Drewno i ukryta w wyspie zamrażarka. Justyna o swojej kuchni: "To moje centrum dowodzenia"

2022-12-30 15:30

– Na co dzień to moje centrum dowodzenia. Wydaję posiłki niczym bufetowa – żartuje Ewelina. – Sytuacja zmienia się w weekendy, kiedy wyspę opanowują mąż z dziećmi. Wspólnie przygotowują najlepsze na świecie pizze lub sushi.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski TRZY KOLORY. Jasny fornir dębowy, biel i grafit to wiodące barwy w kuchni i połączonym z nią salonem. (Ponadto szara zabudowa ma ten sam odcień co ściana w przedpokoju). – Początkowo chciałam mieć więcej białych szafek i fornir nad blatem, jednak po zgłębieniu tematu doszłam do wniosku, że fornir może się odklejać przy płycie i zmieniłam koncepcję.

Nie do wiary! Wykrzyknęliśmy z mężem, gdy okazało się, że w miejscu, w którym miały zawisnąć szafki, sufit jest wygięty w łuk – opowiada Ewelina. Deweloper sugerował montaż sufitu podwieszanego, ale właścicielka (trudniąca się profesjonalnie projektowaniem wnętrz) nie chciała o tym słyszeć.

– Nie po to wyburzaliśmy ściany, otwieraliśmy kuchnię na salon, by robić sztuczne podziały – dodaje. Para poprosiła o pomoc zaufanego stolarza. A ten precyzyjnie wszystko zmierzył i wykonał szafki idealnie przylegające do sufitu. Zatuszował różnice w wysokościach. – Kuchnię, jak i całe mieszkanie, zaprojektowałam sama.

Od początku wiedziałam, że ma współgrać z salonem, być minimalistyczna, schludna i pojemna. Składa się z wysokiej zabudowy połączonej z półkami na CD, szafek stojących i trzech rzędów wiszących (górne pełnią funkcje pawlaczy). W centrum kuchni stoi wyspa (80x180 cm) z zamrażarką podblatową.

To Grzegorz wpadł na ten pomysł. Dzięki niemu zyskaliśmy w zabudowie większą chłodziarkę, bez komór do mrożenia. W sam raz dla czteroosobowej rodziny lubiącej świeże owoce i warzywa – mówi Ewelina.

Ewelina

Od lat zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Twierdzi jednak, że najtrudniej projektuje się dla siebie. Mieszka razem z mężem Grzegorzem oraz dwójką dzieci – Jasiem i Hanią. Nie przepada za gotowaniem, ale przykłada dużą wagę do zdrowego odżywiania. Niedawno ukończyła kurs z kuchni tajskiej.

Ewlina Para
Autor: Mariusz Bykowski

AKCJA: CZYSTE SZAFKI

Na lakierowanych gładkich frontach otwieranych na klik, widać sporo odcisków palców. Tu jest inaczej. Białe fronty są u dołu dłuższe o 1,5 cm i wyfrezowane. Tworzą rodzaj uchwytu. Podczas otwierania łapie się je od spodu.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

BIAŁA KARTA

– Zależało mi na tym, by jak najwięcej sprzętów pochować w szafkach. Na wierzchu (białym blacie) miały pozostać tylko czajnik i… kilka ładnych drobiazgów – mówi Ewelina.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

W NAROŻNIKU

Wysoka wąska szafka na przyprawy i otwarte półki mają zaledwie 20 cm głębokości – maskują komin wentylacyjny. Słupek z piekarnikiem, mikrofalówką i ukrytymi szufladami poniżej mierzy standardowe 60 cm.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

MATERIAŁ NA LATA

Blat ze spieku kwarcowego jest odporny na zarysowania, zabrudzenia i wysoką temperaturą. Ewelina dopasowała do niego białe lakierowane szkło na ścianie.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski
Drewno w kuchni
ewelina para
EWELINA PARA, RED design, reddesign.pl

W pomieszczeniu narażonym na wilgoć i zabrudzenia sprawdzą się twarde i odporne na zarysowania gatunki rodzime (dąb, buk, klon, jawor) oraz egzotyczne (merbau, jatoba, doussie, badi, kempas). Najlepsze właściwości mają deski z litego drewna, pozbawione sęków, które mogą wypadać pod wpływem wilgoci lub intensywnego użytkowania, a także te jednolite kolorystycznie. Bez względu na to, jaki rodzaj drewna wybierzemy, pamiętajmy o zabezpieczeniu go przed wilgocią. Do impregnacji nadaje się lakier, wosk lub olej (polecam naturalny, wyjątkowo odporny na intensywne użytkowanie i wilgoć). Ponadto olej, wnikając w deski, nadaje im aksamitny wygląd, zabezpiecza przed plamami z wody i nie zatyka przy tym porów drewna, czyli pozwala mu swobodnie oddychać.

Plan kuchni
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE