Blat kuchenny na metry, konglomerat, drewniany. Tanie blaty kuchenne, ile kosztuje blat u stolarza?

2024-05-09 11:44

Blat kuchenny to najintensywniej używana powierzchnia w domu. Wybierz taki, by pasował do mebli i wystroju oraz odpowiadał potrzebom twoim i rodziny. Przeczytaj, jaki blat będzie najlepszy do twojej kuchni, jakie są ceny blatów, czy lepiej kupić gotowy blat kuchenny, czy zamówić u stolarza?

Spis treści

  1. Jaki jest najlepszy blat kuchenny?
  2. Ile kosztuje blat kuchenny?
  3. Ile kosztuje blat u stolarza?
  4. Jaka wysokość blatu jest najlepsza?
  5. Co na ścianę nad blatem?
  6. Jaki kolor blatu wybrać?

Jaki jest najlepszy blat kuchenny?

Kochamy naturalne materiały, ale nie jest to łatwa miłość, zwłaszcza jeśli chodzi o blat. Szlachetna uroda drewna i kamienia wymaga dbałości – niezwłocznego wycierania rozlanych płynów i regularnego impregnowania (trzy, cztery razy w roku), a nawet mimo to będzie widać na nich upływ czasu.

Niektórzy właśnie w tym widzą ich piękno, ale jeśli trudno ci zaakceptować rysy czy plamki i nade wszystko cenisz wygodę, wybierz imitację.

Dziś laminaty, konglomeraty i spieki tak realistycznie udają drewno i kamień, że trudno je odróżnić od pierwowzoru. Do tego są łatwe w czyszczeniu, odporne na uszkodzenia i środki chemiczne. I wybór dekorów jest znacznie większy.

Ile kosztuje blat kuchenny?

Ceny blatów zależą oczywiście od materiału, z którego są wykonane. Blat marki Pfleiderer, wykonany z płyty wiórowej oklejonej HPL, wym. 600x41 cm to koszt 350 zł/m².

Blat laminowany to koszt od ok. 80 zł za metr bieżący, drewniany od 200 zł za m².

Blaty kuchenne z kamienia i konglomeratu cieszą się coraz większą popularnością. Najtańsze są blaty z granitu, od 260 zł za m² aż do ok. 900 zł/m² za blat marmurowy.

Za montaż blatu kuchennego zapłacimy od ok. 60 zł/mb.

Ile kosztuje blat u stolarza?

Drewniany blat kuchenny na zamówienie kosztuje od ok. 200 zł za blat wykonany z drzew iglastych, przez ok. 500 zł/mb za blat dębowy, do nawet 5000 zł/mb z drewna egzotycznego

Niezwykle efektowne są blaty z drewna szczotkowanego albo postarzanego. Imitacji nie odróżnisz na pierwszy rzut oka…

Jaka wysokość blatu jest najlepsza?

Kiedyś standardowa wysokość blatu kuchennego wynosiła 85 cm, dziś, ponieważ średnio jesteśmy wyżsi, jest to raczej 90 cm. Najlepiej jednak dostosować ją do użytkowników – dla osoby o wzroście 160 cm wygodna wysokość to 82 cm, a przy 200 cm wzrostu – 100 cm.

Jeśli domownicy bardzo różnią się pod tym względem, można albo iść na kompromis, albo zrobić blaty na różnych wysokościach, np. wyspa może być wyższa niż zabudowa przy ścianie.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski Projekt kuchni: Julian Franta/Franta & Franta Architekci

Co na ścianę nad blatem?

Dobrym pomysłem jest wydzielenie przestrzeni do przechowywania w postaci płytkich półek lub szafek, relingów na ścianie albo wpuszczanych w blat korytek. Dzięki temu słoiczki z przyprawami, oliwy, świeże zioła i kuchenne akcesoria są zawsze pod ręką, a nie mają tendencji do zajmowania miejsca, które z założenia ma służyć do pracy. Także sprzątanie blatu będzie dzięki temu łatwiejsze. Wystarczy, że ustawisz na nim efektowny ekspres do kawy, toster czy dwa, trzy ładne pojemniki na herbatę, kawę czy sól.

Jeśli zabudowa obejmuje okno, warto zrezygnować z parapetu i podejść blatem pod samą framugę. Będzie ładniej, a równą powierzchnię łatwiej i zagospodarować, i sprzątać.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Technistone

Zlewozmywak bez rantu, czyli podblatowy lub zintegrowany, to praktyczne rozwiązanie – łatwo ściera się wodę czy okruchy z blatu wprost do komory zlewu.

Zlew kuchenny
Autor: serwis prasowy marki Franke

Jaki kolor blatu wybrać?

Płaszczyzna blatu to wyrazisty element wyposażenia, co można wykorzystać do poprawy proporcji kuchni, np. w wąskiej kontrastowy blat na krótszej ścianie w głębi optycznie ją skróci. Blat przy dłuższej ścianie powinien być wówczas w tym samym kolorze, co ściana i zabudowa. Podobnie, jeśli chcemy, by aneks kuchenny nie zdominował salonu.

Blaty kuchenne porady i inspiracje. Jaki blat kuchenny jest najlepszy?
Autor: serwis prasowy marki Cosentino Na zdj. konglomerat Silestone marki Cosentino, kolekcja Loft.