Szara kuchnia w bloku. Ciekawa aranżacja z prawdziwego mieszkania

2021-02-11 10:11

Szara kuchnia często kojarzy się nam z wystrojem chłodnym, sterylnym. Dzięki umiejętnemu zaaranżowaniu mebli możemy jednak stworzyć pomieszczenie, które, mimo szarych barw, pozostanie ciepłe i przytulne. Obejrzyj inspirujące zdjęcia szarej kuchni w bloku, która została połączona z salonem i urządzona szarymi meblami.

Spis treści:

Aranżacja tej szarej kuchni w bloku została powierzona specjalistkom z pracowni V-Projekt. Właścicielowi zależało, by pomieszczenie było jednocześnie przytulne i nowoczesne. Projektantki postanowili więc wykorzystać szary kolor, wiedząc, że w połączeniu z drewnem, skórą i odpowiednim oświetleniem, szary może stworzyć naprawdę przytulny i ciepły klimat, zachowując jednocześnie swój nowoczesny charakter.

Czytaj też: Kuchnia w stylu skandynawskim - jak urządzić skandynawską kuchnię?

Szara kuchnia w bloku - otwarcie na salon

Nie ma lepszego sposobu na dodanie kuchni nowoczesnego wyglądu, jak przez połączenie jej z salonem. Tak też zrobiono w przypadku szarej kuchni, która jest bohaterką tego artykułu. Taki układ funkcjonalny sprzyja również bliskości i rodzinnym spotkaniom - teraz można gotować, oglądać telewizję i przyjmować gości przy wygodnym stole, za czysty relaks odpowiada z kolei miękka kanapa. Pani domu chciała, aby aranżacja kuchni była nowoczesna, jasna i oczywiście funkcjonalna. Projektantki wnętrz zaproponowały otwartą kuchnię, którą od salonu dzieli lekko zasłaniająca kuchnię wyspa kuchenna, a jednocześnie pozwalająca na uczestniczenie w tym, co się dzieje w salonie.

Zabudowa do szarej kuchni

Zabudowa kuchenna i wyspa zostały wykonane z MDF-u pomalowanego na kolor szary i biały. Połączenie szarości i bieli jest delikatne, a jednocześnie kontrastujące. Dzięki temu nasza szara kuchnia w bloku nie jest ponura, nie męczy oczu i nie dominuje przestrzeni.  Blat do kuchni to imitujący ciemny beton postforming (płyta wiórowa z powierzchnią utwardzoną i impregnowaną żywicami). Meble kuchenne i wyspa zostały zaprojektowane przez architektki i wykonane w firmie Alfamebel Manufaktura.

Zobacz też: Projekt kuchni na wysoki połysk: wnętrze z miłości do art deco

Szara kuchnia w bloku - jakie dodatki?

Szara kuchnia w bloku mimo ograniczonego metrażu daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych, zwłaszcza dekoracyjnych. Doskonale pasują do niej zielone dodatki, zwłaszcza świeże zioła czy naturalne drewno. Ostatnio szare kuchnie pojawiły się także w stylu tradycyjnym i nowoczesnej klasyki. Dzięki szarości, płycinowe fronty stały się bardziej nowoczesne i świeższe.

Szara kuchnia w stylu nowoczesnym

Mimo dużej popularności białych, minimalistycznych kuchni, kuchnie szare zyskują coraz więcej zwolenników. Dzieje się tak dlatego, że w modnych aranżacjach wnętrz kuchnia jest połączona z salonem. A w salonie doskonale sprawdza się kolor szary. W połączeniu z modnym i ciepłym drewnem oraz inspirowanymi stylem loftowym szklanymi lub metalowymi elementami kolor szary wydaje się być najbardziej trafionym wyborem. 

Znakomicie sprawdzają się więc w nowoczesnej szarej kuchni drewniane blaty i wszelkie drewniane dodatki - deski do krojenia oparte o ścianę, małe skrzynki na świeże zioła w doniczkach, czy drewniane tace, na których ustawiamy przyprawy. Szara kuchnia w bloku w stylu nowoczesnym także ciekawie wygląda z dodatkami dekoracyjnymi w kolorach pastelowych, zwłaszcza z miętowym, żółtym i różowym. 

Nie przegap: Szare wnętrze: jak wykorzystać szarość w klasycznych aranżacjach? 

Szara kuchnia - nowoczesny styl tradycyjny?

Dlaczego nie? Nowoczesny styl klasyczny lub tradycyjny w aranżacji kuchni to nowoczesne materiały i kolory w tradycyjnej formie. W niektórych aranżacjach, obok nowoczesnych blatów, stawiane są klasyczne, pojemne kredensy z dawnych lat - oba style, wbrew pozorom, świetnie potrafią ze sobą współgrać.

Dlatego teraz tak chętnie powracamy do tej bardziej tradycyjnej formy, stworzonej jednak za pomocą  nowoczesnych materiałów oraz w nieoczekiwanej kolorystyce. Tradycyjne płycinowe fronty przypominają do złudzenia te z kuchni u babci, jednak są wykonane z nowoczesnych materiałów, często z płyty mdf lakierowanej z efektem matowym. Szafki kuchenne z szarymi frontami nie są jednak widokiem, którego spodziewamy się w kuchni w stylu tradycyjnym. Dlatego jest to ciekawy element zaskoczenia pozwalający łączyć tradycję z modernizmem.

Szara kuchnia w bloku i nie tylko - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz inspiracje na modną szarą kuchnię w bloku i domu jednorodzinnym. Oto najciekawsze szare kuchnie w stylu klasycznym i nowoczesnym!

Zobacz też: Aranżacja łazienki. Biało-szara łazienka bez glazury

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio