Szare wnętrze: jak wykorzystać szarość w klasycznych aranżacjach?

2017-05-17 11:14

Łatwo zauważyć, że zarówno nowoczesne, jak i stylowe wnętrza spowiła szarość. Czasem jest jak mgła albo dym, kiedy indziej – jak ołów lub beton. Nie musi być nudna ani zimna – doradzamy, co zrobić, by kolor szary był przyjazny. Warto to wiedzieć, bo wygląda na to, że szarość długo u nas zagości!

Spis treści

  1. Kolor szary w stylowych wnętrzach: gra odcieniami
  2. Stylowe szare wnętrza: dodatki i oświetlenie
  3. Kolor szary: jak łączyć z innymi barwami?
  4. Szare wnętrza w różnych stylach - zobacz ZDJĘCIA

Szarości mają kilka zalet. Wnoszą do wnętrza spokój, są łatwe w aranżacji i pięknie eksponują barwne akcenty, ale trzeba też liczyć się z ryzykiem wystąpienia monotonii. By tego uniknąć, zadbaj o zróżnicowanie szarych odcieni i faktur oraz dodatki w innym kolorze. Te ostatnie podkreślą monochromatyczność wystroju i nadadzą wnętrzu nowy wymiar: wyciszający lub przeciwnie – ekscytujący.

Kolor szary w stylowych wnętrzach: gra odcieniami

Dobrze skomponowana paleta szarości to połączenie delikatnych niuansów i kontrastów. Posługując się jednym kolorem w wielu odcieniach, pamiętaj, że na atrakcyjność aranżacji decydujący wpływ mają faktury. Tworzą warstwy ożywiające wnętrze i czynią je interesującym. Znajdź więc idealne połączenie matu i połysku, powierzchni chropawej z gładką oraz świetlnych refleksów z cieniami. Sięgnij po materiały, które zapewnią taką rozmaitość: len i jedwab, filc i aksamit, futro i skórę, kamień i ceramiczne płytki, stal i drewno.

Zobacz też: Szare wnętrza - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Stylowe szare wnętrza: dodatki i oświetlenie

Spektakularny efekt daje użycie tkanin wytłaczanych, plisowanych, drapowanych czy pikowanych. Takie powierzchnie same w sobie stanowią wklęsło-wypukłą dekorację. Sekret tkwi w takim ich dobraniu, by tworzyły równowagę i pasowały do stylu wnętrza.

Nie można zapomnieć o oświetleniu, które wzmacnia działanie faktury. Smuga światła bocznego odkryje przed nami bogactwo supełkowego obicia kanapy czy cudowną puszystość moherowego pledu. Warto więc zastosować w pomieszczeniu kilka lamp, które uwypuklą dekoratorskie zagrywki.

Stylowa szara kuchnia
Autor: Sandberg, materiały prasowe Stylowa szara kuchnia z barwną tapetą

Szare wnętrze ożywisz także wzorami tkanin, tapet czy dywanów, ale dysponując gamą jednego koloru, będzie to rozwiązanie nader stonowane. Cudownym dopełnieniem jest drewno w naturalnym kolorze – ociepla i dodaje wigoru. Sprzęty malowane na biało też będą wyglądać nieźle, ale takie zestawienie wymaga bardzo kolorowych dodatków, by nie było monotonnie. W stylowym wnętrzu sytuację mogą uratować złote akcenty w postaci ram, lamp, metalowych stolików i bibelotów.

Kolor szary: jak łączyć z innymi barwami?

Nawet jeśli lubisz stonowane wnętrza, przy szarościach zastosuj akcenty w innym kolorze. Do ciepłych odcieni szarości pasują dodatki żółte, w kolorze ochry, ceglastej czerwieni czy chromowej zieleni. Do chłodnych szarości, idących w stronę niebieskiego, weź zimne różowości i fiolety, mocną czerwień oraz intensywne niebieskości. Mogą to być poduszki, pledy, podkładki na stół, ceramiczne lub szklane wazony. Jeśli potrzebujesz dużego elementu, powieś na ścianie bryt kolorowej tkaniny jak kilim. Wybierz grubą i mięsistą, szeroko oblamowana będzie wyglądała jak obraz.

Nie przegap: Trendy 2017 - dekoracyjne tkaniny >>>

Nie wiesz, jak wybrać ożywiające akcenty do szarego wnętrza? Zbierz wszystkie próbki materiałów, wykończeń i kolorów, które chcesz zastosować w pomieszczeniu lub mieszkaniu. Weź pod uwagę tkaniny obiciowe i zasłonowe, barwę ścian i podłóg, stolarkę. Możesz także włączyć w to zdjęcia mebli. Rozłóż wszystko na podłodze lub lepiej przypnij do płyty i dodawaj kolejno jeden kolor, by sprawdzić efekt w połączeniu z pozostałymi oraz z fakturami. Spróbuj określić, jaki nastrój wywołują u ciebie poszczególne zestawienia. Po tym poczujesz, co wybrać!

Szare wnętrza w różnych stylach - zobacz ZDJĘCIA

Szary kolor we wnętrzach nie do końca Cię przekonuje? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć, a być może szybko zmienisz zdanie!