Szkoła oszczędzania. Jak zużywać mniej gazu? 6 przydatnych rad

2017-02-28 22:36
Kuchenka gazowa w aranżacji kuchni
Autor: Marcin Czechowicz Kuchenki gazowej nie powinno się ustawiać w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki. W przeciwnym wypadku lodówka będzie zużywała o wiele więcej energii. Sprzęty te powinno dzielić minimum 30 cm.

Jak zmniejszyć koszty za gaz? Co warto dopkupić do kotła gazowego? I najważniejsze - jak kształować nawyki domowników, by obniżyć rachunki dowiesz się z naszego poradnika. 

Przedstawiamy kilka porad, które wprowadzone w życie sprawią, że nasze rachunki będą mniejsze, a dom stanie się ekologiczny. 

Dowiedz się także jak oszczędzać w domu: jak zmniejszyć rachunki za wodę?>>>

Po pierwsze...

Unikaj kuchenek kombinowanych, czyli gazowo-elektrycznych. To bardzo energochłonne urządzenia.

Po drugie...

Wymień stary piecyk gazowy na model z elektronicznym zapłonem. Taki podgrzewacz wody w łazience jest bezpieczniejszy w użytkowaniu i bardziej ekonomiczny w eksploatacji. Tańszy - przepływowy montuje się w łazience, droższy - pojemnościowy potrzebuje oddzielnego pomieszczenia technicznego. Plusy? Kilka kąpieli bez czekania na nagrzanie się wody, czyli idealane rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Ceny podgrzewaczy z elektronicznym zapłnonem to średnio 1000-3000 zł. 

Po trzecie...

Zainwestuj w kocioł kondensacyjny, zrezygnuj z kotła gazowego (dostarcza ciepło do kaloryferów, ale trzeba zapewnić ciepłą wodę w kranie, czyli dokupić oddzielny podgrzewacz). Kocioł kondensacyjny rozwiąże problem CO i CWU, zużyje przy tym do 40% mniej gazu. 

Po czwarte...

Zainstaluj ekran odbijający ciepło. Co to jest? Podkładka montowana do ściany za kaloryferem. W pokoju będzie cieplej, a koszty się mniejszą o 4%. 

Po piąte...

Kup pokojowy regulator do kotła gazowego. Dopasuje ogrzewanie do pory dnia: zmniejszy temperaturę, gdy mieszkańców nie ma w domu, i podwyższy, gdy do niego wrócą. 

Po szóste...

Zmień nawyki! Staraj się gotować potrawy pod przykrywką - szybciej będą gotowe. Nie marnuj błękitnego paliwa i zagrzewa na herbatę tylko tyle wody, ile rzeczywiście potrzebujesz. W miarę możliwości korzystaj z garnków o większej średnicy niż korona palnika w kuchence. Zużyjesz mniej gazu, bo płomienie efektywniej ogrzeją naczynie. 

Przeczytaj także: jak bezpiecznie obchodzić się z gazem w domu?>>>