Skandynawska biała kuchnia z salonem: wnętrze perfekcyjnie zorganizowane KOSZTORYS

2014-05-20 16:54 Agnieszka Zawadzka

Biała kuchnia otwarta na salon to proste nawiązanie do stylu skandynawskiego. Jak perfekcyjnie rozplanować układ szafek, by z kuchnię w bieli uczynić funkcjonalny kącik do gotowania? Zainspiruj się kuchnią z salonem w stylu skandynawskim w starej kamienicy!

Właściciele jasnego mieszkania w kamienicy rozpoczęli urządzanie nowej kuchni od... zaplanowania zawartości każdej szafki. Funkcjonalność i łatwy dostęp do naczyń i akcesoriów do gotowania był głównym celem do osiągnięcia w projektowaniu kuchni w stylu skandynawskim. Dodatkowo dzięki przesunięciu ściany powstała kuchnia otwarta na salon. Wystrój białej kuchni jest dość ascetyczny, choć wnętrze jest wysokie i przestronne (kuchnia z salonem ma 36 m kw).

Skandynawska kuchnia z salonem: biel dobrze zorganizowana

Biała kuchnia z salonem w stylu skandynawskim za gładkimi frontami wysokich szafek mieści mnóstwo schowków i szuflad. Szafki wiszące wtapiają się w tło ściany, wyglądają lekko i minimalistycznie. Półwysep (z czarnym laminowanym blatem) liczy ponad dwa metry długości, co zapewnia wygodne i przestronne miejsce do przygotowywania posiłków. Od strony salonu służy jako regał i bufet. Ciekawostką w kuchni jest płyta gazowa - wyposażono ją w palnik do woka, niezbędny gadżet w przyrządzaniu dań azjatyckich. Prosta biała, kwadratowa glazura pomiędzy zabudową, oraz podobny motyw, okraszony czarnymi akcentami, na podłodze, wyraźnie ale spójnie oddziela strefę kuchenną od salonowej. Loftowe oświetlenie, złożone z dużych żarówek na kolorowych kablach daje jasne, punktowe i rozproszone światło tuż nad strefą przygotowywania posiłków. Za czarnymi drzwiami w kuchni kryje się wejście do spiżarni. Pokryto je farbą tablicową, dzięki czemu można na nich zapisywać "sprawy domu": menu, listę zakupów lub czułe słówka na każdy dzień. Bezuchwytowe dolne szafki kuchenne różnicuje jedynie delikatne, poziome wgłębienie, podkreślające zarys szuflad - optycznie przeciwstawiają się pionowym podziałom szafek górnych. Nieliczne, stylowe sprzęty kuchenne (ekspres do kawy, chlebak, robot kuchenny) oraz ogólny ład przestrzeni dodają powierzchni objętości.

Jak przygotować TARTĘ z bezą: PRZEPIS na pyszną i szybką tartę na lato!

 

Skandynawska kuchnia z salonem: czysty funkcjonalizm

Biała kuchnia w stylu skandynawskim to przede wszystkim bardzo dobrze przemyślana przestrzeń schowków i miejsc na poszczególne strefy przygotowywania posiłków: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków i gotowania. Każda z tych przestrzenia ma wystarczająco dużo miejsca, a ich kolejnośc nie jest zaburzona. Racjonalność tak przemyślanej kuchni wychodzi już podczas przygotowywania pierwszego posiłku w nowej kuchni: w dobrze rozplanowanych szufladach i schowkach wszystnie niezbędne przybory mamy na wyciągnięcie ręki. Również lokacja zlewu i zmywarki nie jest przypadkowa - dzięku bliskiemu ich sąsiedztwu unikamy biegania z mokrym talerzem przez pół kuchni by trafić nim do zmywarki. Dobre rozplanowanie szafek i funkcjonalności kuchni sprzyja czystemu, oszczędnemu i łatwiejszemu jej użytkowaniu na co dzień.

KOSZTORYS białej kuchni:

meble kuchenne, ABU 20 000 zł
piekarnik Fusion, Amica 1099 zł
płyta gazowa Framtid HGA5K, IKEA 999 zł
okap Box FBI 722 XS, Franke 512 zł
lodówka ICUS 3013 Comfort, Liebherr 1899 zł
zmywarka Real Life, Electrolux 1249 zł
zlewozmywak Blanco ZIA 6S XL, Blanco 994 zł
Razem: 26 752 zł