Kuchnia bez górnych szafek - jak ją urządzić? Porady, inspiracje, ZDJĘCIA

2020-04-24 16:20 Materiał sponsorowany

Kuchnia bez górnych szafek to rozwiązanie, które dodaje wnętrzu lekkości. Zamiast tradycyjnych szafek można zamontować otwarte półki albo też wyeksponować ciekawie dekorowaną ścianę nad blatem. Co jednak z utratą części przestrzeni do przechowywania? Dla kogo jest to dobre wyjście oraz o czym warto pamiętać? Odpowiadamy na te pytania!

Spis treści

  1. Kuchnia bez górnych szafek a trendy i przyzwyczajenia
  2. Kuchnia bez górnych szafek, czyli optyczne powiększenie
  3. Dodatkowe miejsce: czym zastąpić górne szafki?
  4. Efektowna dekoracja ściany nad kuchennym blatem
  5. Kuchnia bez górnych szafek: co jest modne?
  6. Jak urządzić kuchnię? GALERIE ZDJĘĆ

Kuchnia bez górnych szafek to rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się zwłaszcza w małych pomieszczeniach oraz tych otwartych na salon. Wówczas kuchnia wyłącznie z dolnymi szafkami nie będzie wyglądała typowo „kuchennie” i stworzy spójną przestrzeń z pokojem dziennym.

Kuchnia bez górnych szafek a trendy i przyzwyczajenia

Współcześnie kuchnie otwarte na salon są coraz popularniejszym rozwiązaniem. W rezultacie właściwie niczego już nie ukrywamy w części kuchennej – gotujemy niejako w salonie, przy gościach, a także z nimi. Nasze kuchnie przestały być urządzane na pokaz, mają za to coraz bardziej nieformalny charakter. W kuchni liczy się wygoda i dostosowanie wyposażenia do trybu życia domowników, zatem nie dziwią już akcesoria kuchenne na widoku. Mogą być taką samą ozdobą jak naczynia czysto dekoracyjne, wazony, patery itp. Talerze, kieliszki, makarony i herbaty ustawiamy na otwartych półkach wszelkiego rodzaju. I właśnie tego rodzaju potrzeby najlepiej zaspokaja kuchnia bez górnych szafek.

Kuchnia bez górnych szafek, czyli optyczne powiększenie

Mała kuchnia z projektem bez górnych szafek sprawi wrażenie dużo większej, niż jest w rzeczywistości. Dzięki wolnemu miejscu nad szafkami wyda się też bardziej przestrzenna. Szafki kuchenne może zastąpić regał z płyty gipsowo-kartonowej, lekka półka na wspornikach albo drewniana, wisząca „kaseta” na talerze i półmiski. Przymocuj do półek reling z haczykami, wtedy zmieści się więcej rzeczy. Powieś nie tylko narzędzia kuchenne, lecz także kubki i filiżanki. Twoja kuchnia zyska lekkość i modny wdzięk. Jeśli masz zmysł dekoratorski, szybko podchwycisz ten trend, bo daje spore pole do popisu.

Przeczytaj: Pomysły na MAŁĄ KUCHNIĘ: ciekawe rozwiązania z prawdziwych wnętrz [GALERIE ZDJĘĆ] >>>

Dodatkowe miejsce: czym zastąpić górne szafki?

Decydując się na projekt kuchni wyłącznie z dolnymi szafkami, warto zadbać, aby były dość obszerne i pojemne. Musimy w nich zmieścić wszystkie kuchenne przedmioty, które miałyby dodatkowe miejsce w szafkach górnych. Jeśli to nam się nie uda, pomyślmy o dodatkowym rozwiązaniu do przechowywania. Możemy w tym celu na przykład zaplanować zabudowę kuchenną na oddzielnej ścianie w kuchni lub dostawić do wnętrza ciekawą witrynę albo kredens. Funkcję górnych szafek może też przejąć wyspa kuchenna.

Efektowna dekoracja ściany nad kuchennym blatem

Pamiętajmy, że rezygnując z górnych szafek, zyskujemy dość dużą powierzchnię ściany, która warto odpowiednio udekorować. Jeśli planujemy zagospodarować ścianę nad blatem, możemy wybrać na przykład jednolitą tapetę, którą do pewnej wysokości zabezpieczymy taflą szkła. Ładnie będą się także prezentować zaimpregnowana cegła lub płytki. Mając do dyspozycji całą ścianę, możemy pomyśleć o ciekawych grafikach lub obrazkach.

Kuchnia bez górnych szafek: co jest modne?

Modna teraz kuchnia bez górnych szafek nie jest dzisiejszym odkryciem. To stary pomysł w urządzaniu kuchni, niedawno odświeżony. Nam się wydaje bardzo atrakcyjny, bo gdy różne ładne rzeczy są na widoku, kuchnia staje się przytulniejsza i przyjaźniejsza, świadczy o miłej niefrasobliwości i fantazji właściciela. Ten trend w urządzaniu kuchni to dla zbieraczy skarbów kuchennych istny raj – wszędzie mogą poustawiać swoje dzbanuszki, miseczki, koszyki różnej maści i kształtu, talerze od kompletu, jeden ładniejszy od drugiego, a także liczne słoje, puszki i pojemniki. Nareszcie ich uroda nie marnuje się w ciemnościach szafek. Wystawione na pokaz cieszą oczy i dobrze świadczą o upodobaniach. Sporo rzeczy wyląduje na blatach, więc pogódź się z tym, że będzie na nich trochę ciaśniej, ale w ten sposób możesz mieć piękniej w kuchni i wszystko w zasięgu ręki. Zarówno kuchnia aspirująca do stylu angielskiego, jak i kuchnia nowoczesna doskonale sprawdzą się bez wiszących szafek.

Więcej: 10x elegancka nowoczesna kuchnia. Piękne inspiracje do kuchni ZDJĘCIA >>>

Jak urządzić kuchnię? GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jak możesz urządzić swoją kuchnię w dowolnym stylu. Oto inspirujące galerie zdjęć, które stanowią ogromną skarbnicę pomysłów.

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio