Blaty do nowoczesnej kuchni: sprawdź, co jest na topie!

2017-05-31 16:06

Od kiedy stawiamy na proste formy – geometryczne bryły mebli i gładkie, jednolite fronty – blat kuchenny z aktora drugiego planu stał się nagle prawdziwą gwiazdą. To on gra w kuchni główną rolę i potrafi naprawdę zabłysnąć. Sprawdź, jakie rozwiązanie są teraz na topie oraz jakie mają zalety!

Blat kuchenny w nowej roli

Coraz częściej szafki zdają się schodzić na dalszy plan – to blat jest główną ozdobą kuchni. Zwraca uwagę pięknym materiałem lub połączeniem kilku i ciekawą formą, bo już dawno przestał być jednolitą płaszczyzną. Modne jest zestawianie blatów o różnych grubościach, często na cieńszy nakłada się grubszy z innego materiału.

Blaty z nowoczesnych materiałów

Swą spektakularną karierę blat zawdzięcza przede wszystkim nowym materiałom – konglomeraty pozwoliły nadać mu nietypowe kształty i zintegrować go na przykład ze zlewozmywakiem. Pojawienie się spieków kwarcowych i kamiennych znacznie go odchudziło – wreszcie blat może być i cienki, i wytrzymały.

Mimo rosnącej popularności nowych materiałów nie wychodzą z mody tradycyjne, zwłaszcza drewno i kamień oraz ich coraz bardziej realistyczne imitacje. Wybieramy te z wyraźnymi rysunkiem i fakturą. Kamienie satynujemy, szczotkujemy lub płomieniujemy, polerowane w stylu pałacowym są passé.

Zobacz też: Trendy 2017 - ponadczasowy marmur w aranżacji wnętrz >>>

Co jest na topie?

Ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, projektanci eksperymentują coraz śmielej. Chętnie scalają blat z urządzeniami dotychczas w niego wbudowywanymi. I tak mamy już nie tylko zintegrowane z blatem komory zlewozmywakowe czy ociekacze, ukryte w blacie wyciągi kuchenne, lecz także instalowane wprost na blacie palniki lub pola grzewcze.

Nie przegap: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Coraz większą wagę przywiązujemy też do krawędzi blatu, podświetlamy je i wykańczamy na różne sposoby. Grube blaty często mają ranty frezowane, żeby sprawiały wrażenie cieńszych i lżejszych.

Blat, fronty mebli i okładziny ścienne z tego samego materiału

W ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych materiałów, z których produkuje się blaty kuchenne, interesujących ze względów estetycznych, lecz także znacznie przewyższających dotychczasowe trwałością. Ich ogromną zaletą jest możliwość wykorzystania także na frontach mebli, jako okładziny ścienne i inne elementy aranżacji.

Nowoczesna kuchnia – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ

Styl nowoczesny daje ogromne możliwości aranżacyjne. A jak urządzić nowoczesną kuchnię? Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć.