Białe kuchnie w połączeniu z drewnianym blatem. Czy to już klasyka współczesnej aranżacji kuchni?

2015-02-27 18:04

Biała kuchnia i drewniany blat to połączenie bardzo lubiane. Aranżacja z drewnianym blatem sprawdza się w białej kuchni i stylowej, i nowoczesnej. Pokazujemy kilka inspiracji jak dobierać drewniany blat do białej kuchni, kiedy lepiej wygląda ciemne drewno, a kiedy jasne?

Spis treści

  1. Białe kuchnie uzupełnione drewnianym blatem: czysty styl tradycyjny
  2. Drewniane blaty a nowoczesne białe kuchnie
  3. Współczesna historia białej kuchni z drewnianym blatem…

Białe kuchnie to chyba już klasyk w aranżacji kuchni w Polsce. Wszystko jedno czy wolimy styl nowoczesny, czy tradycyjny. Cały czas, mimo wielu innych propozycji, białe kuchnie są najczęściej wybieraną opcją w studiach kuchennych w Polsce. Jeśli decydujemy się na białą kuchnię w stylu tradycyjnym drewniany blat staje się nieodłączną częścią takiej aranżacji. W białych kuchniach w stylu nowoczesnym dzieje się trochę więcej, jednak drewniany blat też i tutaj jest chętnie i często wybierany. Prezentujemy białe kuchnie z drewnianym blatem kuchennym.

Białe kuchnie uzupełnione drewnianym blatem: czysty styl tradycyjny

Białe kuchnie w połączeniu z drewnianym blatem to już klasyka. Czasem w tradycyjnej białej kuchni pojawia sie blat z granitu lub z płytek ceramicznych. Jednak drewniany blat w konkurencji aranżacji kuchni stylowej lub tradycyjnej zdecydowanie wygrywa. Może nie jest najłatwiejszy w utrzymaniu, wymaga systematycznej konserwacji, jednak najbardziej przypomina dawne kuchnie. Jest zdecydowanie najcieplejszy w dotyku, szczególnie w porównaniu z kamieniem, ale też optycznie. Jeśli drewniany blat znajduje się w białej kuchni na wyspie, przy której są miejsca do siedzenia to możemy mieć pewność, że stanie się miejscem, które będzie gromadziło domowników i gości podczas spotkań towarzyskich. Drewniany blat zapewnia nam poczucie swobody i przytulności.

Drewniane blaty a nowoczesne białe kuchnie

Białe kuchnie w stylu nowoczesnym to zazwyczaj synonim błysku gładkiego lakieru. Drewniany blat, który jest matowy i surowy stanowi wyjątkowo piękny kontrast. Sprawia, że biała kuchnia staje się zdecydowanie cieplejsza, nie jak prosto z laboratorium. Białe kuchnie w stylu nowoczesnym lubią też blaty drewniane o ciemniejszym wybarwieniu niż te do których jesteśmy przyzwyczajeni w stylu klasycznym lub tradycyjnym. Styl nowoczesny ostatnio wprowadza do białej kuchni z drewnianym blatem odrobinę koloru czarnego. W formie małego AGD, akcesoriów kuchennych lub oświetlenia. Inna cechą charakterystyczną blatów drewnianych w stylu nowoczesnym jest to, że są klejone z mniejszych kawałków – czasem wręcz wyglądają jak parkiet.

Współczesna historia białej kuchni z drewnianym blatem…

W Polsce zwróciliśmy uwagę na drewniane blaty tak naprawdę na początku lat 90., kiedy to zaczęły się otwierać pierwsze sklepy popularnej szwedzkiej sieciówki IKEA. Wtedy też białe kuchnie zdobyły szturmem nasze mieszkania. Do tej pory kolor biały nie pojawiał się zbyt często w naszych kuchniach ponieważ laminaty, z których były wykonane fronty szafek nie były trwałe. Szybko i nierównomiernie żółkły, dlatego ze względów praktycznych częściej wybieraliśmy bezpieczne fronty imitujące drewno. Najczęściej spotykane zaś blaty miały wzór drobnej biało-szarej krateczki lub wzór… worka jutowego. Na szczęście te czasy bezpowrotnie minęły i choć chętnie kupujemy dodatki do domu rodem z PRL-u, białe kuchnie oraz drewniane blaty tak jak zdobyły szturmem nasze kuchnie tak nie zamierzają ich na razie opuszczać. Zresztą trend ten cały czas podbija moda na styl skandynawski.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE