Kuchnia Agaty i Mateusza to spełnienie marzeń miłośników stylu loftowego i sztuki. Idealnie wpisała się w klimat warszawskiej Pragi

2023-07-27 9:06

Niewielka kuchnia ze skosem ma kształt litery U, panuje w niej klimat loftowo-artystyczny. To zasługa industrialnych lamp, grafik, czerni zestawionej z bielą i drewnem oraz płytek 3D. Kuchnia w naturalny sposób łączy się z salonem, a także z tarasem – pełniącym latem funkcję jadalni.

Spis treści

  1. Kuchnia w kształcie litery U
  2. Kuchnia otwarta na salon

Jeszcze do niedawna nie byliśmy specjalnie gotujący, mało korzystaliśmy z kuchni – wspominają Agata z Mateuszem. – Wraz z lockdownem okazało się jednak, że ta przestrzeń świetnie się sprawdza. Zorganizowaliśmy w niej nawet małą spiżarnię. Na półce ustawiliśmy wszystkie części „Jadłonomii” Marty Dymek, które sukcesywnie przerabiamy. I z niecierpliwością czekamy na nowe wyzwanie – jesienne wekowanie…

Kuchnia w kształcie litery U

Przed odbiorem mieszkania w stanie deweloperskim właściciele postawili przed projektantką Katarzyną Dziurdzią dość trudne zadanie. Chcieli, by kuchnia była kompaktowa, ale spełniała komplet podstawowych funkcji. – Urządziłam ją więc na planie litery U. Wysoką zabudowę ustawiłam za kominem wentylacyjnym po lewej stronie, a niską na wprost oraz pod oknem.

Kuchnia w kształcie litery U to często spotykany układ. Ta, urządzona w zupełnie innym stylu, zachwyca kolorami

Kuchnia otwarta na salon

Od strony salonu dodałam półwysep – opowiada. Architektka zrezygnowała z szafek wiszących. – Uznałam, że skośny sufit i mocna bryła dolnej zabudowy wykluczają górną. Zaproponowałam półkę na linii okapu typu slim, co spodobało się Agacie i Mateuszowi. Zresztą nie tylko to. Ze względu na zastosowane materiały i prosty styl kuchnia jest przedłużeniem salonu. Fornirowane fronty korespondują z dębowym parkietem i stołem. Czarna ściana tablicowa w pokoju dziennym przysłania wysoką zabudowę z równie czarnego, matowego, MDF-u.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Kinkiet Aberdeen – scandinavianliving.pl; talerze – BM Housing; biała minipatera – NAP
Mocne kolory i kontrasty
Katarzyna Dziurdzia Dziurdzia Projekt, dziurdziaprojekt.com
Katarzyna Dziurdzia, Dziurdzia Projekt, dziurdziaprojekt.com

Nie bójmy się ich nawet w mniejszym pomieszczeniu. Dzięki wyrazistej kolorystyce wnętrze nabierze zdecydowanego charakteru. Czarne fronty wysokiej zabudowy meblowej, zastosowane na jednej za ścian, dodadzą kuchni głębi. Pamiętajmy tylko, by sięgnąć po czerń matową (na połyskującej będzie widoczny każdy odcisk palca). Zestawmy ciemne szafki z drewnianymi, całość połączmy bielą ścian. Więcej żywych barw możemy „przemycić” w dodatkach – ceramicznych naczyniach, małym AGD czy kwiatach.

Ta kuchnia w bloku też jest urządzona w stylu loftowym, dodatkowo, połączona jest z przedpokojem