Szara kuchnia: inspirująca aranżacja z prawdziwego mieszkania!

2017-06-06 22:23 Dominika Olszyna

Szara kuchnia często kojarzy się nam z wystrojem chłodnym, sterylnym. Dzięki umiejętnemu zaaranżowaniu mebli możemy jednak stworzyć pomieszczenie, które, mimo szarych barw, pozostanie ciepłe i przytulne. Obejrzyj inspirujące zdjęcia kuchni w bloku, która została połączona z salonem i urządzona szarymi meblami. Kuchnia w kolorze szarym - jak ją urządzić?

Oto szara kuchnia, która została urządzona w mieszkaniu w bloku o pow. 60 m2. Właściciele jasno określili swoje potrzeby, zlecając aranżację kuchni profesjonalistom. Jasnoszara kuchnia ma mieć styl nowoczesny, dużo światła, proste wyposażenie, ale z elementami wprowadzającymi przytulną atmosferę.

Aranżacja kuchni została powierzona specjalistkom z pracowni V-Projekt. W pierwszej galerii prezentujemy zdjęcia kuchni - zobacz szarą kuchnię w 7 ujęciach. Kolor szary jest elegancki, szlachetny i... czy na pewno chłodny? Dużo zależy od materiału – grube sploty, matowe powierzchnie, wrażenie trójwymiarowości ocieplają szarość. Kuchnia w kolorze szarym będzie przytulna jeśli dodamy jej odpowiednie towarzystwo – drewno, skórę, czy odpowiednie oświetlenie.

Czytaj też: Kuchnia w stylu skandynawskim - jak urządzić skandynawską kuchnię?

Szara kuchnia - aranżacja

Kuchnia szara „utraciła” ścianę i stała się częścią powiększonej strefy dziennej. Aranżacja kuchni połączonej z salonem sprzyja bliskości i rodzinnym spotkaniom - teraz można gotować, oglądać telewizję i przyjmować gości przy wygodnym stole, za czysty relaks odpowiada z kolei miękka kanapa. Pani domu chciała, aby aranżacja kuchni była nowoczesna, jasna i oczywiście funkcjonalna. Projektantki wnętrz zaproponowały otwartą kuchnię, którą od salonu dzieli lekko zasłaniająca kuchnię wyspa kuchenna, a jednocześnie pozwalająca na uczestniczenie w tym, co się dzieje w salonie.

Szara kuchnia: dwukolorowa zabudowa kuchenna

Efektem stała się kuchnia w kolorze szarym, która jest jednocześnie nowoczesna, jak i funkcjonalna. Zabudowa kuchenna i wyspa wykonane są z MDF-u pomalowanego na kolor szary i biały. Blat do kuchni to imitujący ciemny beton postforming (płyta wiórowa z powierzchnią utwardzoną i impregnowaną żywicami). Meble kuchenne i wyspa zostały zaprojektowane przez architektki i wykonane w firmie Alfamebel Manufaktura.

Zobacz też: Projekt kuchni na wysoki połysk: wnętrze z miłości do art deco

Szara kuchnia - jakie dodatki? 

Szara kuchnia daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych, jest bowiem niezwykle plastyczna. Doskonale pasują do niej zielone dodatki, zwłaszcza świeże zioła czy naturalne drewno. Ostatnio szare kuchnie pojawiły się także w stylu tradycyjnym i nowoczesnej klasyki. Dzięki szarości, płycinowe fronty stały się bardziej nowoczesne i świeższe.

Szara kuchnia w stylu nowoczesnym

Coraz chętniej wybieramy szarą kuchnię. Mimo stałej dominacji białej kuchni, szarości zyskują coraz więcej zwolenników. Dzieje się tak dlatego, że w modnych aranżacjach wnętrz kuchnia jest połączona z salonem. A w salonie króluje kolor szary. Szara jest sofa, szare ściany. A że także cały czas bardzo lubimy drewno, szara kuchnia w stylu nowoczesnym nigdy nie jest taka sama.

Znakomicie sprawdzają się także drewniane blaty i wszelkie drewniane dodatki - deski do krojenia oparte o ścianę, małe skrzynki na świeże zioła w doniczkach, czy drewniane tace, na których ustawiamy przyprawy. Kuchnia szara w stylu nowoczesnym także ciekawie wygląda z dodatkami dekoracyjnymi w kolorze miętowym, żółtym i różowym. 

Nie przegap: Szare wnętrze: jak wykorzystać szarość w klasycznych aranżacjach? 

Szara kuchnia - nowoczesny styl tradycyjny?

Dlaczego nie? Nowoczesny styl klasyczny lub tradycyjny w aranżacji kuchni to nowoczesne materiały i kolory w tradycyjnej formie. W niektórych aranżacjach, obok nowoczesnych blatów, stawiane są klasyczne, pojemne kredensy z dawnych lat - oba style, wbrew pozorom, świetnie potrafią ze sobą współgrać.

Dlatego teraz tak chętnie powracamy do tej bardziej tradycyjnej formy, stworzonej jednak za pomocą  nowoczesnych materiałów oraz w nieoczekiwanej kolorystyce. Tradycyjne płycinowe fronty przypominają do złudzenia te z kuchni u babci, jednak są wykonane z nowoczesnych materiałów, często z płyty mdf lakierowanej z efektem matowym. Szafki kuchenne z szarymi frontami nie są jednak widokiem, którego spodziewamy się w kuchni w stylu tradycyjnym. Dlatego jest to ciekawy element zaskoczenia pozwalający łączyć tradycję z modernizmem.

Szara kuchnia - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz inspiracje na modne szare kuchnie - prezentujemy zdjęcia kuchni w kolorze szarym w stylu klasycznym i nowoczesnym!

Zobacz też: Aranżacja łazienki. Biało-szara łazienka bez glazury