Wąska kuchnia w bloku to nie problem! Znamy sposób na ciasne pomieszczenia. Jak można umeblować małą kuchnie?

2024-05-02 14:58

Urządzanie wąskiej kuchni w bloku może być wyzwaniem, ale z odpowiednimi pomysłami i praktycznym podejściem możesz stworzyć funkcjonalną i estetyczną przestrzeń, w której przyjemnie będzie Ci gotować i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Architekt Marek Suchocki w swoim najnowszym filmie podpowiada, na co warto zwrócić uwagę aranżując wąską przestrzeń. Koniecznie zajrzyj do naszej galerii i przekonaj się, jak modnie można urządzić wąską kuchnię.

Spis treści

  1. Mała kuchnia w bloku: rozrysuj funkcje
  2. Głębsze szafki lub roletki
  3. Kolory do małej kuchni
  4. Pamiętaj o wentylacji

Mała kuchnia w bloku: rozrysuj funkcje

Architekt Marek Suchocki w swoim najnowszym filmie podaje kilka wskazówek na to, jak zaaranżować wąską kuchnię. Przede wszystkim warto rozrysować sobie funkcje: zdecydujmy gdzie będzie lodówka, płyta grzewcza oraz zlew. Dodatkowo zaznaczmy, ile będzie pomiędzy nimi miejsca.

Najlepszym układem będzie ten w kształcie litery L. Architekt wspomina też o roboczym trójkącie, czyli odległości między lodówką, płytą grzewczą i zlewem. Te urządzenie tworzą wierzchołki trójkąta.

Zdaniem Marka Suchockiego, taki układ sprawia, że kuchnia jest funkcjonalna i możemy się w niej swobodnie poruszać. Podpowiada też wymiary:

  • między lodówką a zlewem: 120-210 cm
  • między zlewem a kuchenką: 120-210 (ewentualnie 90 cm w małych pomieszczeniach)
  • między lodówką a kuchenką: 120-270 cm

Jak podkreśla, idealnie, jeśli możemy zostawić 40 cm blatu i dopiero później zamontować zlew. Z kolei między zlewem, a płytą starajmy się zostawić jak najwięcej blat - najlepiej 2 metry.

Głębsze szafki lub roletki

Przestrzeń możemy zaoszczędzić, gdy zamiast klasycznych drzwiczek do szafek zamontujemy roletki lub drzwiczki przesuwne. Poza tym możemy pogłębić nasze szafki na głębokość 80-90 cm. W środku warto zrobić dodatkowe półki, gdzie będziemy mogli schować na przykład pokrywki od garnków i blaszki.

Świetnym sposobem na wykorzystanie przestrzeni są także szuflady w cokołach. Musiałyby mieć przynajmniej 15 cm głębokości. Jak wskazuje architekt Marek Suchocki, wówczas kuchnia się nieco podniesie na wysokość 95 -97 cm.

Kolory do małej kuchni

Jak zauważa architekt Marek Suchocki, wybór jasnych barw do wąskiej kuchni jest bezpieczniejszą opcją. W przypadku ciemnych kolorów w grę wchodzi także ich brawa - ciepła lub zimna. Trzeba mieć tu trochę więcej wyczucia, aby nie popsuć takiej aranżacji.

Warto zastanowić się też nad kolorem mebli - na ciemnych będzie widać zarysowania.

Pamiętaj o wentylacji

Nawet jeśli Twoja kuchnia jest niewielka, dobrze jest znaleźć miejsce na okap kuchenny. Pomoże utrzymać czystość, usuwając zapachy oraz nadmiar pary i tłuszczu z powietrza.

Poza tym, odpowiednia wentylacja pomoże uniknąć gromadzenia się wilgoci, co może doprowadzić do pleśni. Pamiętaj o regularnym otwieraniu okien i zainstalowaniu wentylatora.

- Ważne, żeby kolorystyka była podobna. Beż i jego odcienie, kremy, szarości i odcienie. Z kolei podłoga i blat powinny być w tej samej tonacji, tego samego koloru. Wtedy wszystko wygląda lżej. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, warto u góry zrobić przeszklone witryny. Wtedy nie przytłoczy nas swoją bryłą - zauważa Marek Suchocki w swoim filmie.

Wysoka kuchnia – jak zaprojektować szafki wiszące? | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię

ZOBACZ TAKŻE: