Juicy Salif: kultowa wyciskarka do cytryn Philippa Starcka

2017-05-17 15:17 Opracowanie: Redakcja

Juicy Salif - wyciskarka do cytrusów, projektu Philipa Starcka, od ponad 30 lat jest na topie wśród kuchennych akcesoriów. Nawet jeśli okazała się nie do końca funkcjonalna, nikogo nie pozostawia obojętnym i zawsze jest niezawodnym tematem do rozmowy. Zobaczcie jak często pojawia się w polskich kuchniach jako dekoracja!

Niezwykła wyciskarka, słynąca z kształtów przypominających pająka lub ośmiornicę, istnieje już na rynku od roku 1990 i wciąż jest ikoną designu wśród akcesoriów kuchennych. Wyciskarka do cytryn została zaprojektowana przez francuskiego projektanta Philippa Starcka, który podobno naszkicował ją na serwetce w restauracji podczas zajadania się owocami morza w restauracji na wybrzeżu Amalfi (słynącym z upraw cytryn). Jak widać genialne pomysły przychodzą w najmniej oczekiwanych miejscach. Pierwowzór kuchennego gadżetu spodobał się marce Alessi, która postanowiła wprowadzić produkt na rynek, zamiast zleconego wcześniej projektu tacy. Spodobała się im nowoczesna, rodem z kosmosu, forma wyciskarki do cytryn. Choć znalazło się sporo krytyków kuchennego dodatku, ten i tak stał się bestsellerem.

Wyciskarka: design tak, ale czy funcjonalność?

Kuchenne akcesoria w postaci słynnej, aluminiowej wyciskarki do cytryn Juicy Salif to gratka dla niejednego miłośnika nowoczesnych i modnych gadżetów kuchennych. Ale czy design przekłada się na praktyczność i funkcjonalność? Jako wyciskarka sprawdzi się gdy podstawimy pod nią wysokie i dość szerokie naczynie. Inaczej wyciskany sok, niestety będzie spływał poza nim. Wykonanie gadżetu z polerowanego aluminium, pozwala na mycie go w zmywarce. nie jest tajemnicą, że sam Philipp Starck uważa, że wyciskarka nie jest tak funkcjonalna jak to sobie początkowo wyobrażał.

Czytaj też: Philippe Starck: projektant wszechstronny

 

Wyciskarka Juicy Salif w polskim mieszkaniu
Autor: Mariusz Bykowski

Kuchenne akcesoria: idealny pomysł na prezent!

Nawet jeśli wyciskarka do cytryn nie spełnia wszystkich wymogów funkcjonalności, to na pewno spełni wymagania supergadżetu na prezent. Elegancki, wyrafinowany i wiecznie modny to idealny prezent ślubny lub z okazji urodzin czy imienin. Szczególnie przypadnie do gustu osobom, które lubią eleganckie i nowoczesne aranżacje wnętrz, w których słynna wyciskarka Philippa Starcka na pewno znajdzie swoje miejsce.

Czytaj też: Pomysł na prezent:10 ikon designu w prezencie ślubnym lub pod choinkę

Kultowa wyciskarka: co warto wiedzieć?

Koszt wyciskarki to ok. 250 złotych, powinna mierzyć 29 cm i być wykonana z polerowanego aluminium. Istnieje również miniaturowa wersja oryginału, która mierzy 11 cm i jest to jedynie element dekoracyjny do kuchni. Na 10 urodziny wyciskarki, marka Alessi wyprodukowała 10 tys. pozłacanych wyciskarek - nie były one jednak przeznaczone do użytku, ponieważ złoto wchodzi w reakcję z kwasem. Złote wyciskarki Juicy Salif są jedynie gadżetem dla kolekcjonerów. Dostępne są też szare i czarne wyciskarki, w limitowanych edycjach, które są wyjątkowo poszukiwane przez kolekcjonerów. Na 25 urodziny, Alessi wyprodukowała wersję białą oraz limitowaną serię wyciskarek z brązu.

Zobacz też: Kultowe krzesła Louis Ghost projektu Philippa Starcka