Aranżacje kuchni nowoczesnych: w bieli i beżach, otwarta czy zamknięta, z wyspą. Jakie teraz są modne meble do kuchni?

2024-05-13 18:19

Urządzając nowoczesne kuchnie, inspiracje czerpiemy z różnych stylów i trendów, dostosowując je do własnych gustów i potrzeb. Bo nowoczesna kuchnia jest właśnie taka — personalna i funkcjonalna. Jak urządzić nowoczesną kuchnię? Jakie teraz są modne meble do kuchni? Oto praktyczne wskazówki i inspiracje, które pomogą ci urządzić kuchnię marzeń.

Spis treści

 1. Nowoczesna kuchnia - otwarta na salon
 2. Kuchnia zamknięta czy otwarta?
 3. Nowoczesna kuchnia w beżach i bieli. Zdjęcia
 4. Nowoczesna kuchnia z wyspą
 5. Jakie teraz są modne meble do kuchni?
 6. Aranżacje kuchni nowoczesnych. Zdjęcia
 7. Piękna kuchnia architektki. Zobacz zdjęcia

Nowoczesna kuchnia - otwarta na salon

Nowoczesne kuchnie są miejscem chętnie eksponowanym, a samej aranżacji tego pomieszczenia poświęca się wiele uwagi i troski. Kuchnia we współczesnym domu jest pomieszczeniem centralnym, w którym skupia się życie rodzinne, i jest wyraźnie zintegrowana z pozostałą częścią mieszkania.

Modne jest połączenie kuchni i salonu - taka aranżacja jest pretekstem do spotkań towarzyskich, a nawet zabawy w gotowanie. Nowoczesne meble kuchenne, takie jak np. pojemne szafki kuchenne czy solidne blaty, wyglądają efektownie na tle salonu. Poza tym gotowanie przy gościach stało się ważną częścią przyjęć.

Przy projektowaniu mieszkania, w którym chcemy zastosować połączenie kuchni i salonu, należy dobrze przemyśleć aranżację wnętrza. Kolorystyka kuchni i salonu powinna ze sobą korespondować. Nie musi wcale być taka sama! Chodzi jednak o to, aby nowoczesna kuchnia pasowała do stylu, w jakim urządzony jest salon. Aranżacja kuchni wymaga także - a może przede wszystkim - funkcjonalności.

Nowoczesne meble kuchenne, takie jak szafki kuchenne, a także piekarnik czy lodówka powinny spełniać wymogi komfortu i bezpieczeństwa. Bez względu na styl i rodzaj mebli kuchennych aranżacja kuchni powinna być odzwierciedleniem naszych zwyczajów i upodobań. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana kuchnia jest inwestycją w dobre samopoczucie, zważywszy na to, że spędzamy w niej dużą część naszego życia, czasami nawet do 4 godzin dziennie.

Nowa kuchnia to dosyć kosztowna inwestycja. Warto więc, zanim zaczniemy ją urządzać czy modernizować, wyraźnie sformułować swoje wymagania i oczekiwania. Musimy pomyśleć o tym, jak chcemy, żeby wyglądały meble kuchenne, jak pojemne powinny być szafki kuchenne i jak dobrać je do aranżacji kuchni. Pamiętajmy, że połączenie kuchnia i salon może pomóc nam w uzyskaniu komfortowej i nowoczesnej aranżacji kuchni.

Kuchnia zamknięta czy otwarta?

Niegdyś kuchnie były pomieszczeniem zamkniętym. Gotowanie i przyrządzanie posiłków odbywało się za zamkniętymi drzwiami, niejako w sekrecie. Nikt nie miał do niej wstępu poza gospodarzami i domownikami. Kuchnie zamknięte miały przede wszystkim być funkcjonalne i nie potrzebowały efektownych mebli czy wyposażenia. Liczył się solidny blat roboczy, wytrzymałe meble z naturalnych materiałów, stonowane kolory (np. biały lub beżowy) oraz miejsce na ułatwiające gotowanie urządzenia AGD. 

Wszystko zmieniło się, gdy zaczęto łączyć salony z kuchnią. Nowoczesne kuchnie, otwarte i niebojące się pokazać wszystkich swoich zakamarków zdominowały nasze mieszkania. Kuchnie stały się niejako przedłużeniem salonu, przestrzenią ekspozycyjną, atrakcyjna wizualnie i niezwykle efektowną. 

Który typ kuchni jest najlepszy? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami, ponieważ to, co dla jednego może być aspektem negatywnym, dla drugiej osoby nie będzie stanowiło żadnego problemu. I vice versa.

Nowoczesne kuchnie połączone z salonem na pewno optycznie powiększają przestrzeń, więc doskonale sprawdzą się w niewielkich mieszkaniach. Z drugiej strony kuchnie klasyczne zapewniają prywatność podczas przygotowywania posiłków, a my nie atakujemy domowników siedzących w salonie intensywnymi kuchennymi zapachami. 

Nowoczesna kuchnia w beżach i bieli. Zdjęcia

Nowoczesna kuchnia z wyspą

Nowoczesna kuchnia z wyspą to eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie, które czyni kuchnię bardziej interesującą. Wyspa jest centralnym punktem kuchni, służy jako miejsca do przygotowywania, gotowania, jak i spożywania posiłków. Może być wyposażona w zlewozmywak, płytę kuchenną, a także dodatkowe schowki na naczynia i przybory kuchenne.

Nowoczesne kuchnie z wyspą często charakteryzują się czystymi liniami i minimalistycznym wykończeniem. Zazwyczaj używa się gładkich powierzchni, bez zbędnych zdobień. Do wykończenia wyspy kuchennej stosuje się wysokiej jakości materiały, takie jak stal nierdzewna, szkło, beton, naturalny kamień czy drewno. Mogą one być używane zarówno na blatach, jak i na frontach szafek.

Odpowiednie oświetlenie odgrywa kluczową rolę w nowoczesnych kuchniach z wyspą. Oprócz standardowego oświetlenia sufitowego warto rozważyć zastosowanie oświetlenia punktowego nad wyspą, aby oświetlić strefę roboczą.

Wyspa może również pełnić funkcję stołu do spożywania posiłków, szczególnie jeśli jest wyposażona w podwyższony blat i krzesła barowe. Choć nowoczesne kuchnie z wyspą często charakteryzują się neutralną kolorystyką, można również wykorzystać odważne kolory lub kontrastujące elementy, aby dodać charakteru i osobowości.

Jakie teraz są modne meble do kuchni?

Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować przy wyborze mebli kuchennych, jeżeli chcemy, by nasza kuchnia była modna:

 • Proste linie, gładkie powierzchnie i oszczędne wykorzystanie zdobień
 • Wyspa kuchenna i otwarte półki
 • Zabudowa meblowa dwukolorowa, sięgająca sufitu
 • Drewno, kamień i metal dodają ciepło i/lub nowoczesny sznyt
 • Inteligentne rozwiązania do przechowywania, ukryte szuflady, gniazdka w blacie
 • AGD sterowane za pomocą aplikacji
 • Kolory: antracyt, czarny, kaszmir, szary, klasyczna biel, pastelowe, beż, ceglasty

Aranżacje kuchni nowoczesnych. Zdjęcia

Piękna kuchnia architektki. Zobacz zdjęcia

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio