Trendy 2022: modna jadalnia. Wielofunkcyjna przestrzeń w nowej odsłonie

2022-01-04 9:54

Jadalnia to miejsce, w którym nie tylko spożywamy posiłki, ale również pracujemy, uczymy się i spędzamy czas z domownikami. Jak urządzić ją ze smakiem w 2022 roku? Jakich trendów możemy się spodziewać i jak według projektantów będzie wyglądać modna jadalnia w 2022? Sprawdziliśmy!

modna jadalnia 2022
Autor: getty images

Spis treści

  1. Modna jadalnia 2022: łączy czy dzieli?
  2. Jadalnia 2022: inspiracje, kolory, motywy
  3. Trendy 2022: podłoga w jadalni
  4. Modna jadalnia 2022: meble
  5. Oświetlenie w jadalni
  6. Modna jadalnia 2022: dodatki
  7. Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

Modna jadalnia 2022: łączy czy dzieli?

Dotychczas w budownictwie i projektowaniu wnętrz panowała moda na łączenie ze sobą pomieszczeń, zwłaszcza salonu z kuchnią. Jadalnia była przestrzenią, która łączyła te dwa istotne miejsca w domu, zapewniając płynne przejście między nimi.

W czasie pandemii, głównie ze względu na nowy model pracy zdalnej wzrosło zapotrzebowanie do wydzielania przestrzeni i większą prywatność. Nasze salony i jadalnie powoli zamieniały się w domowe biura i miejsca do nauki, co nie pozostało co miało swoje odbicie w aranżacji przestrzeni/wnętrz i.... pandemia miała (i nadal ma) ogromny wpływ na projektowanie wnętrz, kształtowanie przestrzeni i odpowiada na aktualne potrzeby

W czasie pandemii dały się zauważyć dwa nurty w kształtowaniu przestrzeni: pierwszy, który jeszcze wywodzi się sprzed pandemicznej rzeczywistości, gdzie pomieszczenia miały tworzyć jedną połączoną ze sobą całość, co odzwierciedlało m.in. scalenie salonu z kuchnią i jadalnią.

Drugi, wykształcony już w czasie pandemii, jest jego przeciwieństwem. W domu, gdzie przebywa jednocześnie cała rodzina – pracuje i się uczy, salon czy jadalnia musi przejąć funkcję biura lub miejsca do nauki – a więc rośnie potrzeba prywatności i oddzielnej, zamkniętej przestrzeni.

A ja wygląda jadalnia w 2022 roku? To zależy od naszych potrzeb, metrażu i układu funkcjonalnego mieszkania (lub domu). W 2022 roku jadalnia będzie przede wszystkim przestrzenią wielofunkcyjną, oddzieloną od kuchni i salonu, ale nie w pełni autonomiczną – wciąż będzie zapewniała komfortowy kontakt z domownikami i resztą pomieszczeń w mieszkaniu, ale jednocześnie będzie miejscem, w którym na spokojnie będziemy mogli pracować, uczyć się i spożywać posiłki.

Jadalnia 2022: inspiracje, kolory, motywy

Jak wygląda modna jadalnia w 2022 roku? W jednym wariancie: panuje w niej spokój i harmonia delikatnych odcieni – przeważają w niej neutralne beże, biele, a także subtelne pastele. Kolory nie zaburzają harmonii, nie przytłacza przestrzeni, sprzyjają skupieniu i działają kojąco – ułatwiając pracę i naukę.

Ale jadalnie 2022 to nie tylko minimalistyczne, jasne pomieszczenia. Ciekawym trendem, który będzie można zauważyć we wnętrzach w 2022 roku jest nagromadzenie mocnych kolorów i wzorów (surrealistycznych, florystycznych, roślinnych), najczęściej w postaci tapet. Tego typu dekoracje ścian mogą być ciekawą alternatywą dla minimalizmu i w nietuzinkowy sposób ożywić przestrzeń jadalnianą. Jeśli zależy nam na urządzeniu jadalni "z pazurem", wyłożenie ścian wzorzystymi tapetami będzie doskonałym pomysłem.

Ponieważ styl eko wciąż będzie mocno oddziaływał na aranżację wnętrz w 2022 roku, jadalnię będziemy mogli urządzić również akcentując naturalne materiały (np. Drewniane lamele na ścianach), motywy roślinne i kolory ziemi, a więc beże, brązy, zielenie i ceglaste pomarańcze.

Trendy 2022: podłoga w jadalni

Mocnym trendem w 2022 roku będą jasne podłogi, przede wszystkim wykonane z drewna lub drewnopodobnych materiałów. Parkiet z jasnych desek ułożony w efektywną jodełkę lub inną ciekawą kompozycję nie tylko będzie prezentować się w jadalni zjawiskowo, ale również optycznie ją powiększy, a także rozjaśni. By spotęgować ten efekt, możemy na przykład zdecydować się na taki sam materiał podłogowy w jadalni, kuchni i salonie – ujednolicenie powierzchni sprawi, że cała przestrzeń zyska w oku kilka metrów kwadratowych.

Oczywiście w jadalni możemy położyć na podłodze wysokiej jakości płytki gresowe w jasnych odcieniach, ale naturalne drewno dużo lepiej ociepla przestrzeń i wprowadza do niej przytulną, domową atmosferę.

Modna jadalnia 2022: meble

Jadalnia 2022 stawia na stół: solidny, najlepiej drewniany i o obłym lub okrągłym kształcie. W 2022 roku będziemy odchodzić od kanciastych, ostrych powierzchni na rzecz subtelnych, delikatnych i kojących krągłości. Trend ten będzie najlepiej widoczny właśnie w meblach, dlatego urządzając modą jadalnię w 2022 roku, warto o tym pamiętać.

Oświetlenie w jadalni

Modę na krągłości w 2022 roku zauważymy również w oświetleniu. Kuliste abażury ze szkła czy metalu wpiszą się we wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym, industrialnym i minimalistycznym, natomiast klosze z juty, słomy czy sznurka doskonale ozdobią jadalnię w stylu eko i boho. Oferta sklepów z oświetleniem jest obecnie tak różnorodna, że z łatwością znajdziemy ciekawą lampę idealnie pasującą do naszej jadalni!

O czym warto pamiętać, kupując lampę do jadalni w 2022? W jadalniach najlepiej sprawdza się górne, centralne światło umieszczone tuż nad stołem. Lampa powinna być na tyle nisko, by dobrze oświetlać stół, ale jednocześnie nie przeszkadzać i nie "wpadać nam do talerza".

Modna jadalnia 2022: dodatki

W ciągu ostatnich dwóch lat znaczną część czasu spędziliśmy we własnych czterech ścianach. To pozwoliło nam bliżej przyjrzeć się wnętrzom i sposobom ich aranżowania. Bogatsi w wiedzę i doświadczenie, wiemy, co w urządzonych wnętrzach nam pasuje, a co nie. Co się nam podoba, a jakie rozwiązania nie sprawdzają się w naszych mieszkaniach.

Dlatego obserwując trendy 2022 nie możemy pominąć silnej tendencji do indywidualizacji wnętrz. Po prostu: chcemy aranżować nasze mieszkania dokładnie tak, jak nam się podoba, nie patrząc na to, co mówią o tym sąsiedzi czy rodzina. Owszem, dobrze jest słuchać rad profesjonalistów lub osób, które mają wyczucie proporcji, kolorów itd., ale tu chodzi o inną pułapkę – ślepe podążanie za trendami.

By w 2022 roku jadalnia była miejscem, w którym miło spędza się czas, pracuje lub uczy, powinna odzwierciedlać nas i nasze gusta oraz potrzeby. Jednym ze sposobów, w jaki możemy to osiągnąć są dodatki. Mają one tę zaletę, że bardzo łatwo je zmienić, gdy na przykład się nam znudzą.

Mogą to być tekstylia – zasłony w ciekawe wzory lub o intensywnych barwach. Mogą to być obrusy, bieżniki czy kolorowe poduchy na krzesła. Mogą to być grafiki lub obrazy na ścianach. Może to być wzorzysty dywan, który zapewni nam przyjemne ciepło podczas spożywania posiłku, zdalnej pracy czy nauki. Możliwości jest mnóstwo!

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio