Wyspa kuchenna jako centrum dowodzenia: turkusowe kafle na ścianie i wzorzysty gres na podłodze

2015-07-13 13:14 Anna Rychlewicz

Projekt kuchni inspirowany klimatem przedwojennych kamienic. Funkcjonalna wyspa kuchenna będąca centrum dowodzenia we wnętrzu. Turkusowe kafle na ścianie i wzorzysty gres na podłodze, to najlepsze wyznaczniki stylu i charakteru aranżowanej przestrzeni. Całość tworzy wnętrze z namiastką stylu „z tamtych lat", a jednocześnie na swój sposób nowoczesne.

Projekt kuchni z wyspą kuchnenną powstał z fascynacji klimatem przedwojennych kamienic. Inspiracją dla projektantek Agnieszki Kotlińskiej i Moniki Lis-Pypno z pracowni Milokoo Design, były oryginalne dekoracje, takie jak kolorowe cementowe posadzki. Ten element przedwojennych kamienic z powodzeniem udało się odtworzyć w świeżej i na swój sposób nowoczesnej kuchni z wyspą kuchenną.

Projekt kuchni z wyspą w klimacie przedwojennych kamienic

Założeniem projektowym była aranżacja kuchni z wyspą, której metraż dawał ogromne pole do popisu. Przestronne wnętrze miało być nie tylko funkcjonalne i praktyczne, ale miało także pewne wytyczne co do charakteru aranżacji. Inspiracją dla architektek był klimat przedwojennych kamienic i ich dekoracje. Celem odtworzenia wyjątkowego charakteru oryginalnych wnętrz, zdecydowano się na turkusowe kafle na ścianie nad blatem oraz wzorzystą podłogę wyłożoną hiszpańskim gresem firmy Vives. Chcąc uczynić wnętrze mieszkania bardziej przestronnym, projektantki musiały zaingerować w układ pomieszczeń. W efekcie udało się uzyskać w kuchni naturalną wnękę na zabudowę meblową. Tym sposobem w przestronnym wnętrzu kuchni zaplanowano dwa ciągi robocze, pomiędzy którymi zaprojektowano funkcjonalną wyspę kuchenną. Pod blatem wyspy sprytnie ukryto pojemne szafki. Fronty zabudowy kuchennej zostały wykonane z płyty MDF pokrytej białym akrylem, które idealnie korespondują z dębowym batem. W kwestii oświetlenia uwagę zwracają duże czarne lampy z IKEA, które królują w centralnej części kuchni, nad wyspą W niewielkiej wnęce obok kuchennej zabudowy wygospodarowano miejsce na kolejnego bohatera tego wnętrza – przepiękny fotel. Oryginalny mebel został obity tkaniną Golden Lily zaprojektowaną przez Williama Morrisa. Dzięki temu projekt kuchni nabiera oryginalnego i indywidualnego charakteru.