Nowoczesne kuchnie: inspiracje. Jak urządzić nowoczesną kuchnię? Praktyczne wskazówki

2021-01-26 8:19

Urządzając nowoczesne kuchnie, inspiracje można czerpać z różnych stylów i trendów, dostosowując je do własnych gustów i potrzeb. Bo nowoczesna kuchnia jest właśnie taka - personalna i funkcjonalna. Jak zabrać się za aranżację nowoczesnej kuchni i jak zrobić to dobrze? Przedstawiamy garść praktycznych wskazówek i inspiracji, które pomogą ci urządzić swoją kuchnię marzeń.

Spis treści:

Otwarte kuchnie - przestrzeń w roli głównej

Nowoczesne kuchnie są miejscem chętnie eksponowanym, a samej aranżacji tego pomieszczenia poświęca się wiele uwagi i troski. Kuchnia we współczesnym domu jest pomieszczeniem centralnym, w którym skupia się życie rodzinne, i jest wyraźnie zintegrowana z pozostałą częścią mieszkania.

Dlatego też tak modna stała się ostatnio aranżacja nowoczesnej kuchni przez połączenie kuchnia i salon. Daje to możliwość spotkania całej rodziny przy wspólnie przygotowywanym posiłku. Połączenie kuchni i salonu staje się pretekstem do spotkań towarzyskich, a nawet zabawy w gotowanie. Nowoczesne meble kuchenne, takie jak np. pojemne szafki kuchenne czy solidne blaty, wyglądają efektownie na tle salonu. Poza tym gotowanie „na pokaz”, przy gościach, można świetnie wykorzystać w aranżowaniu przyjęć domowych.

Nie przegap: Kuchnie - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Nowoczesne kuchnie vs kuchnie klasyczne

Niegdyś kuchnie były odseparowanym od reszty mieszkania pomieszczeniem. Gotowanie i przyrządzanie posiłków odbywało się za zamkniętymi drzwiami, niejako w sekrecie. Nikt nie miał do niej wstępu poza gospodarzami i domownikami. Kuchnie klasyczne miały przede wszystkim być funkcjonalne i nie potrzebowały efektownych mebli czy wyposażenia. Liczył się solidny blat roboczy, wytrzymałe meble z naturalnych materiałów, stonowane kolory (np. biały lub beżowy) oraz miejsce na ułatwiające gotowanie urządzenia AGD. 

Wszystko zmieniło się, gdy zaczęto łączyć salony z kuchnią. Nowoczesne kuchnie, otwarte i niebojące się pokazać wszystkich swoich zakamarków zdominowały nasze mieszkania. Kuchnie stały się niejako przedłużeniem salonu, przestrzenią ekspozycyjną, atrakcyjna wizualnie i niezwykle efektowną. 

Który typ kuchni jest najlepszy? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami, ponieważ to, co dla jednego może być aspektem negatywnym, dla drugiej osoby nie będzie stanowiło żadnego problemu. I vice versa.

Nowoczesne kuchnie połączone z salonem na pewno optycznie powiększają przestrzeń, więc doskonale sprawdzą się w niewielkich mieszkaniach. Z drugiej strony kuchnie klasyczne zapewniają prywatność podczas przygotowywania posiłków, a my nie atakujemy domowników siedzących w salonie intensywnymi kuchennymi zapachami. 

Zobacz też: Styl nowoczesny we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Nowoczesna kuchnia z salonem

Przy projektowaniu mieszkania, w którym chcemy zastosować połączenie kuchni i salonu, należy dobrze przemyśleć aranżację wnętrza. Kolorystyka kuchni i salonu powinna ze sobą korespondować. Nie musi wcale być taka sama! Chodzi jednak o to, aby nowoczesna kuchnia pasowała do stylu, w jakim urządzony jest salon. Aranżacja kuchni wymaga także - a może przede wszystkim - funkcjonalności.

Nowoczesne meble kuchenne, takie jak szafki kuchenne, a także piekarnik czy lodówka powinny spełniać wymogi komfortu i bezpieczeństwa. Bez względu na styl i rodzaj mebli kuchennych aranżacja kuchni powinna być odzwierciedleniem naszych zwyczajów i upodobań. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana kuchnia jest inwestycją w dobre samopoczucie, zważywszy na to, że spędzamy w niej dużą część naszego życia, czasami nawet do 4 godzin dziennie.

Zobacz też:

Nowoczesna kuchnia w odcieniach szarości >>>

Najlepsze projekty wnętrz 2016: kuchnie, które trzeba zobaczyć >>>

Fronty mebli: matowe czy z połyskiem? >>>

Nowa kuchnia to dosyć kosztowna inwestycja. Warto więc, zanim zaczniemy ją urządzać czy modernizować, wyraźnie sformułować swoje wymagania i oczekiwania. Musimy pomyśleć o tym, jak chcemy, żeby wyglądały meble kuchenne, jak pojemne powinny być szafki kuchenne i jak dobrać je do aranżacji kuchni. Pamiętajmy, że połączenie kuchnia i salon może pomóc nam w uzyskaniu komfortowej i nowoczesnej aranżacji kuchni.

Nowoczesne kuchnie: inspiracje. GALERIE ZDJĘĆ/h2>

Jakie nowoczesne kuchnie prezentują się najlepiej - jasne czy skąpane w szarościach? A może to biało-czarna kuchnia jest strzałem w dziesiątkę? Sprawdź najciekawsze nowoczesne kuchnie. Inspiracje i zdjęcia pochodzą z prawdziwych mieszkań.

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio