Nowoczesne zlewy do kuchni. Zlew dwukomorowy, wielofunkcyjny? Jaki jest najlepszy?

2024-05-09 11:48

Od kiedy zmywarka stała się standardem w naszych domach, zlewozmywak coraz rzadziej służy do mycia naczyń. Zamiast tego, wyposażony w sprytne akcesoria, ułatwia przygotowanie posiłków, jest sprzymierzeńcem w utrzymaniu porządku. W połączeniu z baterią jest niewątpliwą ozdobą nowoczesnej kuchni. Jaki zlew kuchenny wybrać? Jak zamontować zlew?

Spis treści

  1. Zlewozmywak jednokomorowy, zlewozmywak dwukomorowy
  2. Z jakiego materiału najlepszy zlewozmywak? Jaki zlewozmywak najłatwiej utrzymać w czystości?
  3. Zlewozmywak 1,5 komorowy z ociekaczem  - najbardziej popularny model
  4. Montaż zlewozmywaka
  5. Akcesoria do zlewu
  6. Zobacz też: Jak urządzić modną i funkcjonalną kuchnię? Najważniejsze zasady, 15 inspiracji

W zlewozmywaku wykonujemy aż 60% wszystkich prac kuchennych. To właśnie dlatego wybór właściwego modelu jest tak istotny. Jak wybrać najlepszy zlewozmywak kuchenny? Przedstawiamy 5 praktycznych porad

Zlewozmywak jednokomorowy, zlewozmywak dwukomorowy

Zastanów się, w jaki sposób dotychczas korzystasz ze zlewozmywaka. Pomyśl też o tym, jakich udogodnień brakuje nie tylko w kuchni, ale w całym gospodarstwie domowym.

Jeśli często gotujesz i używasz dużych garnków, możesz potrzebować modelu z jedną dużą, szeroką i głęboką komorą.

Jeśli często zmywasz ręcznie (np. ze względu na delikatną porcelanę, delikatne sztućce), rozważ wybór wersji z dwiema komorami – jedną do mycia, a drugą do płukania lub suszenia naczyń.

Z jakiego materiału najlepszy zlewozmywak? Jaki zlewozmywak najłatwiej utrzymać w czystości?

Zastosowany materiał wpływa na wygląd, wytrzymałość i łatwość utrzymania czystości.

  • Granit. Najtrwalszy ze wszystkich materiałów, wykorzystywanych do produkcji zlewozmywaków. Wytwarzany z minerałów takich, jak granit, kwarc lub krzem łączonych syntetycznymi żywicami. Zlewy granitowe dostępne są w wielu kolorach i wersjach, a najbardziej popularne i wygodne są modele podwieszane pod blatem. Idealny do kuchni nowoczesnej.
  • Kompozyt. Z wyglądu bardzo podobne do zlewów granitowych, ale dużo tańsze, stąd ich popularność.  Bardzo gładkie i łatwe do utrzymania w czystości.
  • Stal. Zlewozmywak ze stali jest odporny na uderzenia oraz wysokie temperatury. Dobrze wygląda w kuchniach w stylu loftowym.
  • Ceramika. Wyglądają pięknie, przy ostrożnym używaniu nic im się nie stanie, jest to jednak najmniej trwały ze wszystkich materiałów używanych do produkcji zlewozmywaków. Niezbędny w kuchni w stylu rustykalnym i vintage.

Zlewozmywak 1,5 komorowy z ociekaczem  - najbardziej popularny model

Wielkość komory powinna być dopasowana do potrzeb niezależnie od wielkości kuchni. W kawalerce warto rozważyć nieco większy model, odpowiedni do szerszego zakresu zadań. W mniejszych kuchniach lepiej sprawdzi się zlewozmywak jednokomorowy.

Trafnym wyborem do większego mieszkania będzie natomiast wariant dwukomorowy z ociekaczem lub jedną dużą komorą np. 72 cm. Dodatkowo na wyspach kuchennych coraz częściej pojawia się drugi, mały zlew – do opłukiwania rąk.

Architekci zalecają raczej modele prostokątne niż okrągłe, ponieważ są one mniej pojemne. Pamiętajcie, że zlewozmywak zawsze dobieramy do szerokości szafki, natomiast na wyspie kuchennej mamy większą dowolność.

Montaż zlewozmywaka

Zlewozmywaki mogą być montowane na szafce, wpuszczane w blat z odpowiednim otworem lub zawieszone pod blatem. Te ostatnie zapewniają wyjątkowo estetyczny efekt minimalizmu i ułatwiają utrzymanie czystości blatu. Należy jednak sprawdzić, jaki montaż jest możliwy na danego rodzaju blacie i dokładnie przestrzegać instrukcji montażu. Pozostałe kwestie, takie jak wybór stylu, koloru i wykończenia powierzchni, to już czysta przyjemność wyboru estetycznego.

Akcesoria do zlewu

Zlewozmywakowi towarzyszą różnego rodzaju akcesoria, jak przycisk korka automatycznego, dozownik płynu do mycia naczyń, wkładki ociekowe, deski do krojenia, a nawet specjalne przyborniki z najbardziej potrzebnymi w tym miejscu akcesoriami.

Zobacz też: Jak urządzić modną i funkcjonalną kuchnię? Najważniejsze zasady, 15 inspiracji

Murator Remontuje: Wymiana zlewu i baterii kuchennej