja kolorowej kuchni jest w stanie sprawić, że kuchnia będzie woływać uśmiech lub nas irytować. Czy warto zdecydować się na kolorowe meble kuchenne?

Spis treści

  1. Jak ważne są barwy w kolorowej kuchni?
  2. Kolorowa kuchnia dla całej rodziny
  3. Aranżacja kuchni w chłodnych kolorach
  4. Kolorowa kuchnia w jasnych barwach
  5. Ponadczasowa aranżacja kuchni: czerń i biel
  6. Kolorowa kuchnia - inspiracje

Kuchnia to miejsce przyrządzania posiłków, ale i rozmów z rodziną bądź przyjaciółmi. Kuchnia kojarzy nam się zazwyczaj z ciepłem drewna, tradycyjnym wystrojem mebli kuchennych. Najczęsciej wybieramy kuchnie kremowe, beżowe, brązowe.

Kuchnia nowoczesna - przekonaj się czy warto tak urządzić kuchnię

Modna jest również aranżacja kuchni w białym kolorze. Projektanci jednak coraz częściej zachęcają nas do wprowadzania kolorów do kuchni. Czy kolorowa kuchnia się przyjmie? Czas pokaże, ale na pewno w salonach meblowych jest coraz większy wybór kuchni w intensywnych kolorach: czerwonych, niebieskich, fioletowych, grafitowych.

Jak ważne są barwy w kolorowej kuchni?

Często nie zdajemy sobie sprawy, że barwy mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, sen czy energię w ciągu dnia. Kolorowa kuchnia, z odpowiednio dobranymi kolorami, to również przepis na apetyt zarówno małych, jak i dużych mieszkańców. Aranżacja kuchni, dzięki kolorom, może nawet sprawić, że kuchnia stanie się naszym ulubionym miejscem w domu.

Kolorowa kuchnia dla całej rodziny

Aktualnie modna aranżacja kuchni oznacza dobranie kolorów, polecanych przez najlepszych projektantów kuchennych aranżacji - odcienie czerwieni, żółci czy pomarańczy. Kolorowa kuchnia, najlepiej właśnie w tych kolorach, pozytywnie pobudza nasz apetyt oraz ułatwia trawienie, dlatego są to kolory szczególnie polecane do kuchni pełnej małych niejadków i wielbicieli ciepła.

Ufając projektantom, kuchnia dla rodziny, szczególnie z małymi dziećmi, powinna być kolorowa i przyjazna. Należy jednak uważnie dobierać kolory, tak by nie odpychały, bądź nawet nie niszczyły wzroku. Podkreśla to również projektantka, Sylwia Kowalska - Wybierając kolor mebli kuchennych powinniśmy pamiętać, aby nie przesadzić z jaskrawością i różnorodnością barw, aby nie stały się one zbyt uciążliwe dla naszego wzrok.

Aranżacja kuchni w chłodnych kolorach

Kuchnia często pełni tylko jedną funkcję - miejsca do przygotowywania posiłków. Jeśli jesteście osobami, które od tego obowiązku chcą się jak najszybciej uwolnić, to mamy dla Was kolorowe rozwiązanie. Niech Wasza aranżacja kuchni będzie pełna chłodnych odcieni, np. fioletowego, niebieskiego (tłumiącego apetyt), czy zielonego. Tak kolorowa kuchnia sprawi, że w jej wnętrzu poczujemy świeżość i motywację do pracy.

W zestawieniu z tymi kolorami, ciekawym akcentem w kuchni mogą okazać się barwy szarości, czy bieli, tworząc nowoczesny minimalistyczny efekt. Jak zatem powinna wyglądać kuchnia i jak odpowiednio dobrać kolory? Otóż powinniśmy kierować się nie tylko kolorem ścian, ale również mebli i dodatków. Kolorowa kuchnia może również mieć oryginalne rozwiązania, w postaci kolorowych akcentów - np. pastelowe, fioletowe fronty mebli czy współgrające z ogółem dodatki.

Kolorowa kuchnia w jasnych barwach

Nie można zapominać, że jeśli mieszkanie, a więc i kuchnia nie zachwyca metrażem, warto pokusić się o jasne barwy. Tak stworzona kolorowa kuchnia, sprawi optyczne wrażenie przestrzeni. Jednocześnie dobrze zachować spójny charakter każdego pomieszczenia w mieszkaniu, choćby poprzez użycie jednolitych, stylowych dodatków. Kuchnia po dłuższym czasie może potrzebować odświeżenia.

Jeśli nie chcecie się decydować na całkowity remont, z pewnością pomoże Wam wymiana choćby frontów mebli kuchennych, zakup fototapet, szablonów malarskich czy naklejek na sprzęt AGD.

Ponadczasowa aranżacja kuchni: czerń i biel

Kolorowa kuchnia to nie tylko odcienie żółtego, czerwonego, fioletowego czy zielonego. To również nigdy nie spadające z rankingu popularności nowoczesnych aranżacji, ponadczasowa biel i odcienie szarości. Bardzo często, są to kolory stosowane w zawsze modnym minimalistycznym stylu, bądź we wnętrzach inspirowanych stylem postindustrialnych loftów. Ponadto biel jest jednym z najbardziej uniwersalnych odcieni, dzięki czemu, można łączyć ją praktycznie z każdym stylem i kolorem.

Jednym z modnych zestawień może być np. stosowanie bieli na ścianach (dzięki czemu wnętrze optycznie wyda się przestronniejsze i estetyczne) oraz mebli w subtelnym, szarym odcieniu (bądź przeciwnie). Trafnym wyborem podczas urządzania współczesnych wnętrz kuchennych może być też stonowany brąz, który w połączeniu z szarością czy bielą, potrafi stworzyć prawdziwie gustowny i elegancki styl pomieszczenia.

- Warto pamiętać, że nadmiar bieli czy szarości w pomieszczeniu kuchennym, może po pewnym czasie nudzić i wydawać się zbyt zimny – dodaje Sylwia Kowalska – Mikutel z KAM - Dlatego jest to rozwiązanie polecane szczególnie dla osób lubiących eksperymenty, choćby poprzez łączenie stonowanych barw z bardzo wyrazistymi, kolorowymi akcentami – dekoracjami, storczykami, zabawnymi akcesoriami itp. Dlatego też czerwone czy fioletowe dodatki świetnie sprawdzą się w roli przysłowiowej wisienki na torcie.

Kolorowa kuchnia - inspiracje